SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

3 bőrbetegség, amit súlyosbít a stressz

Családinet [cikkei] - 2014-09-09
Amerikai kutatók egereknél bizonyították, hogy az akut stressz javít, a krónikus stressz ront a bőrbetegségek állapotán. Dr. Pellion Szilvia, az Oxygen Beauty Clinic bőrgyógyásza szerint az embereknél is hatással van a lelkiállapot a bőrre.

Rövid távon hasznos, hosszú távon káros

San Francisco-i kutatók egérkísérletekkel bizonyították be, hogy míg a krónikus stressz ront bizonyos bőrbetegségek állapotán, addig a hirtelen, akut stressz hatások javíthatnak ugyanezeken. Azt találták ugyanis, hogy a stresszhelyzetben a mellékvesékben termelődő glükokortikoidok (szteroid hormonok) elősegítik a gyógyulást. Ha viszont a stressz tartóssá válik, ugyanez a működési mód gyengíti a bőr védekezőképességét és lassítja a gyógyulást. A Journal of Investigative Dermatology c. lapban publikált tanulmány szerint a kutatók három bőrbetegséggel kapcsolatban végezték a kísérleteket: irritatív kontakt dermatitis/ekcéma (amely betegséget valamely erős, külső anyaggal való érintkezés vált ki), allergiás kontakt dermatitis és atópiás dermatitis/ekcéma. Az egereket 18 órára egy nagyon kicsi helyiségbe zárták, ami meglehetősen erős stresszhelyzetnek számít. A vizsgálatok kimutatták, hogy ezeknél az egereknél csökkent a gyulladás szintje, majd miután egy mefipristone nevű szerrel blokkolták a természetes módon keletkezett szteroidokat, a stressz pozitív hatásai elmúltak. Ugyanakkor az már korábban bizonyítást nyert, hogy a hosszú távú stressz éppen az ellenkező hatást váltja ki: mind funkciójában, mind struktúrájában ront a bőr és más szervek állapotán.

Mi az a dermatitis?

A dermatitis bőrgyulladást jelent. Felnőtteknél leggyakrabban kontakt dermatitissel találkozunk, ami kialakulhat irritatív vagy allergiás alapon. Ez esetben a panaszokat a bőrrel érintkező valamilyen külső tényező, sokszor a hétköznapok során gyakran használt tárgyak, kozmetikumok, vegyszerek váltják ki. Súlyosabb esetben a közvetlenül érintkező bőrfelületek mellett más testrészen is megjelenhetnek hasonló tünetek. Az atópiás dermatitisz elsősorban a gyermekkor bőrbetegsége, azonban a tünetek elhúzódhatnak egészen a felnőttkorig, főként az arcon, a végtagokon, a kezeken jelentkeznek a vörös, viszkető foltok, plakkok nedvedző hólyagocskák is kialakulhatnak. Az ekcémás tüneteket rohamszerű viszketési ingerek kísérik, a bőr nagyon száraz. Az atópia hajlamot jelent, ez a bőrbetegség genetikailag hajlamos személyeknél alakul ki, ám az öröklődés mellett a külső környezeti faktorok, például az étkezés, a szélsőséges időjárási viszonyok, nem megfelelő ruházkodás, a bőr fokozott igénybe vétele is provokálhatják vagy súlyosbíthatják a tüneteket. Az érintetteknél gyakrabban fordul elő egyéb allergia, szénanátha, súlyosabb esetben asztma. A stressz, a fáradtság ront az ekcémás tüneteken. A javulás mögött is állhat például a visszanyert lelki egyensúly, illetve sokszor javít a napfény is.

Vizsgálatok és kezelés

- A diagnózis első lépése a beteg részletes kikérdezése, amelyet allergia vizsgálatok követhetnek, annak meghatározására, hogy a tüneteket élelmiszer, pollen, környezeti anyag, illatszer provokálja-e.  Szükség lehet fogászati, gégészeti, belgyógyászati kivizsgálásra is - hangsúlyozza Dr. Pellion Szilvia, az Oxygen Beauty Clinic bőrgyógyásza.
 
A tünetek általában helyi szteroid készítményekkel és belsőleg adott antihisztaminokkal jól kezelhetők. A krémeket kúraszerűen használjuk, a panaszok jelentkezésekor. Az erős hatóanyagú készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást. A tünetek enyhülésekor, úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket (krémeket, kenőcsöket) is alkalmaznak, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik.  Megfelelő körülmények mellett alkalmazott immunmoduláló szerek hosszú távon is biztonságosak, megakadályozzák a gyulladásos folyamatok kialakulását, anélkül, hogy a bőr szerkezetét károsítanák. A terápia fontos része a száraz bőr megóvása, a rendszeres bőrápolás, hidratálás, lipid pótlás biztosítása. Az ekcéma nem minden formája gyógyítható véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el. 

Forrás: www.oxygenbeautyclinic.hu
Fotó: en.wikipedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja