SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szobatisztaságra tanítás sikerének titkai

Dr. Sebő Zsuzsanna [cikkei] - 2017-08-25
"Jaj, már megint...!"
Mennyivel gyakrabban hangzik el ez a mondat, mint a "sikerülni fog", mikor egy kisgyermekeknél a szobatisztaságot próbáljuk elérni.
A szobatisztaságra tanítás sikerének titkai

A szobatisztaság a vizelet és székletürítés akaratlagos szabályozása, és a megfelelő helyre ürítése, ami nyilvánvalóan együtt jár ezeknek a visszatartási képességével. Ez az akaratlagos szabályozás a gyermekek 1,5 - 3 éves korára alakul ki, hozzátéve, hogy az időbeli szórás (főleg felfelé) igen nagy. A gyermekek többsége először nappalra lesz szobatiszta, majd ezt követi az éjszakai szárazon maradás. Megjegyzem, számos esettel találkoztam, ahol éjszaka már nem pisilt be a gyerek, de nappal bizony még előfordultak balesetek.

A különböző statisztikák szerint az 5 évesek 15-20 %-a, az iskolába indulók 10%-a, míg a 18 éven felüliek 1%-a éjszakai ágybavizelő. Bár a téma kényesnek tűnik, a fenti adatokból következik, hogy nem is olyan ritka jelenség, és szégyenkezés helyett foglalkozni kell vele, ha szükséges, segítséget kell kérni szakemberektől.

A bevizelés két formáját szoktuk elkülöníteni. Ha soha nem volt szoba- vagy ágytiszta a gyermek, elsődleges enurézisről beszélünk, míg ha már legalább ½ évig nem kellett a pelenka, majd a gyermek újra bevizel, másodlagos enurézisl van szó.
A két forma más megítélést igényel, mert az elsődlegesnél 5-6 éves korig várhatunk a kivizsgálással, míg a másodlagos formánál, a visszaesésnél hamarabb kell gyanakodni valamilyen külső hatásra, fertőzésre, vagy váratlan pszichés ártalomra. Ilyenkor a kivizsgálás javasolt még akkor is, ha a gyermek fiatal.

Az elsődleges enurézisben szenvedő gyermeknél a vizeletürítés idegpályájának és szabályozásnak a késői érése a leggyakoribb ok, de szerepet játszhatnak genetikai tényezők is, mert ezeknek az eseteknek jó részében valamelyik szülő (gyakrabban az apa) késői ágybavizelő volt. Előfordul, hogy ez éppen a gyermek problémája kapcsán kerül a felszínre.

Ha a bevizelés hátterében nem lehet szervi okot kimutatni, nem organikus enurézisnek is hívjuk, míg ha valamilyen elváltozás okozza a bepisilést, organikus eredetű enurézisnek nevezzük.
A nem organikus bevizelés hátterében pszichés tényezők a leggyakoribbak. Ilyenek lehet például egy haláleset a családban, egy válás, az óvodakezdés, kistestvér születése, agresszió a családban vagy azon kívül, és még sorolhatnám.

Az organikus eredetű bevizelés jóval ritkább (az esetek 1 %-a), mint a pszichés, de bármilyen szervi eltérés kizárása igen fontos. Ilyenek lehetnek a fejlődési rendellenességek, hormonális zavarok, húgyúti fertőzések, hólyag beidegzési zavarok, húgyúti kő, hüvelygyulladás, bélférgesség és egyebek.
 

Mikor kell kivizsgálás?
 

  • elsődleges éjszakai bevizelésnél 6 éves kor felett
  • másodlagos enurézis, ha nincs egyértelmű pszichés kiváltó tényező (pl.: kistestvér születése)
  • nappali elcsepegő vizelet
  • ha a vizelet nem jó sugárban ürül
  • fájdalmas vizelés vagy egyéb kísérő tünetek (láz, bűzös vizelet, váratlan étvágytalanság, fogyás)
  • mérhetetlen sok folyadék fogyasztása, különösen, ha nem korlátozható (akár a vázából is kiissza a vizet a gyermek). Ilyenkor egy agyban termelődő enzim hiányra lehet gyanakodni, mely a vízháztartást szabályozza.

A hólyagműködés akaratlagos szabályozása egy tanulási folyamat eredménye, amihez kellő testi és szellemi érettségre van szükség. Ez az érettség nem egy időben és nem egy pillanat alatt következik be a gyermekeknél. Vannak jelek, amiből lehet következtetni arra, hogy megérett a gyermek a szobatisztaságra, például, ha

  • zavarja a piszkos pelenka,
  • leszedi magáról a pelenkát,
  • több órán keresztül száraz marad a pelenkája,
  • érdeklődik a WC iránt,
  • esetleg jelzi, hogy bepisilt, bekakilt,
  • megérti mit várnak tőle, képes egyszerű utasítások elvégzésére egyéb téren,
  • széklete meghatározott időben ürül,
  • a szükségletét, azaz a záróizmait akaratlagosan szabályozni képes.

Ilyen és hasonló megnyilvánulások arra utalnak, hogy érdemes megpróbálni a pelenka elhagyását.
 

Szobatisztaságra szoktatás

Először is értessük meg, beszéljük meg a gyermekkel, mit is várunk tőle. Nyugtassuk meg, hogy menni fog, segítünk. A személyes minta (szülő, testvér WC használata) nagy segítség ebben.

A nyár, a meleg időszak a legmegfelelőbb a szoktatásra, hiszen könnyebb egy kisnadrágot lehúzni a gyerekről, mint az anorákot, nem kell félni a megfázástól átvizesedés esetén, és a gyerekek is örömmel veszik, hogy nem dunsztolódnak a vastag pelenkában. A legtöbb gyerek pár napos, pár hetes próbálkozás után rájön, hogy vissza tudja tartani a vizeletét, és jelezni tudja a szüleinek.

Ha sikerül a bilibe, bokorba, WC-be pisilni, dicsérjük meg az ifjú hölgyet vagy a kis lurkót, ha nem sikerül, biztassuk, majd fog sikerülni.

Ahány gyermek, annyi féle, és legalább ennyi inspiráló módszer van. Nem vagyok híve a zenélő bilinek, a filmet nézhet ajándéknak, ezek igen távol állnak attól, hogy egy természetes folyamatot próbálunk megtanítani a kicsinek. Helytelennek tartom az órákig tartó trónolást a bilin játékkal, könyvvel a kézben, mesefilmet nézve, hiszen így nem a feladatra koncentrál a gyermek.
Egy dolog, ami mindig és minden gyereknél fontos, és ez a szülő következetessége és türelme. Ne sürgessük a tanulást, szánjunk rá néhány hetet, de ez alatt az idő alatt a pelenkáról való leszoktatás legyen a legfontosabb. Ennek a feladatnak néha be kell áldozni egy-egy hosszabb utat, ki kell hagyni egy-egy hosszabb vásárlást, vagy olyan elfoglaltságot, ami közben nem tudjuk a gyermeket gyorsan bilire, WC-re ültetni.
 

Mikor érdemes elkezdeni a szobatisztaságra szoktatást?

Egyénenként változó, de egy külföldi tanulmány szerint lehetőleg 32 hónapos kor előtt meg kell próbálni. A vizsgálat eredménye szerint azon gyermekek között, akiket ennél később kezdtek szobatisztaságra szoktatni, több volt a késői ágybavizelő.
 

Éjszakai ébresztés

Itt is megoszlanak a vélemények. Az éjszakai ébresztést ellenzők szerint a gyermek nyugodt alvása, pihenése fontosabb egy vizes lepedőnél, valamint a félálomban megpisiltetett kicsi azt tanulja meg, hogy lehet hólyagot lazítani álmunkban is.

Az éjszaki ébresztést pártolók pedig azt mondják, hogy a sikerélmény inspiráló, hogy a gyermek hólyag kapacitása kicsi még ahhoz, hogy 8-10 órán át tartsa a vizeletét, hogy a mélyen alvó gyerekek nem érzik az ingert kezdetben.

Nos, valószínűleg gyereke válogatja, kinek mi az hasznosabb. Mindenesetre az a kis készülék, amely éjszakára a gyermek alá helyezhető, és azonnal ébreszt, riaszt, amint a kicsi álmában elkezd pisilni, az esetek 60-70 %-ban hatékony a leszoktatásban. 
 

Hibák a bilire szoktatásnál
 

  • túl korai szoktatás, a biológiailag, mentálisan erre éretlen gyermek biliztetése
  • túl gyors siker várása, türelmetlenség (leggyakrabban az értelmileg jól fejlett gyermekeknél várnak el azonnali eredményeket, pedig az értelem csak egy része a szobatisztaság feltételeinek)
  • a gyermek megszégyenítése a kezdeti időszakban, kényszerítés, durva módszerek, büntetés
  • más gyermekkel való összehasonlítás

A bilire szoktatáshoz számos könyv ad segítséget, jó tanácsot, érdemes ezekből egyet, kettőt elolvasni.
 

Óvoda és a szobatisztaság

Minden szülő szeretné, ha óvodakezdésre már nem kellene a pelenka a gyermekének. Helyi szabályozás a felvétel kritériumának teheti a szobatisztaságot, de nincs rendelet, szabály arról, hogy csak szobatiszta gyermek mehet oviba.

Két unokám volt óvó nénijét, aki nagy tapasztalatú, minden porcikájában erre a hivatásra termett óvónő, kérdeztem erről a témáról. Abban az óvodában, ahol Kati néni dolgozik, befogadják a még nem szobatiszta kicsiket. Vállalva az ezzel járó többletmunkát, nem adnak pelenkát a bevizelő gyerekekre, de sűrűn kikísérik őket a WC-re, dicsérik, biztatják őket. Tapasztalata szerint a többi gyermek példája, a szoros kontroll, a türelem (és ezt többször kihangsúlyozta Kati) meghozza a várva várt eredményt. Kati néni véleménye szerint ki kell a szoktatás ideje alatt az alvó gyermeket vinni WC-re, még akkor is, ha a szülőtől ez egy nehezen elvárható feladat, hiszen a saját éjszakai nyugalmát kell beáldoznia néhány hétig.

Nagyon fontos - emelte ki Kati néni -, hogy eredményt csak akkor tudunk elérni, ha a szülő együttműködik az óvónőkkel, és ha otthon ugyanazon szabályok érvényesek, mint nappal a közösségben, ha a szülő is odaszánja azt a néhány hetet, türelmes és a fegyvere a pozitív megerősítés.
 

Homeopátiás segítség az ágybavizelésnél

A homeopátiás gyógymód a szervi, anatómiai elváltozásokat nem tudja megváltoztatni, a hiányzó hormont (antidiuretikus) nem tudja pótolni. Ezekben az esetekben elengedhetetlen a hagyományos, akár gyógyszeres kezelés, amellyel együtt a homeopátia kiegészítésképpen használható. Nagyon jól hat a pszichés tényezőkre, a stresszre, a szorongásra, de hat a hólyag működésére is, ami a bevizelések többségében a kiváltó vagy fenntartó tényező. Önállóan főleg az elsődleges enurézisben érdemes használni, amikor a szervi betegség kizárt.

Az enurézis homeopátiás kezelése nem csak a bevizelésre irányul, hanem az egész gyermeket kell, hogy kezelje, ezért jobb, ha egy homeopátiában jártas orvossal választjuk ki a megfelelő szert. Néhány jellegzetes tulajdonság alapján megpróbálkozhatunk önállóan is.

  • Equisetum: A gyermek az alvás első fázisában pisil be, vagy rossz álom miatt. Amikor felszínesen alszik, nem történik baleset. Ezek a gyermekek általában fázékonyak, kedvetlenek.
  • Causticum: Gyakran használt szer enurézisben. Az alvás kezdeti szakaszában vagy éjjel 3-4 óra között pisilnek be, a stresszhelyzet, a feszültség, a köhögés különösen provokálja a bevizelést. Ezek a gyermekek igen érzékenyek, ingerlékenyek, félnek a sötétségtől, a haláltól, a szellemektől, a nyilvános szerepléstől. Hajlamosak a körmök mentén megjelenő szemölcsökre.
  • Kreosotum: Ez a gyerektípus jellemzően igen fáradékony, könnyen kimerül. A bevizelés az éjszaka első felében, a túlságosan mély alvás idejében vagy álmok hatására következik be. Az ágybavizelés meleg hatására gyérül. Fogai feketén elszíneződnek, töredeznek, kilyukadnak.
  • Sepia: A gyerek enurézise az éjszaka első felében jelentkezik. Számára sokat jelent, ha este 10 óra körül fölkeltik és pisilni viszik, mert akkor az éjszaka hátralévő részében már száraz marad az ágya. A Sepia gyerek általában ideges, feszült, fél egyedül, fél a sötétben, ennek ellenére nem igazán szereti, ha ölben tartják.  
  • Silicea: Ideges, szorongó gyermek, aki okos, de önbizalomhiánya van. Testalkata sovány, hasa elődomborodó, arca háromszögletű, tekintete élénk, érdeklődő.
  • Argentum nitricum: Nem csak éjjel, de nappal is előfordul a bepisilés. Legtöbbször annyira siet, hogy nincs is ideje WC-re menni.  Mindig felpörgött és mindenen szorong. Egyik legizgulósabb szerünk.
  • Arsenicum album: A szorongó, nagyon pedáns, nagyon precíz gyermeknek adhatjuk. Jellemző, hogy nagyon fázós, fél a betegségektől, fél a sötéttől. Nagyon utálja az egyedüllétet.

A felsorolt szerek csak egy kis ízelítők a választható szerekből. A 15-30 C, CH potenciát javaslom heti 2-3 alkalommal. Javulás esetén ritkítani kell a szerek adását. Fontos, hogy homeopatával konzultáljunk, különösen bizonytalanság, sikertelenség esetén.

A pelenkától való elválás, a széklet és vizelet visszatartásának képessége normális életkori sajátosság, melyet a környezetnek (elsősorban a szülőnek) kell megtanítania gyermekének. Jó és gyors eredményt akkor tudunk elérni, ha a szobatisztasághoz vezető út pozitív megerősítésekkel, türelemmel, elfogadással van kikövezve. 

Fotó: Todd Morris / flickr

Dr. Sebő Zsuzsanna


Dr. Sebő Zsuzsanna
Gyermekgyógyász, homeopátiás tanácsadó

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/922-93-09
E-mail: sebozsuzsa@gmail.com
Honlap: www.homeoduo.hu (fejlesztés alatt)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

A lány az Airbnb-ből sem jelentkezett ki, ahol megszállt, és a hazafelé tartó gépére sem szállt fel. Barátaival utazott Budapestre szórakozni.
Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Az utóbbi időben évente 7500-8000 nőt és 150-200 férfit diagnosztizáltak rosszindulatú emlődaganattal Magyarországon. Ahogy általában a daganatos megbetegedések esetén, úgy a mellrák gyakoriságában is szerepe lehet a várható élettartam növekedésének, a "nyugati" életmódnak és étrendnek. Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, október harmadik hetét pedig 2009 óta a ritkábban előforduló, általában háttérbe szoruló férfi emlőrák elleni küzdelemnek szentelik, felhívva a figyelmet a prevenció, a korai felismerés, a terápiás kezelés és a palliatív ellátás fontosságára.
Megváltoztathatod a szemed színét?

Megváltoztathatod a szemed színét?

Egyetlen cseppentés, amitől a barna szemünk színe hétfőn lehet kék, kedden zöld, szerdán pedig mélyfekete? Ezt ígérik azok a szemszín-változtató cseppek, amelyek már néhány ezer forintért bárki számára elérhetőek az interneten. De vajon valóban ez a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módja szemszínünk megváltoztatásának? Mit szabad és mit nem? Jó, ha tisztában vagyunk néhány dologgal, mielőtt az idei halloweeni jelmezünkhöz a szemünk színét is hozzáigazítjuk.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

A fiatal lány egy 2022-ben elkövetett bűntettben lehet érintett.

A szerkesztő ajánlja