SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Az állandó stressz refluxot okozhat

Családinet [cikkei] - 2014-04-02
Minden negyedik ember életét megnehezíti a reflux Magyarországon, amiért leginkább a helytelen életmód és a stressz okolható. A kezeletlen reflux asztmát, krónikus hörghurutot vagy torokgyulladást is okozhat, sőt akár nyelőcső-, gége-, vagy gyomorrák kialakulásához is vezethet - hívja fel a figyelmet Dr. Takáts Alajos Tamás, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Sebészeti Klinika belgyógyász-gasztroenterológus főorvosa.
Dr. Takács Alajos

A reflux egy funkciózavar, mely során a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom nem működik megfelelően. Ennek következtében a gyomorsav vagy az epeváladék visszafolyik a nyelőcsőbe, ami gyomor- és nyelőcsőégést, nyelési nehézséget, görcsöt, savfelböfögést, puffadást és alvászavart válthat ki, de előfordulhat akár mellkasi fájdalom, krónikus köhögés, sőt még fülfájás is. A főorvos szerint, ha a tünetek bármelyike tartósan fennáll, mindenképpen fel kell keresni a háziorvost, aki a megfelelő szakrendelőbe irányítja a beteget.

A betegség lehet tünetmentes is, ilyenkor nem ritka, hogy fogorvosi vizsgálaton merül fel a diagnózis. A kezeletlen reflux azért veszélyes, mert súlyosabb betegségeket, akár rákot is okozhat, viszont ha időben diagnosztizálják, gyógyszeres kezeléssel vagy műtéttel gyógyítható. Túlsúly esetén fogyással, túl sok stressz esetén pedig a pszichés terhelés enyhítésével megszüntethetők a tünetek. A gaszroenterológus azt tanácsolja, hogy a reflux betegek mozogjanak rendszeresen, fogyasszanak naponta többször kis mennyiségű ételt lehetőleg nyugodtan, többször megrágva, de lefekvés előtt két órával már ne étkezzenek. Kerüljék a csokoládé, az olajos magvak, a kávé és a bor mellett a zsíros, szénsavas, túl fűszeres vagy szélsőséges hőmérsékletű ételeket. Emellett kiemelten fontos a dohányzás mellőzése, a megfelelő mennyiségű folyadék  (víz vagy gyógytea) fogyasztása, valamint segíthet még a savmegkötő, magas rosttartalmú ételek (tönkölybúza, köles, korpa, tej) fogyasztása, illetve a laza, bő ruha viselése. Ezeket a tanácsokat az egészségeseknek is célszerű megfogadniuk, hiszen nem csak a tüneteket enyhíthetik, de segítségükkel akár a betegség is megelőzhető. Mindebből kitűnik, hogy bizonyos esetekben kellő odafigyeléssel, életmódváltással akár meg is szüntethető a betegség.

A reflux – bár legtöbb esetben a rossz szokásoknak és a stressznek köszönhető – csecsemőkorban is előfordul. Dr. Takáts Alajos Tamás kiemeli: a biztos diagnózishoz fiatal korban nem feltétlenül indokolt a kellemetlen gyomortükrözés, ehelyett általában savkötő gyógyszeres kezelést írnak elő. Két hónapos terápiát követően ugyanis meg lehet állapítani, hogy a reflux, vagy más betegség okozza-e a tüneteket. 40 éves kor felett viszont mindenképpen ajánlott a tükrözés, hiszen ebben az életkorban már nagyobb valószínűséggel fordulhat elő fekély vagy daganat.

Dr. Nehéz László

Dr. Nehéz László, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Sebészeti Klinika osztályvezető sebésze szerint műtéttel sem biztosítható minden esetben a panaszmentesség, a betegek egy része a beavatkozást követően is gyógyszerre szorul. Ha pszichés eredetűek a panaszok, a műtét általában azért nem sikeres, mert az nem a probléma okát szünteti meg. Ha viszont magát a lelki okot kezelik, ez sok esetben megoldást jelent.


A műtét során az a cél, hogy megakadályozzák: a gyomortartalom kóros mértékben a nyelőcsőbe jusson. A laparoszkópos műtét a leggyakrabban alkalmazott technika, de ígéretes megoldásnak tűnik egy másfél éve elérhető módszer is, melynek lényege, hogy a gyomorszáj záró funkcióját mágneses gyűrűvel erősítik meg. Mindkét beavatkozás rutin eljárásnak számít – mondja a szakember. Ennek ellenére leginkább csak a gyógyszeres kezelésre nem reagáló, folyamatos nyelőcsőgyulladással vagy rekeszizom sérvvel kombinált reflux esetén operálnak.

Forrás, és fotók: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja