SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Új képalkotó eljárás mutathatja ki a szívroham kockázatát

Családinet [cikkei] - 2013-11-13
Új képalkotó eljárás mutathatja ki a szívroham kockázatát, a módszer első tesztjei ígéretesek - derült ki brit orvosok kutatásaiból.

Az új szűrés azonosítja a szívkoszorúerek falán képződő veszélyes lerakódásokat. A zsíros lerakódásból rög keletkezhet, amely elállja a vér útját. A kutatók nyomjelző izotópot használtak, amely a szívről és ereiről készült nagy felbontású felvételeken megmutatta az aktív és veszélyes lerakódásokat - idézte a BBC hírszolgálata a Lancet brit orvosi hetilapban megjelent tanulmányt.
    
Az Edinburghi Egyetem tudósai ezzel a rákos daganatok diagnózisára már alkalmazott, új technológiával - amelyhez CT-vel kombinált PET-berendezést (pozitronemissziós tomográfia) használtak - a szívről és ereiről kaptak részletes képet, amelyen világosan feltűnnek a veszélyzónák.
    
A módszer első tesztjeit negyven olyan beteggel végezték, akik szívrohamon estek át. Közülük 37 páciens felvételén világosan látszott az érelzáródást okozó lerakódás. Most sikerült először veszélyzónákat azonosító, beavatkozással nem járó eljárást kidolgozni, ám további kutatásokra van szükség, amelyek nem a szívroham után, hanem előtte jelzik a fenyegetést.
    
Marc Dweck kardiológus elmondta, gyanítja, hogy a kimutatott lerakódások nem mindegyike okoz betegséget, ám az eljárással azonosítani lehet, mely pácienseknél kell gyorsan beavatkozni. A kezelés történhet gyógyszerekkel - sztatinokkal vagy aszpirinnel -, drasztikus életmódváltással vagy katéter beültetésével, amely nyitva tartja a verőeret.
    
A kutatók olyan pácienseket fognak az új eljárással megvizsgálni, akiknél a szívbetegség kockázata jelentős, műtét előtt állók is lesznek köztük. Ha az új technológia az ő esetükben is sikeresnek bizonyul, az hatalmas előrelépést jelent - vélte Dweck.
    
Hozzátette: a szívroham a nyugati világ "legnagyobb gyilkosa", és nincs előzetes jele, maga az infarktus figyelmezteti először az embert a szívbetegségére. Ha az orvosok képesek lesznek kezelni és stabilizálni a lerakódásokat, talán megelőzhetik a szívrohamot és haláleseteket - hangsúlyozta a kutató.

http://www.bbc.co.uk/news/health-24852984

Forrás: MTI
Fotó:
dream designs - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja