SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyre több a gyulladásos bélbeteg gyerek Magyarországon

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-11-29
A betegség gyógyíthatatlan, de tünetmentessé tehető. Legjellemzőbb tünet a véres széklet és a hasmenés. A szakemberek szerint a megelőzésben nagy szerepe van annak, hogy rostokban és vitaminokban gazdag, egészséges ételeket fogyasszunk.
Egyre több a gyulladásos bélbeteg gyerek Magyarországon

Gyógyíthatatlan, de tünetmentessé tehető 

A Semmelweis Egyetem közleményében azt írta, hogy az elmúlt húsz évben egyre nőtt a  gyulladásos bélbetegségekben (IBD) szenvedők száma, beleértve a gyerekeket is. Jelenleg hatvanezer beteg van Magyarországon, akiknek 15-20 százaléka 18 év alatti. 6 éven aluli gyerekeknél ritkán ugyan, de megjelenhet, ezt VEO-nak hívják. 

A betegségnek két csoportja van: 

  • az egyik a bélrendszer krónikus gyulladásával járó Crohn-betegség
  • a másik pedig az úgynevezett colitis ulcerosa, vagyis a fekélyes vastagbélgyulladás. 

A közleményben azt írják, ez a betegség gyógyíthatatlan és krónikus, ráadásul minél korábban jelentkezik, annál nagyobb kihívást jelent.

Dr. Miheller Pál a legjellemzőbb tünetet is ismertette, mely a véres széklet a fekélyes vastagbélgyulladás esetében. Mivel a vér látható, ezért a betegek általában hamar orvoshoz fordulnak.

A Crohn-betegség pedig általában hasmenéssel jelentkezik, ami nem annyira ijesztő tünet, így a betegek általában később mennek csak orvoshoz. Hasmenéses tünet esetén, főleg ha fogyással, fáradékonysággal is jár és láz nélkül jelentkezik, érdemes minél előbb orvoshoz fordulni.
 

A megelőzésben fontos a rostokban és vitaminokban gazdag étrend

Bár maga a betegség gyógyíthatatlan, mégis tünetmentessé tehető. A terápia általában gyógyszeres kezeléssel indul. Biológiai terápiát akkor vetnek be, ha az immunszupresszív terápia ellenére is gyakran fellángol a betegség.

Adott esetben a műtét is szóba kerül. A gyógyításban pedig a táplálásterápia is nagy szerepet játszik. 

Megelőzésként fontos, hogy rostokban és vitaminokban gazdag, egészséges ételeket fogyasszunk - hívják fel a figyelmet a szakemberek. 

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja