SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Az acne betegség

Dr. Révész Klaudia [cikkei] - 2016-06-09
"Ó, már megint egy szörnyű pattanás! És pont a legrosszabbkor!"- sóhajtunk fel kamaszkorunkban gyakorta. Sokan közülünk azonban nem ússzák meg a pubertást egy-egy hívatlan jövevénnyel. E helyett a pattanások kordában nem tartható nagy, összefüggő, gyulladásos területeket alakítottak ki az arcukon, vállukon, mellkasukon vagy éppen a hátukon. Legrosszabb esetben mindez nem múlt idő, mert az acne betegség felnőttkorba is elkísérheti az embert...

Pattanás élettan

A képen jól látható, hogy a szőrtüsző és a faggyúmirigy egységet alkot, közös a kivezető csövük a külvilág irányába.


 

Az acne kialakulásához két feltételre van szükség:

1. fokozott faggyútermelésre,
2.  a szaruréteg megvastagodására, különös tekintettel a szőrtüsző nyílásánál.

Mindkét jelenség nagyon gyakori a pubertás idején, nem véletlen tehát, hogy a pattanások leggyakrabban 12-13 éves korban szoktak először jelentkezni. Mivel kamaszkorban az ivarmirigyek működése még nem kiegyensúlyozott, az androgén hormonok relatív túltermelése átmenetileg mindkét nemnél egyaránt előfordulhat. Ez a faggyúmirigyek fokozott működéséhez vezet azáltal, hogy a hormonok a faggyúmirigyeken lévő hormonreceptorokhoz kötődnek.

Első látható jele a fénylő, zsíros bőr és a mitesszerek megjelenése. Ez utóbbi egy faggyúval kevert szarucsap, ami a szőrtüszőnyílás szarurétegének megvastagodása miatt alakul ki, mert az megakadályozza a faggyú kiürülését. 

Kétféle megjelenési formája van:

fekete, nyitott mitesszer, ami nyomással viszonylag könnyen eltávolítható és a bőr szennyeződéseitől színeződik el felső rétege.
fehér, zárt mitesszer mélyebben helyezkedik el, felette a kivezető cső zárt, ezért nehezen, vagy egyáltalán nem távolítható el nyomással sem.

Mivel a szarucsap a faggyúmirigy kivezető csövét elzárja, s a faggyú nem tud szabadon a felszínre jutni, a pangás miatt a faggyúmirigy ciszta-szerű képletté alakul, a benne lévő egyre növekvő nyomás következtében a faggyúmirigy fala megrepedhet, tartalma pedig a környező szövetek közé jut.

Ekkor van fontos szerepe egy baktériumnak – Propionibacterium acnes – mely ugyan a normál bőrflórához tartozik, de a pangó váladékban felszaporodhat. Anyagcseréjéhez felhasználja a faggyút, amiből szabad zsírsavakat szakít le. Ezek irritálóak és mitesszerképződést serkentő hatásúak. A szövetek közé jutva steril gyulladást okoznak, illetve tovább fokozzák a mitesszerképződést. A kezdeti gyulladás területén hamarosan megjelennek más kórokozók is, és így kialakul a mindenki által jól ismert gyulladt, gennyes pattanásos terület.
 

Terepszemle…

A pattanások bizonyos területeken nagy számban jelennek meg, míg másutt nem, vagy alig. A jelenség oka, hogy a faggyúmirigyek nem egyenletesen helyezkednek el bőrünkben. Legtöbb az arcunkon, a hátunkon, és a mellkasunkon – egy csúcsával lefelé néző háromszög alakú területen – van belőle.
 

Hozzáértő kezek

Az acne tüneteinek súlyossága, és kiterjedése meghatározza gyógyításának módját.

Enyhe esetekben, amikor csak a bőr zsírossága és a mitesszerek jelenléte a probléma, elegendő néhány bőrápolási elv betartása, megfelelő kozmetikumok kiválasztása és rendszeres kozmetikai tisztítás, havonta legalább egy alkalommal!

Fontos! A szakavatott kéz által végzett tisztítás nagyon fontos, és semmiképpen nem helyettesíthető otthoni nyomkodással! A legnagyobb jóindulattal végzett otthoni tisztítás is több bajt okozhat, mint hasznot!
A mélyre hatoló gyulladások helyén ugyanis heg maradhat vissza!

Ha kifejezett, tartós gyulladásos tünetek állnak fenn, szóba jöhet az antibiotikus kezelés, ami általában alacsony dózisú, de hónapokig is eltarthat. Nagy testfelszínekre kiterjedt gyulladásos folyamatok esetén ez nem elegendő, időben el kell kezdeni másfajta terápiát.
 

Agresszív terápia

A csomók összeolvadhatnak, nagyobb ciszta-szerű képleteket alkothatnak, s ekkor már az acne vulgaris nagyon nehezen kezelhető, hegesedést okozó kórképpé válhat. Nagyon fontos tehát az időben elkezdett, jól átgondolt terápia.

Fontos! Akinek keloid hajlama van – például műtéti hegén vaskos lilás-piros kiemelkedő heg maradt vissza – annak az aknés hege is keloidossá válhat. Ilyen esetben különösen fontos az időben, „agresszíven” elkezdett terápia, még akkor is, ha az érintett terület nagysága, vagy az elváltozások súlyossága ezt egyébként nem indokolná.

A bőrgyógyászok ilyen esetekben egy A-vitaminsav származékot szoktak alkalmazni. Ez a készítmény nagyon hatékony az acne kezelésében, de korántsem veszélytelen, magzatkárosító hatása miatt. A faggyúmirigyek működését gátolja, a szaruréteg megvastagodását csökkenti, tehát a bőrt kiszárítja, így az hámlani kezd, s elvékonyodik. A kezelés ideje alatt szigorú fényvédelemre van szükség, ezért az őszi-téli-koratavaszi időszakban lehet csak alkalmazni.

A kúra idején a bőr sérülékenyebbé válik a mechanikai sérülésekkel szemben is, ezért ekkor tilos nyomkodással tisztítani.
 

Személyre szabottan

Az acne vulgaris terápiájának megválasztásakor a bőrgyógyászati szempontok mellett fontos figyelembe venni azt is, hogy a betegnek milyen egyéni igényei vannak. Akadnak, akiket nem zavarnak kiterjedt, súlyosabb folyamatok sem, míg mások néhány apró pattanás megjelenését is tragédiaként élik meg. Ez utóbbi esetben, a pszichés problémák kialakulásának megelőzése miatt, kell olyan megoldást választani, amit a folyamat maga még nem indokolna. Emellett vannak olyan élethelyzetek, és foglalkozások is, amelyek miatt szintén a szokványostól eltérő terápiára van szükség.
 

Hasznos tudni
 

  • Az arc különböző területein megjelenő pattanásokból a belső szervek zavarára lehet következtetni.
  • A tünetek hátterében nagyon gyakran emésztőrendszeri zavar, a bélflóra egyensúlyának megbomlása, vagy valamilyen gyulladásos gócos folyamat áll.
  • Pszichés problémák, szorongás, stressz, vizsgadrukk stb. súlyosbítja az acne vulgarist.
  • Az A-vitaminsav származékkal folytatott gyógykezelés után mindenképpen ajánlott egy méregtelenítő kúra, hiszen a szer igénybe veszi a májat és egyéb szerveket is.
  • Az antibiotikum kúrán átesetteknek számolniuk kell bélflórájuk egyensúlyának felborulásával, nőknél pedig a hüvelyflóra zavarával is. Ezekben az esetekben fontos visszaállítani a normál flórát.

Az acne külső kezelésének tárháza hatalmas. Ezért mindenkinek magának kell – esetenként némi kísérletezést követően – kiválasztania a leghatékonyabb készítményeket. Eközben ne feledkezzünk meg arról, hogy néhány készítmény fényérzékennyé tesz, nyáron ezek nem alkalmazhatók!

Nagyon hatékony a langyos vízbe cseppentett grapefruit mag olajos lemosás, a Calendula krém alkalmazása, vagy az aloe vera tartalmú pakolás is. Homeopátiás készítményekkel is segíteni lehet a mielőbbi gyógyulást. Leghatékonyabb az alkati kezelés, amihez tapasztalt homeopata orvos felkeresése szükséges!
 

Jó tanácsok
 

  • A bőr tisztítása alapvető fontosságú, de ne használjunk szappant, vagy más szárító hatású lemosót.
  • Ne alkalmazzunk szárító hatású készítményeket.
  • A sminket minden este alaposan távolítsuk el arra alkalmas tisztító tejjel, vagy mandulaolajjal.
  • Lehetőség szerint ne használjunk kőpúdert, inkább folyékony alapozót, BB-krémet.
    (A BB-krém egy általános elnevezés olyan krémekre, amelyek krém állagú, könnyű, színezett készítmények és általában fényvédőt is tartalmaznak. Nem fednek annyira, mint a folyékony alapozók, de nem is tömítik el a pórusokat, könnyen eltávolíthatók, mégis egységesebb megjelenésűvé teszik a bőrt. A BB az angol elnevezésből származik: a Blemish Balm rövidítése. Ma már csaknem minden kozmetikai gyártónak van ilyen készítménye.)
  • Kerüljük a zsíros, fűszeres ételeket, olajos magvakat, chipset, kólát, a túlzott édességfogyasztást.
  • Fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt.
  • Figyeljünk oda a megfelelő folyadék bevitelre! 

Kedves Olvasó, remélem, ezzel az írással segítségére lehettem abban, hogy a meglehetősen széles terápiás palettából sikerüljön kiválasztania az Ön számára leghatékonyabbat.

Fotó: budabar/BIGSTOCK

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja