SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Idős korban is oka van a magas vérnyomásnak!

Családinet [cikkei] - 2013-07-19
Egy idős nénit magasvérnyomás betegséggel szállítottak kórházba, amelyet korábban sokan a kor természetes velejárójának tekintettek. Dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyásza, kardiológusa, diabetológusa azonban úgy vélte, nem minden esetben a legkézenfekvőbb megoldás a célravezető.

Jó anamnézis fél diagnózis

"- A klasszikus, régi belgyógyászok azt tanították, hogy a jó anamnézis fél diagnózis. Ha ehhez még egy jól kivitelezett fizikális vizsgálat is társul, akkor sínen van az ügy." - hangsúlyozza dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyász, diabetológus, kardiológus főorvosa.

Ez azt jelenti, egy jó diagnosztának nagyon jól kell tudni összegyűjteni a tüneteket, szelektálni, mi fontos, mi kevésbé az. Ezen felül megfelelően kell tudnia fizikálisan vizsgálni szemmel, füllel, kézzel - tehát akár a korszerű műszerek nélkül is. Természetesen a műszerek nagyon fontosak, megkönnyítik a diagnózis felállítását, de ha ismerjük a régiek módszereit is, nem kell vaktában küldözgetni a beteget a különböző vizsgálatokra. Ha már az 1800-as években is születtek pontos diagnózisok - CT, MR, EKG nélkül -, akkor minden bizonnyal erősen lehet támaszkodni az orvos saját vizsgálati módszereire is. Ezért érdemes megismerni, tanulmányozni a régiek tudását, és fontos akár a banális tünetek mögé is nézni.

Az életminőség döntő



Az idős, hetvenéves hölgynek igen magas vérnyomása volt, amikor kórházba került. A leggyakrabban az ilyen idős betegek esetében felírnak egy vérnyomáscsökkentőt, és ezzel elintézettnek tekintik az ügyet. Dr. Marton Annának azonban feltűnt, hogy a probléma csupán egy-két hónapja kezdődött, a beteg családjában magasvérnyomás vagy szövődményei (infarktus, stroke, érszűkület) nem fordult elő, ami nem mondható tipikusnak.

"- Alaposan megvizsgáltam a beteget, többek közt meghallgattam a hasát is és zörejt hallottam az egyik oldali veseartéria fölött. Miután sikerült elintézni egy gyors CT-vizsgálatot, nagyon gyorsan kiderült, hogy baloldali vesedaganata volt a betegnek. Ez pedig teljesen más megvilágításba helyezte az esetet. A tumor szűkítette a veseartériát, ami vérnyomás emelkedést idézett elő - ez okozta a rosszulléteket. Amint rövid úton eltávolították a daganatot, megszűnt a magas vérnyomás is. Nagy örömet jelentett, hogy a beteg így akár évtizedeket is nyerhetett, és nem szenvedte meg egy túlzottan leegyszerűsítő diagnózis következményeit. Ami pedig döntő, az így meghosszabbított élete rosszullétek, kínzó tünetek nélkül, jó életminőségben, fölösleges gyógyszerszedés nélkül telhetett."

www.oxygenmedical.hu
Kép: Ambro, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja