SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Torokgyulladás a légkonditól?

Családinet [cikkei] - 2014-08-21
A torokfájás- és gyulladás nem csak a hideg évszakban jelentkezhet, nyáron is sokan szenvednek a fájdalomtól, kaparó érzéstől. Dr. Augusztinovicz Mónika, az Oxygen Medical fül-orr-gégész szakorvosa a tüneteket, az okokat és a kezelés jelentőségét összegezte.

Óvatosan a légkondival

Télen leginkább a zárt helyiségekben elszaporodó kórokozók eredményeznek torokgyulladást, nyáron viszont gyakori a légkondicionálás miatt kialakult nyálkahártya-gyulladás. Az idei szélsőséges időjárásban pedig a torokfájást okozó légúti vírusok is könnyebben szaporodnak.

Egy kis torokfájás még nem a világ, de feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha a fájdalom napokig nem múlik el, esetleg más tünetek is jelentkeznek, mint a fáradtság, kimerültség, esetleg fejfájás, hasi panaszok, hasmenés. Egyes esetekben a Legionella baktérium is okozhatja a panaszokat, amely alapvetően kétféle betegség formájában jelentkezhet. A Pontiac-láz enyhébb lefolyású, az influenzához hasonló tüneteket okoz, és jellemzően nem is azonosítják, mint Legionella-fertőzést. Az ún. legionárius betegség ezzel szemben egy összetett tünetekkel járó, atípusos tüdőgyulladás, amely végzetes is lehet. A sikeres gyógyítás egyik kulcsa a betegség korai felismerése.

A legionárius betegség leggyakrabban a Legionella baktériumokat aeroszol formájában tartalmazó levegő belégzését követően alakulhat ki. Az aeroszolt a baktériumokat tartalmazó vízből létrejött, szabad szemmel nem látható apró cseppecskék alkotják.

Kibocsájthatják a légkondicionáló berendezések mellett a 20-45 fok közötti hőmérsékletű vizet tartalmazó pezsgőfürdők, főként beltéri szökőkutak, permetezők, kerti locsolók, nagynyomású vizes tisztítók. Természetesen nem csak ez a baktérium lehet a bajok forrása, gondot okozhat a hűtött helyiség vagy a gépkocsi belső tere és a külső meleg levegő közötti hirtelen hőmérsékletváltozás is. Tehát a légkondicionálót mindig körültekintően érdemes beállítani és évenként ajánlatos a szakszerű tisztítás is.

Gargarizálás vagy antibiotikum?

A torokfájdalom első napjaiban nem kell feltétlenül a Legionellára gondolni, hiszen leggyakrabban vírusok okozza, amelyeket az immunrendszer jellemzően néhány nap alatt képes legyőzni. Azonban ilyen esetekben is szükség lehet a tünetek kezelésére, esetleges a lázat csillapítani kell. Az égő érzést enyhíthetik a szopogató tabletták, a sós vizes gargarizálás és nagyon sokat segíthet az ágynyugalom, bőséges folyadékfogyasztás is.

- Csakis az orvos döntheti el, szükség van-e antibiotikumra - ismerteti dr. Augusztinovicz Mónika, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze. - Amennyiben akut bakteriális torokgyulladásról van szó, az többnyire nem jár köhögéssel, de a fájdalmat magas láz, lepedékes vagy tüszős mandulák és duzzadt nyaki nyirokcsomók is kísérhetik. A hosszan tartó, nyálkahártyát károsító vírusbetegség is megnyithatja a kaput a torokban lévő, illetve odajutó baktériumok előtt és így kialakulhatnak az úgynevezett másodlagos bakteriális fertőzések. Ilyen esetekben és a szövődmények kizárása miatt szükséges lehet az antibiotikum. Ezzel egyébként érdemes óvatosan bánni, hiszen a gyakori antibiotikum szedés elősegítheti az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók szaporodását is. 

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: Naypong/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja