SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vesekárosodás a magas vérnyomás hátterében

Családinet [cikkei] - 2014-05-23
A magasvérnyomás alattomos betegség, sokan csak a szövődmények megjelenésekor szereznek róla tudomást. A magasvérnyomás egyik lehetséges oka és következménye a vesekárosodás, a rossz veseműködés pedig tovább emeli az értéket. Az ördögi kört csak a szakszerű kezelés segíthet megszakítani, ennek lépéseit dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája ismertette.

Mi volt előbb? Tyúk, vagy a tojás?

A magas vérnyomásnak két fajtáját különböztetjük meg: elsődleges magasvérnyomás, amikor a betegség önmagában áll fenn, és másodlagos magasvérnyomás, amikor valamilyen kór, szervkárosodás áll a probléma hátterében. A vesék mindkét esetben érintettek lehetnek, vagyis károsodásuk lehet következmény, illetve ok is. Bármelyik fajtáról is beszéljünk, fontos a mielőbbi kezelés, egyrészt az alapbetegség romlásának megakadályozása céljából, másrészt a vérnyomás emelkedésből adódó szövődmények elkerülése érdekében.

A vese szerepe a vérnyomás szabályozásában

Hormonok:  A vesebetegség által okozott hipertónia egyik lehetséges  mechanizmusa, hogy a vese szerkezetének károsodása miatt vérellátási zavar alakul ki, aminek következtében a vese olyan hormonokat termel, amelyek aktiválják a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszert (RAS). A renin az angiotenzin I nevű anyag képződését segíti elő, amiből egy konverváló enzim (ACE) angiotenzin II- t képez. Ez közvetlenül is erős érösszehúzó hatással bír, de emellett még fokozza más érösszehúzó anyagok hatását is, és gátolja az ér simaizmot elernyesztő szerekéét. Ezáltal megemeli a vérnyomást, amihez hozzájárul, hogy a tartósan magas angiotenzin II szint az érfal átépülését is elindítja, a merevebb érfal pedig még tovább ronthatja a már amúgy is fennálló magasvérnyomást. Mindemellett fokozódik az ún. aldoszteron képződése is, ami szintén megnöveli a vérnyomást a só-és víz visszatartás következményeként. - magyarázza dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája

Só-és vízháztartás szabályozása: A vese további feladata, hogy érzékelje, ha több só jut a szervezetbe. Ebben az esetben a szervezet vagy több vizet vesz fel (pl. szomjúságérzettel), vagy kevesebbet ad le, szabályozva ezáltal a só-és vízháztartást. A hosszútávú, túlzott sóbevitel viszont megnöveli a visszatartott folyadékmennyiséget, ami magasvérnyomáshoz vezet.

Óvja veséjét megfelelő kezeléssel

A magasvérnyomás évről évre egyre több áldozatot szed, ezért érdemes kiemelkedő figyelmet fordítani kezelésére. Hogy ki lehessen kerülni a vesekárosodás-vérnyomásemelkedés ördögi köréből, egyrészt kezelni szükséges az veseproblémát, másrészt normalizálni kell a vérnyomást. Ehhez a gyógyszeres terápia elengedhetetlen, amit alapos kivizsgálás után javasol az orvos. Emellett kiemelkedő jelentőséggel bír a személyre szabott életmódorvoslás, ami megfelelő táplálkozás-és mozgásprogramot foglal magában. Ennek nagy előnye, hogy nem csak a vérnyomás csökkentésében, de a vesekárosodás kezelésében és az állapot romlásának megelőzésében is nagy szerepe van.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó: http://fr.wikipedia.org/

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja