SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Visszatérhet a rettegett betegség, a gyermekbénulás

Családinet [cikkei] - 2014-07-14
Újra támadnak azok a betegségek, amelyekről az emberiség azt gondolta, hogy mára a történelem részeivé váltak. A betegségek terjedésének két oka van: egyrészt a világszerte egyre hangsúlyosabban jelenlévő oltásellenes kampányok, másrészt az egyre szaporodó nemzetközi konfliktusok.
Visszatérhet a rettegett betegség, a gyermekbénulás

A jelenségről egy magyar szerző, Vargha Dóra írt a Guardian hasábjain. E szerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1988-ban indított programja olyannyira jól sikerült, hogy 2012-re, 350 ezerről 223-ra csökkent a gyermekbénulásos fertőzöttek száma, ám mára a vírus a világ legalább tíz országában újra felütötte a fejét.

A gyermekbénulást nem lehet gyógyítani, megelőzni csak oltással lehet. A védőoltást még a hidegháború ideje alatt fejlesztették ki amerikai és szovjet tudósok, és az 1956-os forradalom idején Magyarországon is bevetették a gyermekbénulás járvány kirobbanása után.

cikk szerint a betegség megállítása különösen fontos volt az amerikaiaknak és az oroszoknak is egyaránt, hisz a felnövekvő generációkat veszélyeztette. A szerző megjegyzi, mikor már a világ azt hitte, hogy elfeledheti a gyermekbénulást, a nemzetközi konfliktusok kiújulásával újra riasztó közelségbe került.

Az elmúlt 14 évben, Szíriában egyetlen gyermekbénulásos esetet sem regisztráltak, ám a három éve tomboló polgárháború miatt ismét kitört a járvány az országban. A WHO legutóbbi közleménye arra figyelmeztet, hogy az Ukrajnában dúló konfliktus miatt a gyermekbénulás-járvány a keleti szomszédunkra is átterjedhet.

A cikk szerint a valódi kérdés az, hogy ha a katonai konfliktusok ismét kedvező helyzetet teremtettek a járvány terjedésének, a hidegháborúhoz hasonlóan felismerik-e a szemben álló felek, hogy a konfrontáció ellenére nemzetközi összefogásra lenne szükség a betegség megállítására.


Forrás: filantropikum.com
Kép: Wikimedia Commons

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja