SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyakorlati tanácsok a fejtetvességről

Családinet [cikkei] - 2014-05-16
Bárkinél előfordulhat (a leggondosabb szülő gyermekénél is!), hogy "összeszedi" ezeket a kis vérszívókat, melyektől azután igen nehéz megszabadulni (ha azt hisszük kiirtottuk őket, hetek múlva újra indulhat a kínlódás...).
Gyakorlati tanácsok a fejtetvességről

Sok mindent lehet (interneten, szakkönyvekben, tetűirtó szerek leírásaiban) olvasni.

A legfontosabb dolgokat "vázolnám" csak:

Kizárólag a hajas fejbőrön képesek szaporodni (de egy ideig egyéb környezetben is túl tudnak élni).
A fejtetvek egyéb szőrzetben nem telepszenek meg tartósan.
Az érett tetvek élelem nélkül is több napig életben maradnak, képesek "vándorolni" hajas fejbőrt keresve.
A hajas fejbőrön a hajszálak tövéhez "vándorolnak" ahol a fejbőrből vért szívnak, közben nyálukat befecskendezik a szövetek közé, ez okozza a viszketést és a helyi gyulladást.
Kedvenc helyük a tarkó tájék, ill. a fülkagylók mögötti terület (az előbb leírtak miatt) főleg a hajszálak tövénél (de bárhol előfordulhatnak a hajban!).
Az érett tetvek kb. 1 hónapig élnek a hajban és naponta 3-10 petét (serkét) "tesznek le" - a hajszálakhoz "ragasztva" őket - melyek 7 naponta "kelnek ki" és újabb egy hét után válnak ivaréretté. A serkék igen ellenállóak (csak néhány tetűirtó szer képes a serkéket is kiirtani). A serkék a haj bármely részén előfordulhatnak! Mind az érett tetveket (2-4 mm hosszúak), mind a serkéket (0,5 mm-esek) nehéz észrevenni: aprók és a színűk miatt is beleolvadnak a környezetükbe (legkönnyebb a fekete, sötétbarna hajban észrevenni őket, a világos barna, szőke, ill. ősz hajban jobban el tudnak bújni).
60- 65 Celsius fokon mind a tetvek, mind a serkék elpusztulnak.
 
Néhány gyakorlati tanács:

  1. Nem elég csak a gyereket lekezelni. Ha "tetves" lett a gyerek az egész családot egyszerre kell lekezelni(!) az, hogy valakinek nem viszket a feje még nem garancia arra, hogy nem tetves, ill. szabad kézzel átvizsgálva családtagjainkat/magunkat szintén nem állíthatjuk 100 %-os biztonsággal, hogy nem vagyunk tetvesek, mert nem láttunk sem tetűt, sem serkét!

    A kezeléssel egyidőben a gyerek minden olyan ruhaneműt, használati tárgyat... (amivel érintkezhettek tetvek, ill. amiben akár hajszálakhoz tapadva serke formában túlélhettek): ruha, sapka, sál, ágynemű, törölköző, hajráf, fésű... érdemes (legalább) 60 fokon kimosni (vagy ami nem mosható: alaposan kiporszívózni pl. magát az ágymatracot, a posztó kabátot...).

    Szintén a kezeléssel egyidőben (az elszóródott hajszálak miatt) az egész lakást alaposan fel kell porszívózni (és a porszívózás után a porzsákot kidobni - a benne lévő serkék 1 hét múlva kikelnek, és újra fertőzhetik az egész családot...)
     
  2. Ha azt írják, hogy a tetűirtó szer a serkéket is elöli, akkor is érdemes 7-10 nap múlva az egész fentebb leírt procedúrát megismételni (lekezelni mindenkit, kimosni mindent 60 fokon és alaposan kiporszívózni...). A többiek érdekében érdemes gyermekünknek mondani, hogy amíg kezelés alatt áll (a második lekezelésig - ez kb. 2 hét):
    - ne adja kölcsön tárgyait, ruháit másoknak,
    - ne ministráljon (a ministráns ruhával is átvihető egyik gyerekről a másikra a kórokozó!),
    - ne fonja, simogassa a többiek haját- ne bújjon oda másokhoz...

A tetvek felismeréséhez, magunk vagy családtagjaink szűréséhez ajánlom a Paranit fejtetűirtó szeres dobozban található sűrű fogú fésűt (ezzel átfésűlve gyermekünk fejét könnyebb megállapítani fenn áll-e még a fertőzés):
- minden húzás után erős fényű lámpa fényénél vizsgáljuk meg mi maradt fenn a fésűn: sokszor a korpától nem könnyű megkülönböztetni őket, DE amíg a korpa ált. fehéres színű, különféle méretű, addig a serke (0,5 mm-es) áttetsző (világos) barnás színű, ill. az élő tetű (2-4 mm-es) mozog! a fésű fogai között.

- majd bő folyó víz alatt öblítsük le a fésűt
- ezután húzzuk át egy újabb adag hajon a fésűt
- szisztematikusan fésüljük át az egész hajas fejbőrt

- a fésülés végén (mielőtt más haját kifésülnénk) forró vízzel öblítsük le a fésűt (majd szárítsuk meg, különben rozsdás lesz) vagy alkoholban... fertőtlenítsük ki (nehogy mi magunk vigyük át a fertőzést egymásra).

Dr. Kovács Miklós főorvos

Forrás: Bethesda Gyermekkórház

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

A lány az Airbnb-ből sem jelentkezett ki, ahol megszállt, és a hazafelé tartó gépére sem szállt fel. Barátaival utazott Budapestre szórakozni.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Megváltoztathatod a szemed színét?

Megváltoztathatod a szemed színét?

Egyetlen cseppentés, amitől a barna szemünk színe hétfőn lehet kék, kedden zöld, szerdán pedig mélyfekete? Ezt ígérik azok a szemszín-változtató cseppek, amelyek már néhány ezer forintért bárki számára elérhetőek az interneten. De vajon valóban ez a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módja szemszínünk megváltoztatásának? Mit szabad és mit nem? Jó, ha tisztában vagyunk néhány dologgal, mielőtt az idei halloweeni jelmezünkhöz a szemünk színét is hozzáigazítjuk.
Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Az utóbbi időben évente 7500-8000 nőt és 150-200 férfit diagnosztizáltak rosszindulatú emlődaganattal Magyarországon. Ahogy általában a daganatos megbetegedések esetén, úgy a mellrák gyakoriságában is szerepe lehet a várható élettartam növekedésének, a "nyugati" életmódnak és étrendnek. Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, október harmadik hetét pedig 2009 óta a ritkábban előforduló, általában háttérbe szoruló férfi emlőrák elleni küzdelemnek szentelik, felhívva a figyelmet a prevenció, a korai felismerés, a terápiás kezelés és a palliatív ellátás fontosságára.
Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

A kamion sofőrje nem hajtott tovább - azonnal reagált, amint észrevette, hogy baj van.

A szerkesztő ajánlja