Az orrmelléküreg gyulladások gyógyítása homeopátiával
A nátha és az ezzel együtt járó vagy ezt követő, enyhébb vagy súlyosabb orrmelléküreg gyulladás, hálás területe a homeopátiás gyógyításnak, akár önállóan, akár a hagyományos gyógymóddal, akár egyéb alternatív terápiával együtt alkalmazzuk.
A kórkép és a tünetek változékonyságából következik, hogy számos szer közül választhatunk. A leggyakrabban alkalmazott homeopátiás szerekből lássunk most néhányat abc sorrendben leírva.
ARSENICUM ALBUM -t adunk azoknak a betegeknek, akik lüktető, égő fájdalmat éreznek az arcüregek vagy a homloküregek felett, és ez a fájdalom erősödik fényre, zajra, mozgásra. A fájdalom meleg hatására enyhül. Orruk alatt és az orrszárnyakon a bőr kipirosodik, felmaródik, ég. A szagok, főleg a benzin, a kölni és a füstszag, amik nagyon irritálják. Ezek a páciensek legszívesebben egy csendes szobában pihennének, párnákkal a fejük alatt. Általában éjjel egy és három óra között romlik az állapotuk. Szomjasak, de csak apró kortyokat isznak. Jellemző tulajdonságuk, hogy szorongó, izgatott betegek, akik nagyon rendszeretőek, pedánsak.
BELLADONNA: ez a szer azokban az esetekben hatásos, ha a beteg úgy érzi, mintha felrobbanna a feje. A betegség hirtelen lép fel, heves tünetekkel, a lüktető fájdalom rohamokban jelentkezik, majd elmúlik, hogy aztán újra visszatérjen. Legkifejezettebben a homlok vagy a szem körül érződik a fájdalmas lüktetés, mely erősödik, ha érintik a fájdalmas területet, vagy ha a betegnek előre kell hajolnia. Szemei fényérzékenyek, és minden külső inger (hang, érintés, szag) fokozhatja a panaszait. Arcuk kipirult, pupilláik tágak. Egy kiadós izzadás után jobban érzik magukat.
CINNABARIS: a megbetegedés hátterében valamilyen nyirkosság áll (idő, fürdő, átázás) Homloktáji fejfájás, orrgyöki nyomás érzet, sárga, sárgászöld csomókat tartalmazó, gennyes, bűzös, maró orrváladék jelentkezik. Panaszai éjjel fokozódnak. Napsütés, szabad levegő javít a beteg állapotán
HEPAR SULPHURIS: hideg hatására betegszik meg az egyébként is nagyon fázós beteg, aki ennek ellenére hajlamos a verejtékezésre, de szemben a Belladonnával, az izzadás után nem könnyebbül meg. Szúró, szálkaszúráshoz hasonló fájdalmai vannak akár a torkában, akár a melléküregek felett. Az orrából sűrű, sárgászöld genny ürül, mely bűzös, kisebesíti az orr nyílások környékét. Ingerlékeny beteg, semmi nem tetszik neki. Ha törődnek vele az a baj, ha békén hagyják, elhanyagolva érzi magát, mindenre morog. Jobban érzi magát, ha melegen betakarózik. Jellegzetes a fejbőr érzékenysége, mely olyan kifejezett lehet, hogy fésülködni sem tud.
KALIUM BICHROMICUM: éles fájdalom az orrban és a melléküregek területén, de legkifejezettebb az orrgyöknél, amit a beteg egy ujjal mutat meg az orvosnak. Az orrváladék olyan, mint a nyers tojásfehérje, fehér, tapadós, nyúlós. Az orrban könnyen vérző sebek jelenhetnek meg. Hidegtől a tünetek romlása, míg a melegtől, gőzöléstől a javulása figyelhető meg. A lehajlás szinte elviselhetetlenné teszi a beteg fájdalmát, míg a felülésnél szédülés, hányinger jelentkezhet. Kívánja a meleget és a meleg italokat. A panaszai fokozódnak éjszaka és gyakran az ébredéskor is.
KALIUM IODATUM: bőséges, maró, piszkos színű orrváladék, melyet az orrban és a melléküregek felett égő, lüktető érzés kísér. Úgy érzi, mintha az orrgyökét szorítaná valami. Nem tűri a meleget, az érintést, viszont a mozgás, hűvös levegő segít rajta.
LACHESIS: jellemző az orr dugulásával járó nátha, amit nehezen ürülő, jellegzetesen gennyes-véres váladék kísér. Mindehhez heves tüsszögési rohamok is társulnak. A beteg szinte elviselhetetlen fájdalmat érez a melléküregek felett, amíg az orrát nem tudja kifújni, amíg a váladékozás, orrfolyás nem indul meg. Amint ez beindul, hatalmas megkönnyebbülést érez. A baloldali arcüreg érintettsége a leggyakoribb. A páciens nem tűri a melegítést, számára elviselhetetlen a másoknak oly nagy segítséget nyújtó lámpázás, infralámpázás.
MERCURIUS SOLUBILIS: egyre sűrűbbé váló, sárgászöld, zöld, igen agresszív, maró, bűzös orrváladék jellemző, ami nehezen ürül. Az orrjáratban és az orrszárnyakon kifekélyesedő sebek alakulnak ki. Úgy érzi, mintha egy satuban lenne a feje, és a szélsőséges hőmérséklet (hideg, meleg) hatására fokozódik a fájdalma.
Kellemetlen, áporodott szájszaga, szájíze van, melyet fokozott nyálképződés kísér. Főleg éjszaka erősen izzad, orrvérzések jelentkeznek és éjszaka minden tünete romlik.
PULSATILLA: ha az orr éjjel (fekve) dugul, nappal folyik, az orrváladék sűrű, sárga, kenőcsös állagú, viszonylag könnyen ürül ez a választandó szer. Megerősíti a választás helyességét, ha a meleg, fülledt levegő a tüneteket rontja, szabad levegő javítja. Ezt a szert igénylő betegek szeretik, ha törődnek velük, ha vigasztalják őket, könnyen sírva fakadnak.
Összességében a tünetek, az orrváladék változékonysága, ami nagyon jellemző. Gyakran lépnek fel a hurutos állapotot kísérő emésztőszervi panaszok. A Pulsatilla az egyik leggyakrabban sikerrel alkalmazott szer hurutokban.
A fenti szereket C, CH 15-30 potenciában kell szedni, a tünetek felléptekor, akár ½ óránként három-négy alkalommal, majd a későbbiekben a bevételek között tartsunk hosszabb (6-12 órás) szüneteket. Fontos, ha a tünetek változnak, térjünk át az új állapotnak megfelelő másik szerre. Sikertelenség esetén, vagy ha a homeopátiában járatlan valaki, kérje inkább homeopata segítségét.
Bár a homeopátiás kezelés jó eséllyel megakadályozza a rosszabbodást, a szövődmények kialakulását, ezek gyanúja esetén időben forduljanak szakorvoshoz.
Gyermekgyógyász, homeopátiás tanácsadó
Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/922-93-09
E-mail: sebozsuzsa@gmail.com
Honlap: www.homeoduo.hu (fejlesztés alatt)
Közösségi hozzászólások: