SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mellrákmegelőzési kampány indul a debreceni iskolákban

Családinet [cikkei] - 2015-10-20
Több mint háromezer 11. évfolyamos debreceni középiskolás ismerkedhet meg a mellrákmegelőzés kérdéseivel és sajátíthatja el az emlőönvizsgálat módszereit osztályfőnöki órákon egy országosan is példaértékű együttműködés eredményeként - jelentette be Széles Diána alpolgármester kedden sajtótájékoztatón a városházán.

Rámutatott: Magyarországon naponta hat nő hal meg emlőrákban, holott ez a betegség megelőzhető, korai stádiumban felfedezve pedig gyógyítható.

Debrecenben több mint ötven éve működik iskola-egészségügyi hálózat, amely az iskolaorvosokból és az iskolai védőnőkből áll. A szakemberek a tanulók egészségi állapotának vizsgálata, követése mellett a nevelési-oktatási intézmények egészségnevelő tevékenységében is részt vesznek.

A város évi 45 millió forintot költ iskolai alapellátásra és további 10 milliót az anyatejgyűjtő működtetésére - ismertette Széles Diána, fontos célnak nevezve, hogy a prevenciót az iskola-egészségügyi ellátás központi témájává tegyék.

Ennek érdekében - az önkormányzat, a Kenézy kórház, a Klebelsberg intézményfenntartó, a debreceni szakképzőközpont és a Honlapom Egyesület együttműködésével - megkezdik a város 3101 tizenegyedikes diákjának felvilágosítását a mellrák megelőzéséről - magyarázta Széles Diána.

Bánfi Ildikó, a Honlapom Egyesület elnöke elmondta: nála tizenkét éve regisztrálták a mellrák kialakulását úgy, hogy nyolc hónappal korábban a szűrővizsgálat még negatív eredményt mutatott.

Egyesületük - immár széleskörű helyi összefogással - mindent megtesz a havi rendszerességű önvizsgálat elterjesztése, fontosságának tudatosítása érdekében.

Céljuk, hogy minden debreceni fiatal tudja: havi tíz percet rá kell szánnia a megelőzésre, az önvizsgálatra - fűzte hozzá megjegyezve, hogy a kiscsoportos foglalkozásokon minden középiskolás kap egy önvizsgálati kártyát, amelyen lépésről-lépésre követhetők a vizsgálati módszerek, és amelyet a családja többi tagja is jól hasznosíthat.

Tóth Tibor, a Kenézy kórház járóbeteg-szakellátásért felelős orvos igazgatója elmondta: a mellrákmegelőzéssel foglalkozó osztályfőnöki órákon szakembereik a dohányzás és az alkoholfogyasztás okozta daganatos megbetegedések megelőzésére is felhívják majd a figyelmet.

Széles Diána az MTI érdeklődésére hozzátette: a prevenciós foglalkozást minden évben beiktatják a tizenegyedikes diákok tanrendjébe, és a tapasztalatok birtokában a mellrákmegelőző programot később kiterjesztik az egyetemi és egyházi fenntartású iskolákra, valamint a megye és a régió középiskoláira is.

Forrás: MTI
Fotó: en.wikipedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja