SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hajhullást bőratka is okozhat

Családinet [cikkei] - 2014-02-27
Tavasszal, a fésülködés és hajmosás során elvesztett hajszálak mennyisége ijesztően megszaporodhat. Az évszakkal járó természetes hajhullás mellett aggodalomra ad okot, ha reggel a párnán, vagy napközben a ruhán folyamatosan újabb hajszálak jelennek meg. Az alapos kivizsgálás nemcsak az esetleges vitaminhiányt, vagy hormonproblémákat kutatja, de kiterjed a fejbőrben lévő élősködők ellenőrzésére is.

Ritkuló hajkorona

A hajhullás megítélése mindig erősen szubjektív. Általában napi 60-100 szálat tekintünk normális mennyiségnek, ennyi hajszál elvesztése még nem mutat kóros folyamatot. Persze aligha képes bárki is pontosan összeszámolni az egy nap alatt elhullott hajszálait, ezért inkább a jól látható jelek észlelésekor javasoljuk szakember felkeresését a probléma orvoslásához – tanácsolja dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosa.

Ha a korábban egészséges haj elveszti fényességét, töredezetté válik, a hajszálak elvékonyodnak, a hajhullást a hajkorona jól észrevehető ritkulása kíséri. A panaszok rendszerint arról árulkodnak, hogy a fejbőr és a hajtüszők tápanyagellátása nem megfelelő, ezt pedig bőratkák jelenléte is okozhatja.  

Pattanások, rozácea, hajhullás
 
Az atkák jelenléte többféle bőrproblémával is összefüggésbe hozható. A Demodex atkák egy csoportja, a Demodex brevis az arcbőrön, a faggyúmirigyekben telepszik meg, az ott található hámsejtekből és faggyúváladékból táplálkozik. Sok esetben felelős pattanásos tünetek, vagy rozácea megjelenéséért.  

Az atkák másik csoportja, a Demodex folliculorum a szőrtüszökben él, elszaporodásuk fokozott hajhullást, a fejbőrön viszketését, hámlást okoz. A Demodex folliculorum a hajtüszőkben élősködve gyulladásos reakciót indít meg, így károsítja a normál hajképződést, a haj szerkezetének károsodását okozza: ritkuló, egészségtelen hajat, hajvesztést és gyulladt, hámló fejbőrt.  

A fertőzöttség jelei

A bőratka jelenlétére a hajhullás mellett több tünet is utalhat. A legjellemzőbb a viszketés, emellett korpásodás és az érzékeny, gyulladt fejbőrön pattanások is megjelenhetnek.   

Célzott kezelés

Dr. Vincze Ildikótól megtudtuk, hogy a bőratka jelenléte a fejbőrről vett hámkaparék mikroszkópos vizsgálatával kimutatható. Amennyiben az élősködő jelenléte beigazolódik, speciális kezelésre van szükség, amely - a bőratkák életciklusa miatt - több hetet vesz igénybe. A kezelés ideje alatt, a kezelőorvos által javasolt készítmények használata mellett, a higiéniás szabályok fokozott betartására is ügyelni kell. Könnyen visszafertőzhet a közös fésű-, és sapkahasználat is, de javasolt az alváshoz használt párnahuzatot is gyakrabban cserélni.
Célzott kezeléssel és a fenti szabályok betartásával a bőratkák jelenléte és így az általuk okozott kellemetlen panaszok is megszüntethetők.

Forrás: www.dermatica.hu
Fotó:
imagerymajestic - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja