SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Só és vérnyomás - ősi ellenségek?

Családinet [cikkei] - 2013-04-24
A magas vérnyomás több mint 2 és fél millió embert érint ma Magyarországon. A jelenségnek számos oka van, amelyek közül az egyik a túlzott sóbevitel. dr. Szentpály Emőke, az Oxygen Medical kardiológusa az összefüggéseket világította meg.
Só és vérnyomás - ősi ellenségek?

Mit nevezünk magas vérnyomásnak?

Magyarországon a felnőttek 16-20 százaléka, a 60 éven felüliek több mint fele magas vérnyomás betegségben szenved. A néma gyilkosnak is nevezett népbetegségre nagy figyelmet kell fordítani, mert sokáig tünetmentes maradhat és szövődményeinek kialakulásakor már maradandó károsodással kell számolni. Így mind  megelőzése, mind karbantartása alapvető jelentőségű, sokan mégsem ismerik, hogy életmódbeli sajátosságok, káros szenvedélyek milyen nagymértékben befolyásolják a betegség kialakulását. Nagyon fontos lenne megismerni a magas vérnyomáshoz vezető táplálkozási és életvezetési szokásokat, hiszen a magas vérnyomással összefüggésben ahazai lakosság megbetegedési és halálozási statisztikáiban kiemelt jelentőséggel bírnak a szív- és érrendszeri betegségek, melyek az összhalálozás feléért felelősek.

Normális vérnyomásról akkor beszélhetünk, ha a vérnyomásértékek nagy része 130/80 higanymilliméter alatti, 140/90 higanymilliméter feletti érték esetén pedig részleletes kivizsgálás, legtöbbször gyógyszeres kezelés bevezetése szükséges.  Akinek már a szülei is magas vérnyomás betegségben szenvedtek, jól teszi, ha rendszeresen orvossal is ellenőriztetni a vérnyomását. Hiszen a magas vérnyomás betegségre való hajlam örökölhető, bár a betegség kialakulását bizonyos környezeti tényezők jelenléte nagy mértékben befolyásolja. Ilyen például a dohányzás, a stressz, az elfogyasztott só mennyisége, a fokozott koffeinfogyasztás, a mozgásszegény életmód és az elhízás, amely a 2. típusú cukorbetegség elsődleges rizikófaktora is.

Miért éppen a só a veszélyes?

A só a benne lévő nátrium tartalom miatt emeli a vérnyomást. A sóbevitel olyan releváns kérdés a magas vérnyomás tekintetében, hogy a WHO Európai Regionális Irodája is a sóbevitel csökkentésének fontosságát hangsúlyozza. Ez az egyik legegyszerűbb módja a magas vérnyomás és ezáltal a stroke, és a szív- és vesebetegség kockázatainak mérséklésére. A sóbevitel 5 g/nap alá történő redukálása (amely körülbelül 1 teáskanálnyi mennyiségnek felel meg) a stroke kockázatát 23%-kal, és a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját 17%-kal csökkenti. A WHO Európai Régiójában élő legtöbb ember naponta körülbelül 8-11g sót vesz magához, amely messze meghaladja az ajánlott szintet. A magas vérnyomás betegek ajánlott napi nátriumbevitele 2-3,5 mg. Ugyanakkor a magyar lakosság sófogyasztása jelentősen meghaladja az ajánlott értékeket, jelenleg a férfiak átlagosan 17,2 gramm, a nők mintegy 12 gramm sót fogyasztanak naponta, ami 3-3,5-szerese az ajánlottnak.

Mire érdemes tehát figyelni? Egyrészt nátrium szegény só használata javasolt a háztartásokban, másrészt érdemes keveset fogyasztani a 12 legmagasabb sótartalmú élelmiszerből. Ezek a kenyér, a húskészítmények, a sajtok, a készételek, a levesek, a reggeli gabonafélék, a haltermékek, a chips és a sós rágcsálnivalók, a vendéglátó-ipari és éttermi ételek, a szószok, a fűszerek és ízesítők. Természetesen a felesleges sózás is kerülendő!

A már kialakult betegség rendszeres ellenőrzése rendkívül fontos!

A magas vérnyomást feltétlenül kezelni kell a komoly szövődmények elkerülése végett. Mindazonáltal a sikeres kezeléshez nélkülözhetetlen a betegeknek a gyógyszerszedésen kívül az orvos életmódra vonatkozó tanácsait is elfogadnia és betartania – hangsúlyozza dr. Szentpály Emőke, az Oxygen Medical kardiológusa. – Az életmódnak ugyanis önmagában is gyógyító hatása van. Kutatások és napi tapasztalataim is bizonyítják, hogy a testsúlycsökkentés, a sóbevitel valamint a koffein fogyasztás mérséklése és a fizika aktivitás fokozása jelentős vérnyomáscsökkenést eredményez. Azt is egyre több adat bizonyítja, hogy az alkoholfogyasztás mérséklése és a dohányzás elhagyása is kedvező a vérnyomás értékeire. Sokan ajánlják a DASH-diétát, amelynek lényege a naponta négyszeri gyümölcs, zöldség, két-három alkalommal sovány tejtermék fogyasztása, a rendszeres halevés, és a fehér húsok előtérbe helyezése. Ez az étrend leszorítja a telített zsírok, a vörös hús és a cukrozott ételek-italok fogyasztását. A nem gyógyszeres kezelési formák közül a túlsúly esetén alkalmazott testsúlycsökkentés a leghatékonyabb: 10 kg fogyás a szisztolés vérnyomásértéket 5–15 Hgmm-rel mérsékli. Magas vérnyomás esetén elhagyhatatlan a rendszeres otthoni vérnyomás ellenőrzés és orvosi kontroll, mert egy jól beállított magas vérnyomás mellett a súlyos szívérrendszeri- és vese-szövődmények nem alakulnak ki!

www.oxygenmedical.hu

Kép: Markuso, fredigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja