SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Két cukorbetegség elleni gyógyszer segíthet az Alzheimer-kórosokon

Családinet [cikkei] - 2014-11-05
Két cukorbetegség elleni gyógyszer visszafordíthatja az Alzheimer-kór hatásait: visszahozhatja az elveszett emlékeket - derült ki egy új brit kutatásból, amelyet egerekkel végeztek.

A két szer - a liraglutid és a lixiszenatid úgy működik, hogy növeli az inzulintermelést, csökkenti a vércukorszintet és segít, hogy a táplálék lassabban haladjon át a gyomron. Az Ulsteri Egyetem és a Lancasteri Egyetem kutatói azt fedezték fel, hogy ezek a szerek az Alzheimer-kór pusztításait is gyógyíthatják - idézte a The Daily Telegraph online kiadása a Neuropharmacology című szaklapban megjelent tanulmányt.
    
A kutatók tíz héten át naponta adták egereknek a két szert injekcióban. A kezelés csökkentette agyukban az amiloid nevű fehérje lerakódásait, javította a memóriájukat és a tárgyfelismerő képességüket. A tanulmány szerzői szerint a szerekből talán az Alzheimer-kórt gyógyító új kezelést lehet kifejleszteni.
    

"Nincs forgalomban olyan gyógyszer, amely valóban gyógyítaná az Alzheimer-kórt. Ami rendelkezésre áll, az két olyan szer, mely egy ideig csökkenti a tüneteket. A lixiszenatid és a liraglutid valódi javulást ígér, mert azt a jelenséget kezeli, amellyel a kór kezdődik, ezzel megelőzheti a degenerációt" - mondta Christian Holscher, a kutatás vezetője, a Lancasteri Egyetem professzora.
    
Korábbi tanulmányok utaltak arra, hogy az inzulin megvédheti az agyat, az új kutatás szerint a károsodott neuronokat is segíthet helyrehozni. A liraglutiddal jelenleg klinikai vizsgálatok folynak, az eredmények a jövő évben várhatók.


    
"Az Alzheimer-kór lehetséges új gyógymódjára világít rá a kutatás. A következő fontos lépés, hogy klinikai próbák megmutassák, az egereknél tapasztalt jótékony hatások az embernél is reprodukálhatók-e" - vélte Simon Ridley, a Brit Alzheimer-kutató Központ kutatási vezetője.

http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/11206110/Alzheimers-disease-common-diabetes-drugs-could-bring-back-memories.html

Forrás: MTI
Fotó: frolicsomepl/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja