SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Utazás közbeni betegségek. Mire figyeljünk?

Családinet [cikkei] - 2014-07-10
Autó, busz, vonat, repülő azok a közlekedési eszközök, amelyekkel leggyakrabban utazunk valahová. Ilyenkor, - főleg, ha órákig tart az út -, rosszul lehetünk, de akár komolyabb problémák is kialakulhatnak. Mikre figyeljünk mégis, hogy ne legyen baj?

Utazási betegség

A leggyakoribb betegséget, amellyel ilyenkor találkozhatunk, egyszerűen „utazási betegségnek” hívják. Az egyensúlyérzék zavara miatt alakul ki, szédüléssel, hányingerrel, hányással, sápadtsággal jelentkezik.

Jellemző még az is, hogy korcsoportonként, illetve egyénenként eltérő, hogy kinél bukkan fel ez a betegség és kinél nem. Azt általánosságban elmondhatjuk, hogy a 2-12 év közötti korosztály a legfogékonyabb rá. Fiatal felnőtteknél csökken az előfordulás gyakorisága, 50 év felett pedig kifejezetten ritka.

Speciális eset lehet, amikor a nők terhesek vagy menstruálnak, ilyenkor nagyobb az esély az utazási betegség kialakulására, amelynek előfordulási gyakorisága egyébként is jobban jellemző rájuk, mint a férfiakra.

Mit tegyünk ellene?

Aki tudja magáról, hogy hajlamos az utazási betegségre, az még indulás előtt felkészülhet rá. Buszon, vonaton üljön a menetiránnyal szemben! Előbbinél az is megoldás lehet, ha az illető középre ül, mert ott a legkevésbé rázós az út. Autóban pedig célszerű a sofőr mellett helyet foglalni.

Fontos az is, hogy mit eszünk utazás előtt. Kerüljük ilyenkor a nehéz ételeket, lehetőleg ne igyunk alkoholt és koffeintartalmú italokat sem!

Akinél az előző két óvintézkedés sem válik be, az próbálkozhat gyógyszerekkel is. Ezek általában akkor a leghatékonyabbak, ha indulás előtt 30-60 perccel vesszük be azokat. (A különféle termékek alkalmazási módszerei eltérhetnek, ezért célszerű elolvasni a betegtájékoztatót vagy megkérdezni a gyógyszerészt).

Jet leg – időzónaváltás szindróma

A jet leg azoknál lehet jellemző, akik több órát utaznak repülőgéppel és eközben számos időzónát átlépnek – tudható meg a Webbetegtől. Ilyenkor felborulhat a biológiai óra, amelynek köszönhetően számos problémánk lehet az alvással. Ezek közül néhány tünet a nem megfelelő hosszúságú és pihentető alvási idő, letargia, ingerlékenység, fáradtság stb.

A betegség érdekessége, hogy az emberi szervezet könnyebben alkalmazkodik a kelet-nyugat irányú utazáshoz, mint fordítva, ezért, amikor pl. Amerikába megyünk, akkor sokkal hamarabb képes alkalmazkodni az ottani időhöz, mintha Kínába utaznánk.

Mit tehetünk ellene?

Már az is hasznos, ha tudjuk, hogy létezik ilyen betegség, így gondolatban fel tudunk rá készülni, ezáltal könnyebben alkalmazkodunk. Rendszerint kb. 3 napba telik, mire a szervezet képes felvenni újra a megfelelő ritmust.

Trombózis – a hosszú utak betegsége

Utazáskor sokszor problémát jelent, hogy órákig egyhelyben ülünk és a lábainkat sem tudjuk kellőképpen megmozgatni. Ilyenkor nehezebb a vér áramlása, hiszen a mozgás és az izommunka pumpáló hatása elmarad, amely hajlamosít a trombózis kialakulására. Másrészt a megfelelő mennyiségű folyadék pótlására sem mindig figyelünk ilyenkor, amely szintén hajlamosító tényező lehet.

A trombózis tünetei lehetnek az alsó végtag fájdalmas feszülése és duzzanata. Ha ilyesmit tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz, ugyanis a mélyvénás trombózis esetében tüdőembólia is létrejöhet!

Hogyan előzhető meg a trombózis kialakulása?

Ha több órát utazunk, akkor fontos, hogy óránként álljunk fel és mozgassuk át a testünket. Ha utazás közben, pl. vonaton, repülőn lehetőség van rá, akkor tornáztassuk a lábunkat! Másrészt elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel és nem árt az sem, ha olyan ruházatot viselünk, amely nem szorítja a lábunkat. 


Kép: pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja