SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vérszegény vagyok, ha csillag van a vérképemben?

Családinet [cikkei] - 2013-04-10
Orvosi rendelőkben egyik leggyakrabban elhangzott orvosi tanács: Vérszegény? Szedjen vasat! Elsősorban hölgyeknél, fiatalabb, de akár idősebb korban is. Valóban? Ez ennyire komoly betegség? Betegség egyáltalán?
Vérszegény vagyok, ha csillag van a vérképemben?

A vérszegénységről, a kezelés szükségességéről dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus-belgyógyászt a Trombózisközpont munkatársát kérdeztük.

Orvosi értelemben vérképnek azt a laboratóriumi lelet nevezzük, amely a vér, sejtes elemeinek csoportok szerinti / vörösvérsejt, fehérvérsejt, vérlemezke / számát és paramétereit tartalmazzák - mondta szakértőnk. Ez a mennyiségi vérkép, és laboratóriumi automatákkal mérik. Minőségi vérképnek azt nevezzük, amikor a különböző sejteket nem csak megszámolják, hanem funkciójuk alapján százalékban is megadják, továbbá az egyes sejtek jellemzőit mikroszkóp alatt is megvizsgálják, és leírják.

A vérszegénység az egyik leggyakoribb kóros állapot az embereknél - erősíti meg Szélessy főorvosnő az általános vélekedést. A vérszegénység az oxigént szállító vörösvérsejtek számbeli csökkenését, vagy minőségbeli eltérését jelenti. Lényege, hogy a szervezetünk sejtjeinek működéséhez nem tud kellő mennyiségű oxigént biztosítani. Gyakorlatilag a sejtjeink fulladoznak.

Mikor kell odafigyelni? Minden csillag problémát jelez a vérképen?

A csillagok a vérképen a normálistól való eltérést jelzik. És igen, minden csillagnál oda kell figyelni, de nem biztos, hogy bajt jelez. Fontos, hogy ne egy paramétert vizsgáljunk csak, hanem összességében a teljes vérképet. Előfordulhat, hogy a csillagot vérvétel, tárolás, szállítás, feldolgozás során bekövetkező változás okozta, vagy a szervezet önmaga egy másik paraméterrel kompenzál. Ne feledjük, nem az a baj ha csillag van, hanem az, ha nem kapnak a sejtek elegendő oxigént!

Vérszegénység kezelés - odafigyelés és helyes életmód

A vérszegénység kezelésében legfontosabb, hogy magát a problémát kezeljük. Nem szívódik fel a vas a belünkből? Állítsuk helyre emésztésünket! Nem eszünk elegendő vasat? Fokozott a szükséglet pl. serdülőkorban, terhességben, szoptatásnál, akut betegségek utáni lábadozásnál? Iktassunk több húst vagy megfelelő vastartalmú étrendkiegészítőt táplálkozásunkba!

Ezen természetesnek is mondható állapotok mellett azonban fontos észrevenni, ha komoly betegség áll a vérszegénység hátterében: tartós bélrendszeri gyulladás, rákos daganat, gyomor- vagy vastagbélvérzés, genetikai defektusok, autoimmun betegségek.

Összességében elmondható, hogy a vérszegénység fontos tünet, jelző érték. Minden esetben felhívja a figyelmet egy mögöttes problémára, melyet kivizsgálva lehet megválasztani és beállítani a helyes kezelést. Daganatos betegségekben sokszor első tünet, így életmentő tünet! Terhességben a magzat alacsony oxigén, így energiaellátását jelezheti. Felszívódási zavarban lappangó autoimmun betegség tünete lehet.

Tehát akinek csillag van a vérképében, leghelyesebb, ha orvoshoz fordul, mert a csillagok száma a vérképnél a baj nagyságát jelentheti.

www.healzz.com

Kép: Victor Habbick, freedigitalphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja