SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Élő sebészeti közvetítés a Semmelweis Egyetemről

Családinet [cikkei] - 2014-10-28
Egyedülálló módon élőben közvetítenek szemészeti műtéteket a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájáról, ahol a legmodernebb femtolézerrel végzett szürkehályog műtéteket mutatnak be. A csúcstechnológiát a világon először Magyarországon alkalmazták, hat évvel ezelőtt. Az Egyesült Államokban indult fejlesztést a többi közt a budapesti Szemészeti Klinikán dolgozó munkacsoport segítségével tökéletesítik, de számos magyar szakember - informatikusok, fejlesztőmérnökök - is részt vesz a közös munkában.

A számítógép által vezérelt femtolézeres eljárás segítségével hatvanszor-hetvenszer pontosabb vágást tudnak a szemen ejteni, mint kézzel. Ezt a típusú lézeres eljárást szürkehályog és bizonyos szaruhártya műtétek során tudják alkalmazni, mivel a lézer a szemlencse és a szaruhártya szöveteibe képes behatolni. (Az exclimer lézer más hullámhosszon működik, a femtolézer mélyebb rétegekben tud vágni.)

A szürkehályog idős korban gyakori, a lakosság felét érinti. A femtolézerrel végzett műtétek alig egy percesek, rendkívül pontosak, esetükben kisebb a fertőzésveszély és a komplikációk száma is csökken, lényegesen gyorsabb a gyógyulás.

A Szemészeti Klinikán a hat év alatt több mint ezer beteget műtöttek ezzel a technikával, kiváló eredményekkel. Az eljárást tömegesen nem tudják alkalmazni, de gyerekeknél és traumát szenvedett szemsérülteknél ajánlott.

A műtétek élő közvetítését a második Európai Femtolézer nemzetközi konferencia keretében mutatják be, melyet idén Budapesten rendeznek. 2008-ban Magyarországon alkalmazták először a femtolézeres eljárást szürkehályog műtét során. Erről a 6 éves tapasztalatról számol be dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Szemészeti Klinika igazgatója a kongresszuson és közvetítenek bemutató műtéteket orvosoknak, oktatási céllal. Ez alkalomból jelenik meg egy könyv is az Egyesül Államokban, mely a magyar munkacsoport szakmai tapasztalatait összegzi.

Interjú készítési, fotózási és forgatási lehetőség a műtőben: október 29-én, szerdán 9:30 órakor volt.
Interjú készítési, fotózási és forgatási lehetőség oktatóteremben (műtét kivetítőn) november 7-én, pénteken 13.30-kor. Ekkor a műtőben nincs lehetőség fotózni, forgatni.

Helyszín: Semmelweis Egyetem, Szemészeti Klinika, 1085 Budapest, Mária utca 39.

Forrás: Semmelweis Egyetem

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja