SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az állandó stressz refluxot okozhat

Családinet [cikkei] - 2014-04-02
Minden negyedik ember életét megnehezíti a reflux Magyarországon, amiért leginkább a helytelen életmód és a stressz okolható. A kezeletlen reflux asztmát, krónikus hörghurutot vagy torokgyulladást is okozhat, sőt akár nyelőcső-, gége-, vagy gyomorrák kialakulásához is vezethet - hívja fel a figyelmet Dr. Takáts Alajos Tamás, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Sebészeti Klinika belgyógyász-gasztroenterológus főorvosa.
Dr. Takács Alajos

A reflux egy funkciózavar, mely során a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom nem működik megfelelően. Ennek következtében a gyomorsav vagy az epeváladék visszafolyik a nyelőcsőbe, ami gyomor- és nyelőcsőégést, nyelési nehézséget, görcsöt, savfelböfögést, puffadást és alvászavart válthat ki, de előfordulhat akár mellkasi fájdalom, krónikus köhögés, sőt még fülfájás is. A főorvos szerint, ha a tünetek bármelyike tartósan fennáll, mindenképpen fel kell keresni a háziorvost, aki a megfelelő szakrendelőbe irányítja a beteget.

A betegség lehet tünetmentes is, ilyenkor nem ritka, hogy fogorvosi vizsgálaton merül fel a diagnózis. A kezeletlen reflux azért veszélyes, mert súlyosabb betegségeket, akár rákot is okozhat, viszont ha időben diagnosztizálják, gyógyszeres kezeléssel vagy műtéttel gyógyítható. Túlsúly esetén fogyással, túl sok stressz esetén pedig a pszichés terhelés enyhítésével megszüntethetők a tünetek. A gaszroenterológus azt tanácsolja, hogy a reflux betegek mozogjanak rendszeresen, fogyasszanak naponta többször kis mennyiségű ételt lehetőleg nyugodtan, többször megrágva, de lefekvés előtt két órával már ne étkezzenek. Kerüljék a csokoládé, az olajos magvak, a kávé és a bor mellett a zsíros, szénsavas, túl fűszeres vagy szélsőséges hőmérsékletű ételeket. Emellett kiemelten fontos a dohányzás mellőzése, a megfelelő mennyiségű folyadék  (víz vagy gyógytea) fogyasztása, valamint segíthet még a savmegkötő, magas rosttartalmú ételek (tönkölybúza, köles, korpa, tej) fogyasztása, illetve a laza, bő ruha viselése. Ezeket a tanácsokat az egészségeseknek is célszerű megfogadniuk, hiszen nem csak a tüneteket enyhíthetik, de segítségükkel akár a betegség is megelőzhető. Mindebből kitűnik, hogy bizonyos esetekben kellő odafigyeléssel, életmódváltással akár meg is szüntethető a betegség.

A reflux – bár legtöbb esetben a rossz szokásoknak és a stressznek köszönhető – csecsemőkorban is előfordul. Dr. Takáts Alajos Tamás kiemeli: a biztos diagnózishoz fiatal korban nem feltétlenül indokolt a kellemetlen gyomortükrözés, ehelyett általában savkötő gyógyszeres kezelést írnak elő. Két hónapos terápiát követően ugyanis meg lehet állapítani, hogy a reflux, vagy más betegség okozza-e a tüneteket. 40 éves kor felett viszont mindenképpen ajánlott a tükrözés, hiszen ebben az életkorban már nagyobb valószínűséggel fordulhat elő fekély vagy daganat.

Dr. Nehéz László

Dr. Nehéz László, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Sebészeti Klinika osztályvezető sebésze szerint műtéttel sem biztosítható minden esetben a panaszmentesség, a betegek egy része a beavatkozást követően is gyógyszerre szorul. Ha pszichés eredetűek a panaszok, a műtét általában azért nem sikeres, mert az nem a probléma okát szünteti meg. Ha viszont magát a lelki okot kezelik, ez sok esetben megoldást jelent.


A műtét során az a cél, hogy megakadályozzák: a gyomortartalom kóros mértékben a nyelőcsőbe jusson. A laparoszkópos műtét a leggyakrabban alkalmazott technika, de ígéretes megoldásnak tűnik egy másfél éve elérhető módszer is, melynek lényege, hogy a gyomorszáj záró funkcióját mágneses gyűrűvel erősítik meg. Mindkét beavatkozás rutin eljárásnak számít – mondja a szakember. Ennek ellenére leginkább csak a gyógyszeres kezelésre nem reagáló, folyamatos nyelőcsőgyulladással vagy rekeszizom sérvvel kombinált reflux esetén operálnak.

Forrás, és fotók: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja