SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egészséges gyermeki bélflóra fontossága

Családinet [cikkei] - 2015-01-28
 [X]

Hogyan, miért és mikor érdemes gyermekünkkel "megismertetni" a probiotikumokat?
Gyermekünk egészségére születésekor fordítunk a legnagyobb figyelmet. A születése utáni első napok, hónapok az emésztőrendszer normális beindulása szempontjából a legkritikusabbak, és ilyenkor fontos odafigyelnünk arra, hogy biztosítsuk babánk számára mind a belső mind a külső egészséges környezetet.

Az egészséges belső egyensúly akkor tud kialakulni, amikor a babánk bélrendszerében megfelelő mennyiségben és megfelelő arányban vannak jelen a „hasznos” baktériumok.
A bélben található hasznos (probiotikus) baktériumok nagyon sok fontos területen támogatják a testünk működését, ezek közül a következők a legfontosabbak:  

  • Gátolják a kórokozók túlzott elszaporodását
  • Támogatják az immunrendszer működését
  • Segítik az emésztést és a tápanyagok felszívódását
  • Biztosítják egyes vitaminok termelődését
  • Segítik a bélmozgásokat

Csecsemők bél mikroflórája

A csecsemő növekedése során a normál bélflórájának összetétele folyamatosan változik; alapvetően az anyatej összetevői (pl.prebiotikumok) határozzák meg.  Az anyatejes babák bél mikroflórájában a Bifidobaktériumok és Lactobacillus fajok dominánsak, míg a tápszerrel táplált gyermekeknél a baktérium összetétel jobban hasonlít a felnőttekéhez. Amint a gyermek elkezd szilárd táplálékot fogyasztani, a bélflóra is jelentős változáson megy keresztül. A bélflóra ebben a változásokkal teli időszakban igen sérülékeny, ezért az egyensúly könnyen felborulhat, és a gyermek védtelenebbé válhat a fertőzésekkel szemben.  

Normál szülés esetén a baba emésztőrendszerének első baktériumai a hüvelyből származnak, míg császármetszés esetén, a babák nem találkoznak a hüvelyben természetes baktériumokkal, így az újszülött bélflórájának összetétele nem megfelelő módon alakul ki, ennek következtében nagyobb a kockázata egyes fertőzéseknek és betegségek kialakulásának: pl. asthma bronchiale, IgE-mediált ételallergia. A tapasztalat azt mutatja, hogy az első életév során a császármetszéssel világra jött gyermekeknél gyakrabban fordul elő kórházi felvételt igénylő fertőzés, a normál úton született gyerekekhez képest. Ezért a császármetszéssel született gyermekek esetében nagyobb figyelmet kell(ene) fordítani a megfelelő összetételű bélflóra kialakítására.

A bélflóra egyensúlya antibiotikus kúra alkalmával is sérülékennyé válhat. Bár a folyamatos kutatásoknak köszönhetően az antibiotikumok egyre fejlettebbek, azonban az elmúlt évtizedekben az egyik a legfontosabb tulajdonságuk változatlan maradt: baktériumölő képességük egyaránt kiterjed a kórokozó (patogén) és a jótékony (probiotikus) baktériumokra is. Sőt, a gyakorlat azt mutatja, hogy a probiotikumok nagyobb része igen érzékeny az antibiotikumokra. Ennek következtében a bélflóra egyensúlya felborul, így az antibiotikum kúra után teret engedhet a patogén kórokozók elszaporodásának.

Bélflóra egyensúly fenntartása és visszaállítása probiotikummal

A probiotikumokról már széles körben elfogadott tény, hogy természetes eszközök az egészséges, normális bélflóra fenntartásában és hatékonyak a betegség vagy antibiotikum szedése miatt szükséges bélflóra helyreállításában.

Milyen probiotikumot válasszunk?

A gyógyszertárakban található készítmények sokasága megnehezíti a választásunkat. A vásárlás előtt célszerű figyelembe venni néhány alapvető szempontot.
Olyan probioitikumot érdemes választani, amely: 

  • korspecifikus, tehát az életkorhoz adaptált terméket kell választani
  • olyan törzseket tartalmaz, amelyek humán eredetűek és normál esetben, nagy mennyiségben jelen vannak az egészséges bélflórában, azaz egyaránt tartalmaz laktobacilllusokat és bifidobaktériumokat is,
  • többféle probiotikus törzs található benne
  • összetételében a probiotikum „tápláléka”, azaz a  prebiotikum is megtalálható, amely támogatja a jótékony baktériumok szaporodást és fennmaradását a bélrendszerben, valamint
  • mikrokapszulás technológiával készül, így a baktériumok savvédő réteggel vannak bevonva, hogy ellenálljanak a gyomorsavnak és minél többen elérjék a célállomásukat.
  • Végül az ár/érték arányt is vegyük figyelembe és ne válasszunk olyan készítményt, amely vonzó ára mellett mégsem tudja azt a hatékonyságot, amit vártunk tőle!

Állítsa helyre a bélflóra egyensúlyát és a gyerekkor örömét!

A Protexin Restore>> szakirodalmi adatokkal igazolt gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású probiotikum.

  • Csecsemők és kisgyermekek kúraszerű bélflóra-helyreállító kezelésére
  • Az antibiotikus kezelés alatt és az követően, hasmenések esetén, puffadás megszüntetésére
  • Meggyengült immunrendszer erősítésére

Adagolása napi egy tasak főétkezéskor vagy étkezés után, bő folyadékkal. A tasak tartalma ételhez, vízhez, tejhez vagy gyümölcsléhez egyaránt hozzákeverhető.

Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény.
Kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja