SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Újra itt a kullancsszezon!

Dr. Zöldi Tamás [cikkei] - 2016-09-08
Sokan úgy tudják, hogy a kullancsok főleg nyáron leselkednek áldozataikra. Nos, ez csak részben igaz. A hűvös, csapadékos őszi idő sokkal kedvezőbb számukra. Védekezzünk időben, szakszerűen!

Nyakunkon a kullancsszezon!

A csapadékosabb, hűvösebb idő beköszöntével újra számíthatunk a kullancsok nagy számban való megjelenésére. Ez nemcsak erdős, bokros területeken fordulhat elő, hanem akár családi házak gondozott kertjében is.

A kullancsok több, súlyos, illetve akár halálos kimenetelű betegséget terjeszthetnek emberre, illetve állatra.


Fotó: Fairfax County/flickr

Emberekre veszélyes a vírusos agyvelő-, illetve agyhártyagyulladás (FSME), szerencsére ez ellen a betegség ellen létezik hatékony védőoltás. A másik- emberre és kutyára egyaránt leselkedő veszélyes kórkép a Lyme-kór.

A Lyme-kórt előidéző Borrelia nevű egysejtű kórokozó a kullancsok csípésével jut be az emlős szervezetbe.

Kezdetben lázas állapotot, nyirokcsomó duzzanatot, influenzaszerű tüneteket produkál, illetve emberben nagyon jellegzetes a rozettaszerű bőrpír a csípés környezetében.

Ha elhanyagoljuk a kezdeti fertőzést és nem fordulunk időben orvoshoz, akkor a betegség későbbi szakaszában már nehezen kezelhető és visszafordítható tünetek alakulnak ki. Ekkor már az idült ízületgyulladások, mozgásszervi problémák uralják a kórképet.

A betegség kutyákban hasonló lefolyást mutat.

Kutyákra leselkedő, halálos veszély a kullancsok által terjesztett Babesia-fertőzés.

Az egysejtű parazita a kullancs nyálmirigyeiből a kutya vérkeringésébe jut, és villámgyors szaporodásba kezd.

A vörösvérsejtek óriási mennyiségben pusztulnak, a megbetegedett kutyák nagyon gyorsan legyengülnek, 1-2 nap alatt kritikus állapotba kerülnek. A vörösvérsejtekből kiszabaduló vérfesték súlyos máj- és veseelégtelenséget idéz elő, a betegség kezelésében döntő jelentősége van az időfaktornak. 1-2 napos késlekedés már végzetes lehet az állat számára.

Jó tanács: Ne várjuk meg, amíg eléri a baj négylábú kedvencünket, időben gondoljunk a hatékony védelemre!

Szerencsére egy sor hatékony készítmény áll rendelkezésünkre, akár felcsöppentő oldat, nyakörv vagy újabban már szájon át adható készítmény formájában is.


Kérjen tanácsot állatorvosától!


Idexkép: John Tann/flickr

Dr. Zöldi Tamás


Dr. Zöldi Tamás
Kisállatgyógyász szakállatorvos

Elérhetőségeim:
Rendelő: Szent Bernát Pestimrei Kisállat-ambulancia
E-mail: info@szentbernat.hu
Honlap: http://www.szentbernat.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja