SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szégyelled a lábaid? Van megoldás a gombára!

Családinet [cikkei] - 2014-06-24
Nyáron különösen sokan szenvednek a gombás fertőzésektől. Hazánkban a lakosság 60-70 százalékának van valamilyen gombás eredetű panasza, ezen belül a körömágyon megjelenő fertőzés elterjedése 15-50 százalékos. A hatékony kezelésről és a megelőzésről beszélt dr. Pellion Szilvia, az Oxygen Medical bőrgyógyásza.

Hajlamosító tényezők

A szintetikus, rosszul szellőző cipők és nylon zoknik, harisnyák ideális körülményeket teremtenek a kórokozó elszaporodásához, amely a meleg, párás, sötét helyeket kedveli.

Néhány hajlamosító tényező pedig még inkább elősegíti a gomba megtelepedését:

  • túlfűtött helyiségek, párás levegő,
  • túlzott tisztálkodás, amely rontja a bőr természetes védekezőképességét,
  • cukorbetegség,
  • túlsúly, a végtagok rosszabb vérellátása és az izzadás miatt,
  • közös használatú zuhanyzók, fürdők, strandok,
  • legyengült immunrendszer,
  • szív- és érrendszeri betegségek, érszűkület.

Kezelés nélkül veszélyessé válhat

A leggyakoribb fertőzés a körömgomba, amelynek tünetei a sárgás, szürkés elszíneződés, töredezettség, megvastagodott körmök. A nagyhajlatokban jelentkező gomba jellemzően túlsúlyos, erősen izzadó személyeknél jelenik meg, ahol az érintett terület erősen hámló, vörös, viszket és fájdalmas.

- Mivel gyakran épp a túlzott tisztaság eredményezi a gombás fertőzést, kár titkolni, már csak azért is, mert ez a kórkép kezelés nélkül kaput nyithat a bőrön a fertőzések felé, amelyek később esetleg súlyosabb betegségekhez vezethetnek, mint az ekcéma, az orbánc, a nyirokérgyulladás – mondja dr. Pellion Szilvia, az Oxygen Medical bőrgyógyásza.

- Cukorbetegeknél a kis hámsérülések még veszélyesebbek, hiszen a rossz vérellátás miatt a bőr természetes regenerálódó képessége igen lassú, így akár elfertőződő sebek, fekélyek is kialakulhatnak. Ezért már korai stádiumban érdemes felkeresni a bőrgyógyászt, aki a tünetektől függően javasolhat külsődleges, vagy súlyosabb, főleg körömgombás esetben szájon át szedhető gyógyszerelést is. (Sajnos a receptnélküli szerek nem mindig jelentenek megfelelő megoldást.) A nehezebben orvosolható körömgombásodás pontos diagnózisához ma már rendelkezésre áll mikroszkópos és tenyésztéses technika is. Ennek segítségével a gyógyszerelés sokkal célzottabbá válik és a rendelkezésre álló jó hatású gombaellenes tablettákat a tenyésztési eredmény birtokában szedhetjük.  

Tippek a megelőzéshez

  • Hazaérkezéskor cseréljük le a kinti, esetleg rosszul szellőző lábbelit egy kényelmes (lehetőleg nem műanyag vagy lakk) papucsra, és figyeljünk rá, hogy mindenkinek külön papucsa legyen.
  • Mindenki használjon saját törölközőt, és ha megoldható, saját manikűrollót. Ha ez utóbbi nem áll rendelkezésre, a problémás családtag fertőtlenítse maga után az ollót.
  • Bőrgombásodás esetén a szokásosnál gyakrabban váltsunk ágyneműt.
  • Évszakonként legalább két pár cipőt váltogassunk, hogy mindig teljesen kiszáradva vehessük fel őket. Ideális megoldás, ha a munkahelyünkön is van váltócipőnk. Kerüljük a szintetikus anyagú lábbeliket, és rendszeresen használjunk izzadásgátló sprayt a lábfejünkre. Hasznos az is, ha hintőport szórunk a cipőbe.  

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: marin/ FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja