Új kezelés segít megszüntetni a vállfájdalmat
Arról kérdeztük Dr. Páll Zoltánt, a Fájdalomközpont sebész-traumatológusát, hogy miért hatékony a hyaluronsavas kezelés, hogyan múlik el ettől rövid idő alatt a vállfájdalom és hogyan állnak helyre az új kezelés hatására a normál mozgásfunkciók.
Sorozatos ütközések, íngyulladás, fájdalom
A vállízület működésében, a rotátor köpeny négy izomból álló izomrendszere játszik alapvető fontosságú szerepet. Ezeknek a rotátor izmoknak egy meglehetősen szűk anatómiai térben kell mozogniuk, a vállcsúcs és a hollócsőr nyúlvány (csontos kinövés a lapockán) alatti csontos-inas ív alatti térben. Ha az izmok sorozatosan a környező csontos-szalagos ívnek ütköznek, az ínakban, ínszalagokban, izmokban különböző irritációk alakulhatnak ki. Ez az úgynevezett krónikus, degeneratív impingement szindróma (ütközéses szindróma), amely irritációval, gyulladással, ödémával, valamint nagyon kellemetlen vállfájdalommal jár.
Sérülés, részleges vagy teljes szakadás
Előfordulhat az is, hogy a rotátor köpeny részlegesen vagy teljesen elszakad. Ez általában valamilyen trauma, baleset következménye lehet, amely sok esetben sportolás során, illetve erős fizikai megterhelés hatására alakul ki. Elsősorban azok a tevékenységek eredményezhetik, amelyekhez gyors, dinamikus karmozgások szükségesek, az erőkifejtésben a kar emelése történik vagy a fej fölötti tartományban folyik erőkifejtés. A rotátor köpeny sérülésekor a páciens válltáji tompa fájdalmat érez a vállcsúcs, illetve a deltaizom környékén. Erőtlenség, gyengeséget tapasztal a kar oldal és előre történő emelése, megtartása során. Beszűkül a mozgástartománya, éjszakai fájdalmak gyötrik és nem tud aludni a fájdalmas oldalon.
Fontos a pontos diagnózis
A diagnózis felállításához mindenképpen szükséges a pontos kórelőzmény felvétele. Ennek során a kezelőorvos tájékozódik a fájdalom jellegéről, időtartamáról, intenzitásáról és azokról a fizikai tevékenységről, amelyek kiváltják, illetve erősítik a fájdalmat. Ezután következik a váll fizikális vizsgálata, a fájdalmas pontok kitapintása. A diagnózis felállításában nélkülözhetetlen valamely képalkotó eljárás alkalmazása, röntgen felvételt készítése, illetve szükség esetén MR vagy ultrahangos vizsgálat is. Ez utóbbit a váll mozgatása közben is el lehet végezni, így sokat elárul a vállízület állapotáról.
Az idejében kezelt mozgásszervi elváltozások jól gyógyíthatók
Vállfájdalmak esetén, - melynek hátterében gyakran a rotátor köpeny inainak gyulladása, illetve részleges vagy teljes szakadása áll, - minél előbb forduljunk orvoshoz. „Abban az esetben, ha a rotátor köpeny még nem teljesen, hanem csak részlegesen szakadt vagy sérült, gyulladt, fájdalmas, még műtét nélkül tudunk segíteni a gyógyulásban, a gyulladás és a fájdalom megszüntetésében. Mindez azonban attól függ, hogy milyen mértékű a sérülés, szakadás. Így azt javaslom, hogy ne várjuk meg azt az állapotot, amikor a karunkat már mozgatni sem tudjuk, hiszen ezzel azt kockáztatjuk, hogy a rotátor köpeny teljesen elszakad és már csak sebészeti úton orvosolható a probléma” – figyelmeztet dr. Páll Zoltán traumatológus.
Kerüljük el a műtétet hyaluronsavas kezeléssel
Az íngyulladások, ínsérülések, részleges izomszakadások, lágyrész-fájdalmak kezelésére kiválóan alkalmazható egy új kezelés, amelynek során célzottan hyaluronsavat juttatunk a fájdalmas területre. Ez az anyag amellett, hogy regenerálja a sérült szöveteket, egyszerre csökkenti a gyulladást és megszünteti a fájdalmat is. Segít visszaállítani a vállízületnél különösen fontos normál mozgástartományt és a megfelelő mozgásfunkciókat. „A hyaluronsavas kezelés után már az első alkalommal érezhető a fájdalomcsökkenés. A kezelés során elmúlik a gyulladás és a panaszmentesség tartósan megmarad” – tudjuk meg dr. Páll Zoltán sebész-traumatológus főorvostól.
Forrás: Fájdalomközpont
Fotó: yodiyim/FreeDigitalPhotos.net
Közösségi hozzászólások: