SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ujjak elvesztésével is járhat a műköröm allergia

Családinet [cikkei] - 2014-05-08
A nem megfelelően alkalmazott készítmények okozzák a legnagyobb bajt, de a profi termékek sem jelentenek feltétlenül garanciát. Allergia bármikor, bárkinél jelentkezhet, a lényeg, hogy mindenki vegye komolyan a tüneteket!

Manikűr mellékhatásokkal

A műkörmöt használó hölgyek egyéntől függően havonta egyszer biztosan felkeresik a szakembert, hogy feltöltse, felfrissítse az addigra lenőtt, megkopott körmöket. A teljes kezelés alatt többféle allergén is érintkezik a körömcsiszolás miatt esetleg felsértett körömággyal, bőrrel. Allergia azonban nem csak a műkörmöt viselő hölgyeknél jelentkezhet, egy egyszerű manikűrt követően is kialakulhatnak szokatlan tünetek – hívja fel a figyelmet dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosa. A műkörmök készítéséhez használt anyagok mellett például a kutikula, a körömbőr eltávolítására szolgáló termékek, de a körömlakkok és az eltávolításukra szolgáló készítmények összetevői is allergiát okozhatnak.

Mennyi allergén fér el egy körömlakkban?

Egy körömlakknak ma már egyre több elvárásnak meg megfelelnie: száradjon gyorsan, legyen ellenálló, ha házimunkát végzünk, de legyen divatos is, az aktuális trendnek megfelelő. Ezeket a tulajdonságokat mind egy-egy újabb vegyi anyag hozzáadásával biztosítják a gyártók: nitrocellulóz a kopásálló fedőrétegért; gyanták, vinilek, poliészterek és akrilátok a jobb tapadásért; különböző lágyítók a fényes, rugalmas filmrétegért; színezékek, guanin és bizmut-oxiklorid az új árnyalatokért és a csillogó hatásért. Egy, az Észak-Amerikai Kontakt Dermatitisz Csoport (NACDG) által végzett tanulmányban a tozilamid formaldehid gyanta a hetedik helyre került az allergiás kontakt dermatitiszt okozó kozmetikai összetevők listáján, de egyéni érzékenységtől függően bármely összetevő okozhat panaszt.

Műköröm: sok probléma forrása lehet

A műkörmök esetében a legnagyobb kockázatot a készen vásárolható, otthoni használatra kifejlesztett termékek jelentik. Ezeket a termékeket bármelyik drogériában könnyen beszerezhetik a vásárlók, majd otthon, saját kezűleg teszik fel a körömre. A probléma forrása elsősorban a művelethez használt ragasztóanyag – mondja dr. Vincze Ildikó, aki saját praxisában is találkozott már műköröm okozta tünetekkel. Az allergiás tünetek megjelenése a legtöbb esetben a ragasztóanyagban található metil- metakrilát jelenlétére vezethető vissza. Fontos azt is tudni, hogy a többi akrilát is allergizálhat, tehát a metil-metakrilát mentes, hypoallergénként hirdetett, szalonokban, zselés máköröm építésre is használt termékek épp úgy okozhatnak panaszokat. Gondot jelenthet még, ha a műköröm nem megfelelően kerül fel a körömre, ilyenkor alatta gombásodás kezdődhet, de a helytelen használat következménye bakteriális fertőzés is lehet.

Mielőbb fordulj orvoshoz!

A körmökre használt kozmetikumok közül tehát több készítmény és annak összetevői is allergizálhatnak. A tünetek a legtöbb esetben az ujjon, vagy a körömágynál jelentkeznek égő érzés, bőrpír, duzzanat formájában. A kezdetben helyi, kisebb foltokban felbukkanó tünetek gyorsan terjednek, allergiás mechanizmus következtében az erek összehúzódhatnak, ami akár a keringés leállását is okozhatja az ujjakban. Az allergiás reakció testszerte is megjelenhet, gyakori a nyak, arc, szemhéjak kipirosodása, duzzanata. A tünetek észlelésekor rövid időn belül keressünk fel szakorvost, mert a helyi tünetek bizonyos esetekben gyorsan súlyos, általános reakciókat is okozhatnak. Az allergiás reakció testszerte is megjelenhet, de különösen azokon a területeken, amit a kezünkkel gyakran megérintünk: az arcon és a szemek környékén.

Az orvosi vizitre lehetőleg vigyük magunkkal a termék dobozát, amelyen az összetevők listája is megtalálható. Ha műkörmösnél készíttettük a körmöket, akkor kérdezzük meg, hogy milyen anyagot használt, emellett pedig igyekezzünk megszabadulni a problémát okozó anyagoktól: oldószerrel, vagy műkörmös segítségével, a megfelelő eszközökkel javasolt mielőbb eltávolítani a műkörmöket.

Forrás: www.dermatica.hu
Fotó:
Serge Bertasius Photography - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja