SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezért fontos a véralvadásgátlás Crohn betegség esetén

Családinet [cikkei] - 2016-12-18
A gyulladásos bélbetegségek csoportjába tartozó Crohn betegség nem csupán kellemetlen tünetekkel jár, de megnöveli a trombózis kialakulásának esélyét is, ezért fontos, hogy a paciens megfelelő véralvadásgátló terápiában részesüljön. Hogy erre minden esetben szükség van-e, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.
Ezért fontos a véralvadásgátlás Crohn betegség esetén

Mi az a Crohn betegség?

A Crohn betegség egy krónikus gyulladásos bélbetegség, melyet legtöbbször már fiatal korban diagnosztizálnak. Általában a vastag- és a vékonybél az érintett, de lényegében az emésztő szervrendszer bármely részén kialakulhat. Mivel a nyálkahártya gyulladásával jár, ezért kellemetlen és fájdalmas tüneteket okoz, pl. erős hasi fájdalmat, hasmenést, véres székletet, lázat, szemészeti és bőr problémákat, sőt, súlyos esetben fisztulák, fekélyek is keletkezhetnek. Az étvágytalanság és a hasmenés miatt a beteg rövid időn belül nagyobb súlyt veszíthet. Az állapot háttere egyelőre nem tisztázott, ám a szakemberek szerint a legnagyobb valószínűséggel fertőzés, bizonyos genetikai status, vagy autoimmun folyamatok következménye.  Amennyiben a vékonybél kerül gyulladásos állapotba, úgy felszívódási zavarok léphetnek fel, ami vitamin- és ásványi anyaghiányt eredményez, ráadásul, ha mindez gyermekeknél lép fel, akkor előfordulhat a növekedés és a fejlődés lelassulása is. Fontos, hogy mindenképpen ún. protrombotikus állapotot jelent az arteriolák/venulák trombózisait mutatva.
 

A Crohn betegség veszélyei

A hiányállapotok kialakulásán túl az állapot igen súlyos szövődményekkel is járhat. A gyulladás miatt a bélüreg átmérője csökkenhet, ami rossz esetben akár bélelzáródáshoz is vezethet. A betegség gyakran ízületi problémákat, bőrön megjelenő fájdalmas elváltozásokat is okozhat, sőt, amennyiben a gyulladás más szervekre is átterjed, úgy az adott szerv zavarát is előidézheti (pl. májproblémák).


Fokozott trombózisrizikóval jár

Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája felhívja a figyelmet arra, hogy a bélgyulladás háromszorosára megnöveli a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát, ráadásul, ha egyéb rizikófaktorral párosul (pl. szívproblémák, diabetes, hormonterápia, stb.) akkor akár 80%-kal nagyobb eséllyel alakul ki a probléma. Ennek oka, hogy a krónikus gyulladás olyan változásokat eredményez a véralvadási kaszkádban, ami fokozza a vérrögök kialakulását. Ráadásul a vérrög feloldásában részt vevő fibrinolitikus rendszer is zavart szenved, ami tovább növeli a trombózis esélyét (mivel az egészséges szervezetben a véralvadás és a fibrinolízis egyensúlyban van).

Mindemellett a tudósok azt figyelték meg, sok esetben együtt jár a Crohn betegség a Leiden mutációval, ami még tovább növeli a trombózis rizikóját. A professzor hozzátette, hogy több esetben írták le a tüdőembólia jelentkezését is, és több specialista összegezte már az alacsony molekulatömegű heparinok (LMWH) jótékony hatását Crohn betegségben.


Előzzük meg a katasztrófát

A bélgyulladás okozta mélyvénás trombózis, valamint az abból adódó tüdőembólia kialakulásának kockázata csökkenthető, amennyiben a beteg nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre. Az életmód terén kiemelt jelentőséggel bír a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, valamint a hiányállapotok megszűntetése, különös tekintettel a B6, a B12 és a folsav hiányára, ugyanis ez képes csökkenteni a homocisztein szintet. Sajnos még nincs egységes irányelv arra vonatkozóan, hogy szükség van-e gyógyszeres prevencióra is, ám a legtöbb szakember abban egyet ért, ha a Crohn betegség mellett fennáll egyéb olyan tényező, mely megnöveli a trombózis rizikóját (szívprobléma, genetikai hajlam, diabetes), akkor fontos az ilyen irányú megelőzés is. A prevenciós terápia és annak ideje minden esetben egyéni elbírálás szerint történik, ráadásul figyelembe kell venni a betegség okozta esetleges vérzéseket is, nehogy fokozódjon a véralvadásgátló kezelés következtében!

Fontos, hogy minden eset egyedi értékelést és elbírálást igényel!


Forrás: Trombózisközpont
Fotó: jannoon028/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja