Csontritkulás Világnapja: Tízből négy kisgyerek kalciumhiányos Magyarországon
Az élet első 1000 napjának helytelen vitaminpótlása a felnőttkori egészségre is hatással van: a kalcium- és D-vitamin-hiány nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy hazánkban jelenleg több mint 800.000 csontritkulásos beteg él.[3] Az érintettek sajnos nem csak a megelőzésre, de a terápiára sem fordítanak elég figyelmet: alig több mint 10%-uk részesül megfelelő gyógyszeres kezelésben,[3] pedig az első csonttörés megsokszorozza a következő, akár végzetes kimenetelű törés kockázatát – figyelmeztetnek a szakértők a csontritkulás világnapján.
A csontritkulás, más néven osteoporosis a csontok tömegének és mésztartalmának csökkenését jelenti, amely fokozott törékenységet okoz. A Nemzetközi Csontritkulás Alapítvány (IOF) adatai alapján félpercenként legalább egy osteoporosis okozta csonttörés történik világszerte[4], Magyarországon pedig jelenleg több mint 800.000-en szenvednek csontritkulásban.[3]
„A helytelen táplálkozás és az inaktív életmód kulcsszerepet játszik a csontritkulás kialakulásában. A megelőzésre már kisgyermekkorban is oda kell figyelni: optimális testmozgással, valamint megfelelő kalcium- és D-vitaminpótlással.” – hívta fel a figyelmet a csontritkulás világnapján Dr. Takács István, a Magyar Primer Prevenciós Orvosi Egyesület elnöke és az Első 1000 Nap Program szakértője. „Gyermekkorban a napi kalciumigény 800-1200 mg, míg serdülőkorban 1200-1500 mg. Felnőttként a szervezet szükséglete kicsit mérséklődik (napi 1000 mg), időskorban viszont újból 1200 mg-ra nő. Ennek ellenére hazánkban egy átlagos felnőtt mindössze 400-600 mg kalciumot visz be szervezetébe, a kisgyermekek kalciumpótlására pedig még kevésbé ügyelnek.[1]” – tette hozzá a szakértő.
A csontfejlődés legintenzívebb szakasza az élet első 1000 napjában zajlik
Az erős csontozat felépüléséhez a kalcium mellett D-vitaminra is szükség van: a napfényvitaminként is ismert elem nélkülözhetetlen a kalcium megfelelő felszívódásához, hiánya csontvesztéshez, a csontszerkezet elváltozásához és a törések fokozott kockázatához vezet. Tél végére a magyar lakosság 94%-a nem éri el az ideális D-vitamin-értéket, tízből heten pedig még a normál értéket sem.
„Sajnos nem csak a felnőttek szenvednek vitaminhiányban: az 1-3 éves korosztály csaknem fele mindössze havonta egyszer vagy ennél is ritkábban kap D-vitamint, és tízből négyen túl kevés kalciumhoz jutnak.[1] Pedig a megfelelő D-vitamin- és kalciumbevitel nem csak a későbbi csonttöréseket, de a daganatos és az influenzás megbetegedéseket, valamint a cukorbetegséget is segít megelőzni.” – fejtette ki Dr. Takács István.
„Az élet első 1000 napjának környezeti tényezői – azon belül is a táplálás – meghatározó szerepet töltenek be az egészség fejlődésében. A vitaminhiányos állapot elkerülése érdekében már a várandósság alatt nélkülözhetetlen a kalcium- és D-vitamin-pótlás, amit a születést követően is folytatni kell. Elengedhetetlen az ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag étrend, amit a 1 éves kor felett a korosztály számára kifejlesztett gyerekitalokkal is kiegészíthetünk.” – foglalta össze a szakértő.
Részletes információ és további segítség a szülőknek: http://www.elso1000nap.hu
Források:
[1] Második magyarországi konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében, 2014
[2] 0-3 éves csecsemők, kisdedek és a szoptató anyák táplálkozási felmérése, MDOSZ- TNS-Hoffmann - Nutrikomp, 2015
[3] Osteoporosis (csontritkulás) az adatok tükrében. Készítette a MOOT vezetősége (2011. augusztus-szeptember).
[4] http://www.osteoporosis.hu/upload/osteoporosis/document/szomoru_tenyek_oprol.htm?web_id=
Fotó: esudroff/pixabay.com
Közösségi hozzászólások: