SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Furcsa hasi panaszok? Nem hipochondria!

Családinet [cikkei] - 2013-06-06
Puffadás, székrekedés vagy éppen hasmenés? Sokak életét megkeserítő tünetek, amelyeket könnyű hipochondriának bélyegezni, holott egy új kutatás szerint a lelki tényezőkön túl fizikai okok is állhatnak a háttérben. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológus főorvosa az irritábilis bél szindrómáról beszélt.

Sokakat érint

Egyes becslések szerint az irritábilis bél szindróma (IBS) a lakosság közel tizedét érinti, vagyis minden tizedik embernek keseríti meg az életét. Ráadásul mivel eddig nem sikerült a tünetek mögött fizikai okokat találni, sok beteget még hipochondernek is bélyegeztek. Nemrégiben azonban a Technische Universitaet Muenchen biológusai új megvilágításba helyezték a problémát. A tudósok mini-gyulladásokat fedeztek fel a bél nyálkahártyáján, amelyek felboríthatják a gyomor érzékeny egyensúlyát. (Ezt a hatást természetesen fokozhatják az idegrendszeri hatások, lelki tényezők is.) Az irritált nyálkahártya ugyanis olyan neuroaktív anyagok termelését fokozza, mint a szerotonin, a hisztamin és a proteáz. A kutatások ezért feltételezik, hogy ez a „koktél” lehet az IBS-es tünetek kialakulásának valódi oka. 

Szerteágazó tünetek

A tünetek meglehetősen szerteágazóak, hiszen a puffadás mellett jelentkezhet szorulás vagy hasmenés, hascsikarás és hányinger. Ráadásul az önmagukban is kellemetlen tüneteket kísérheti alvászavar, fej- és hátfájás is. Becslések szerint csak Németországban 7 millió ember szenved az IBS-től.   A helyzetük már csak azért sem könnyű, mert konkrét fizikai okok híján az eddigi kezelések sokszor csalódást okoztak a betegnek, orvosnak egyaránt. Ezen a helyzeten változtathat a müncheni tudósok felfedezése. Ha ugyanis sikerül beazonosítani a tünetekért felelős aktív komponenseket, hatékony gyógyszerek készülhetnek majd az IBS kezelésére.

Cél: helyes életmód és tünetenyhítés

-Az IBS jellemzően fiatal felnőtt korban jelentkezik, és sajnos krónikus problémát jelent. A jó hír, hogy a kellemetlen panaszok általában nem vezetnek komolyabb betegségekhez. A tünetek határozzák meg a kezelés milyenségét, hiszen alkalmazhatunk görcsoldókat, a bélfal mozgását elősegítő készítményeket, hashajtókat, hasfogókat és/vagy puffadásgátlókat is. Mivel általában többfajta tünet jelentkezik egyszerre, gyakran a gyógyszerek kombinálása hozhat eredményt – hangsúlyozza dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológus főorvosa. –Az IBS tünetein sokat segíthetnek az életmódbeli változások. Jó hatású lehet a puffadást okozó ételek (pl. hüvelyes zöldségek, banán, kelbimbó) mellőzése, a rostdús, zsírszegény diéta, de fontos a megfelelő stressz-kezelés és a rendszeres mozgás is.  Az orvost azonban mindenképpen ajánlott felkeresni, hiszen egyrészt ki kell zárni a komoly, testi betegségeket, másrészt a tünetek csökkentését célzó szerek kiválasztása is szakember feladata. 

www.oxygenmedical.hu

Kép: marin, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja