SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ősszel gyakori a fülkürt hurut

Családinet [cikkei] - 2015-10-07
Felső légúti hurutot, náthát követően gyakran alakul ki füldugulást, átmeneti halláscsökkenést okozó fülkürt hurut. Az esetek többségében nem súlyos, de gyakran hosszan tartó betegség - ha nem kezeljük megfelelően - akár középfülgyulladáshoz is vezethet.

Megfázástól a fülkürt hurutig

A fülkürt a középfület az orrüreggel összekötő cső. Fő feladata, hogy a dobhártya dobüreg felőli részén a megfelelő légnyomást biztosítsa. Ha náthásak vagyunk, az orrgarati részen és a fülkürtben található nyálkahártya megduzzad, ezáltal beszűkül, sőt el is záródhat a fülkürt nyílása – magyarázza a betegség kialakulásának okait dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A dobüreg szellőzése ezáltal romlik, és a kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, a hallócsontok mozgása korlátozódik. Ekkor megjelennek a betegek által érezhető tünetek: a fül enyhe fájdalmával kísért feszülés, dugulás érzés és halláscsökkenés.


A betegség kezelése

Ha a fülkürt hurut valamilyen légúti fertőzés, nátha szövődményeként alakult ki, akkor az elsődleges cél, hogy az alapbetegséget kezeljük. Nátha, orrdugulás esetén fontos a rendszeres orrfújás, az érösszehúzó orrcsepp, orrspray használata, amely a nyálkahártya duzzanatát képes csökkenteni, ún. nyálkahártya lohasztó tulajdonsággal bír – tanácsolja dr. Holpert Valéria. Ez azért lényeges, mert így biztosíthatjuk a fülkürt szellőzését. A betegség ideje alatt különösen fontos, hogy kerüljük a huzatot. Tanácsos a fület lazán vattával bedugni. Ennek célja elsősorban nem a hangszigetelés, hanem az, hogy a gyógyulás ideje alatt a fülkürt területét melegen tartsuk, emellett infralámpával melegíthetjük is a beteg oldalt.


Megelőzhető?

Ha a fülkürt hurut tartósan fennáll, a dobüregben kialakult negatív nyomás miatt nehezebben kezelhető, erősebb fülfájdalommal járó krónikus savós középfülgyulladás alakulhat ki. Ezért nagyon fontos, hogy ha már kialakult a betegség, azt megfelelően kezeljük, illetve az arra hajlamosak törekedjenek a megelőzésére. Akinél légúti betegségek kapcsán visszatérő panasz a fülkürt hurut, lényeges, hogy már a náthás tünetek kezdetén fordítson figyelmet a nyálkahártya duzzanat csökkentésére. Rendszeres orrcsepp, orrspray használat mellett hasznosak a torokfertőtlenítő, gyulladáscsökkentő helyileg ható készítmények, szopogató tabletták, vagy antihisztamin tartalmú gyógyszerek. Dr. Holpert Valéria arra is felhívja a figyelmet, hogy nátha, orrdugulás esetén fontos a megfelelő orrfújás, ne " pumpáljuk " az orrunkat, mert ilyenkor az orrgaratból az orrban lévő kóros váladékot illetve az ebben lévő a baktériumokat és vírusokat is bejuttatjuk a dobüregbe. 


Nem csak nátha okozhatja

Amennyiben mindent megtettünk a fülkürt hurut kialakulása ellen, a panaszaink mégis rendszeresen kiújulnak, érdemes alaposabb vizsgálatoknak is alávetni magunkat. Elképzelhető, hogy valamilyen fül-orr-gégészeti probléma áll fenn. Ez lehet például orrsövény ferdülés, vagy krónikus arcüreggyulladás, orrmandula gyulladás, vagy allergia, esetleg reflux, illetve ritkán daganatos megbetegedés is. Ilyen esetekben a fülkürt hurut csak egy tünet, ami akkor fog elmúlni, ha a kiváltó okot kezeljük.

Forrás: www.fulorrgegekozpont.hu
Fotó: www.public-domain-image.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja