SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ujjak elvesztésével is járhat a műköröm allergia

Családinet [cikkei] - 2014-05-08
A nem megfelelően alkalmazott készítmények okozzák a legnagyobb bajt, de a profi termékek sem jelentenek feltétlenül garanciát. Allergia bármikor, bárkinél jelentkezhet, a lényeg, hogy mindenki vegye komolyan a tüneteket!
Az ujjak elvesztésével is járhat a műköröm allergia

Manikűr mellékhatásokkal

A műkörmöt használó hölgyek egyéntől függően havonta egyszer biztosan felkeresik a szakembert, hogy feltöltse, felfrissítse az addigra lenőtt, megkopott körmöket. A teljes kezelés alatt többféle allergén is érintkezik a körömcsiszolás miatt esetleg felsértett körömággyal, bőrrel. Allergia azonban nem csak a műkörmöt viselő hölgyeknél jelentkezhet, egy egyszerű manikűrt követően is kialakulhatnak szokatlan tünetek – hívja fel a figyelmet dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosa. A műkörmök készítéséhez használt anyagok mellett például a kutikula, a körömbőr eltávolítására szolgáló termékek, de a körömlakkok és az eltávolításukra szolgáló készítmények összetevői is allergiát okozhatnak.

Mennyi allergén fér el egy körömlakkban?

Egy körömlakknak ma már egyre több elvárásnak meg megfelelnie: száradjon gyorsan, legyen ellenálló, ha házimunkát végzünk, de legyen divatos is, az aktuális trendnek megfelelő. Ezeket a tulajdonságokat mind egy-egy újabb vegyi anyag hozzáadásával biztosítják a gyártók: nitrocellulóz a kopásálló fedőrétegért; gyanták, vinilek, poliészterek és akrilátok a jobb tapadásért; különböző lágyítók a fényes, rugalmas filmrétegért; színezékek, guanin és bizmut-oxiklorid az új árnyalatokért és a csillogó hatásért. Egy, az Észak-Amerikai Kontakt Dermatitisz Csoport (NACDG) által végzett tanulmányban a tozilamid formaldehid gyanta a hetedik helyre került az allergiás kontakt dermatitiszt okozó kozmetikai összetevők listáján, de egyéni érzékenységtől függően bármely összetevő okozhat panaszt.

Műköröm: sok probléma forrása lehet

A műkörmök esetében a legnagyobb kockázatot a készen vásárolható, otthoni használatra kifejlesztett termékek jelentik. Ezeket a termékeket bármelyik drogériában könnyen beszerezhetik a vásárlók, majd otthon, saját kezűleg teszik fel a körömre. A probléma forrása elsősorban a művelethez használt ragasztóanyag – mondja dr. Vincze Ildikó, aki saját praxisában is találkozott már műköröm okozta tünetekkel. Az allergiás tünetek megjelenése a legtöbb esetben a ragasztóanyagban található metil- metakrilát jelenlétére vezethető vissza. Fontos azt is tudni, hogy a többi akrilát is allergizálhat, tehát a metil-metakrilát mentes, hypoallergénként hirdetett, szalonokban, zselés máköröm építésre is használt termékek épp úgy okozhatnak panaszokat. Gondot jelenthet még, ha a műköröm nem megfelelően kerül fel a körömre, ilyenkor alatta gombásodás kezdődhet, de a helytelen használat következménye bakteriális fertőzés is lehet.

Mielőbb fordulj orvoshoz!

A körmökre használt kozmetikumok közül tehát több készítmény és annak összetevői is allergizálhatnak. A tünetek a legtöbb esetben az ujjon, vagy a körömágynál jelentkeznek égő érzés, bőrpír, duzzanat formájában. A kezdetben helyi, kisebb foltokban felbukkanó tünetek gyorsan terjednek, allergiás mechanizmus következtében az erek összehúzódhatnak, ami akár a keringés leállását is okozhatja az ujjakban. Az allergiás reakció testszerte is megjelenhet, gyakori a nyak, arc, szemhéjak kipirosodása, duzzanata. A tünetek észlelésekor rövid időn belül keressünk fel szakorvost, mert a helyi tünetek bizonyos esetekben gyorsan súlyos, általános reakciókat is okozhatnak. Az allergiás reakció testszerte is megjelenhet, de különösen azokon a területeken, amit a kezünkkel gyakran megérintünk: az arcon és a szemek környékén.

Az orvosi vizitre lehetőleg vigyük magunkkal a termék dobozát, amelyen az összetevők listája is megtalálható. Ha műkörmösnél készíttettük a körmöket, akkor kérdezzük meg, hogy milyen anyagot használt, emellett pedig igyekezzünk megszabadulni a problémát okozó anyagoktól: oldószerrel, vagy műkörmös segítségével, a megfelelő eszközökkel javasolt mielőbb eltávolítani a műkörmöket.

Forrás: www.dermatica.hu
Fotó:
Serge Bertasius Photography - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja