Hogyan kezeljük a vírusos illetve a bakteriális eredetű fertőzéseket?
A hűvösebb idő beköszöntével egyre gyakrabban fújjuk az orrunkat, tüsszentünk és a torkunk is sűrűbben fáj. Mi okozza ezeket a kellemetlen tüneteket?
A leggyakrabban vírusok okozzák, például a torokgyulladások több mint 85%-ának is e kórokozók állnak a hátterében[1]. Ezt azért fontos tudnunk, mivel máshogy kell kezelnünk egy vírusos vagy adott esetben egy bakteriális eredetű fertőzést.
A bakteriális és a virális fertőzéseket sokszor elsőre nehéz megkülönböztetni egymástól, hiszen több minden közös bennük. A fertőzés módját tekintve mindkettő terjedhet cseppfertőzés útján, például köhögéssel és tüsszentéssel. Mindemellett a bakteriális- és a vírusos eredetű fertőzések is lehetnek enyhe, közepes vagy akár súlyos lefolyásúak. A hasonlóságok ellenére azonban a vírus- és a baktériumfertőzések sok mindenben eltérnek egymástól. A vírusok például még a baktériumoknál is apróbbak, egyszerűbb felépítésűek, gazdasejt nélkül nem képesek önállóan mozogni, szaporodni. Többek között ezen eltéréseknek köszönhetően máshogy kell kezelni a baktériumok illetve - a vírusok okozta fertőzéseket.
Jelenleg az antibiotikumok az orvostudomány egyik legnagyobb fegyverei a baktériumfertőzések ellen. Azonban amennyiben indokolatlanul, például vírusos eredetű fertőzés esetén használunk antibiotikumot vagy előbb hagyjuk abba a kezelést, mint azt az orvosunk utasítja, akkor idővel egyre több baktériummal szemben válhatnak hatástalanná az antibiotikumok. Ezt nevezzük antibiotikum rezisztenciának, ami komoly problémákat idézhet elő az egészségügyben. Könnyedén visszatérhetnek az antibiotikumok előtti idők, amikor a jelenleg jól kezelhető betegségek újra halálos kimenetelűvé válhatnak, mivel nem lesz ellenük hatásos gyógymód. Ezért fontos, hogy csak orvosi utasításra és annak megfelelően szedjünk antibiotikumot.
A vírusok ellen az antibiotikumok nem hatásosak.
A WHO európai kutatásából, amelyet az Európai Antibiotikum Nap kapcsán tettek közzé kiderült, hogy európai szinten az esetek 40 %-ban helytelenül írnak fel antibiotikumot[2]. Ez pedig tovább növelheti az antibiotikum rezisztencia terjedését.
A könnyebb lefolyású vírusfertőzések esetén legtöbbször elegendő a célzott tüneti kezelés, például szopogatótabletta a torokfájás csillapítására, továbbá fontos a kellő pihenés és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel.
Mit tehetünk, ha a téli időszakban gyakorta jelentkező torokgyulladás gyötör bennünket? A torokgyulladások több mint 85%-át1 vírusok okozzák, melynek kísérő tünetei a kínzó torokfájás, duzzanat a torokban és a nyelési nehézségek. Ezek enyhítésére ideális a már említett célzott tüneti kezelés, mint például a vény nélkül kapható flurbiprofén tartalmú készítmények, melyek csillapítják a gyulladást és gyorsan enyhítik a fájdalmat, függetlenül attól, hogy azt vírus vagy baktérium okozza. Hatásuk pedig akár 3 órán át is tarthat.
[1]Felnőttekk örében;Worrall Graham J. Can Fam Physician 2007; 53: 1961-2
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: