SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Segítség, fogszabályzót kap a gyerekem!

Családinet [cikkei] - 2015-09-12
 [X]

A fogszabályzó használata, működése ma is sok szülő számára rejtély. Csokorba szedtük, mit érdemes tudni, hogy a fogszabályzás gyerekjáték lehessen.

Míg egy-két évtizede még fehér hollónak számított a fogszabályzós gyerek, ma mindennapos a kisiskolások és a kamaszok körében a „fémes mosoly”. Sőt, óvodás korban is lehet már tenni a tökéletes fogsorért. Dr. Kerekes Fanni, a Madenta Fogászat szakorvosa a leggyakrabban felmerülő szülői kérdésekre válaszolt.

Hatéves kislányomnak most nőnek ki az első maradó fogai, nagy a „rendetlenség” a szájában. Siessünk a fogorvoshoz, hogy elkezdje a fogszabályzást, vagy még javulhat a helyzet a többi fog érkezésével?

Nem késtek el, sőt! A fogszabályozásra nem csak a maradó fogak megjelenésekor, de már az első tejfogak előbújásakor érdemes odafigyelni. A fogszabályzó szakorvos ugyanis nem csupán a fogak rendezésével, de az arc felépítésével, a harmonikusan működő arcizmokkal, a tökéletes harapással is foglalkozik. Óvodás, kisiskolás korban kivehető készülékekkel, sokszor az izmokat is fejlesztő, úgynevezett trainerekkel dolgozunk, később, a maradó fogazat esetében a rögzített készülékeket részesítjük előnyben.


Másodikos kisfiam fogai egészségesek, szép formájúak, szabályosak. Miért kell neki mégis fogszabályzó? Felesleges pénzkidobásnak érzem, a fogorvosunk mégis ragaszkodna hozzá.

Nem csak a látványos hibákat orvosolja a fogszabályzó. Ha a kisfiú minden foga épnek és tökéletesnek tűnik, előfordulhat, hogy a kolléga valamilyen harapási rendellenességet fedezett fel. Ilyenek a mélyharapás, a keresztharapás, vagy nyitott harapás. Az is megeshet, hogy ezeket a problémákat szeretné megelőzni, a fogváltás időszakát kihasználva. Elképzelhető, hogy az orvos nem lát elég helyet a kinőni készülő maradó fogaknak, és fogszabályzóval szeretné „megtámogatni” a természetet.

A lányom négy hónapos, folyamatosan szopja az ujját. Félek, hogy a majdan kinövő fogai rossz "irányt vesznek". Elkerülhetetlenek a kiálló fogak?

Az ujjszopás és a cumi használata a szájpad fejlődésében nagy szerepet játszik, negatív hatásait főként óvodáskorban figyelték meg. Ha tudják, „cseréljék le” a gyerek ujjacskáját cumira. Igaz ugyan, hogy ez sem ideális megoldás, de könnyebben elvehető, és ma már kaphatóak anatómiai cumik is, melyekkel pozitív irányban befolyásolható az állcsontok fejlődése.


A kisfiamnak a "rendes" fogmosás is problémát okozott, szerette hamar "letudni" a dolgot. Most rögzített fogszabályzót kapott, tudja, hogy gondosabban kell tisztítani, de nagyon nehéz rávenni őt az alapos fogmosásra. Attól tartok, így nemhogy megjavulnak a fogai, de sokat veszíthet a szuvasodás miatt.

Sajnos a fogszabályozó kiálló alkatrészei plusz életteret jelentenek a randalírozó baktériumoknak. Én magam csak akkor kezdem meg a fogszabályozást, ha a gyermekkel már tökéletes a harmónia, mindkettőnknek egyformán fontos a fogápolás és szájhigiénia, így nem maradok egyedül a fogszuvasodás és fogágy-betegség elleni küzdelemben. Természetesen a szülők türelme, és segítsége is létfontosságú: otthon jó példát kell mutatni, és tudni kell ellenőrizni a kis páciens munkáját. Apró jutalmazással csodákat lehet elérni.


Meddig kell hordani a fogszabályzót? Kiskamasz fiam panaszkodik, hogy az osztálytársai csúfolják, és kétségbeesett amiatt, hogy mindez még évekig eltarthat.

Igen széles skálán mozog a fogszabályozó készülékek hordásának ideje. Eset, kor és páciensfüggő kérdés ez, de általánosságban elmondható, hogy a hétköznapi, átlagos fogszabályozó kezelés rögzített készülékkel másfél-két évig tart. Ez persze csak abban az esetben igaz, hogyha a már túlesett a fogváltáson, és csak maradó fogai vannak. Szerencsére ma már számos esztétikus megoldást ismerünk, melyekkel a fogszabályzó divatos viselet lehet – vagy éppen láthatatlanná válik.

Miért érdemes most belevágni a fogszabályozásba? Kedvezmények, árgarancia és további ajándékok várnak! Részletekért kattints ide!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja