SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Átprogramozott zsírsejt lehet a fogyás kulcsa?

Családinet [cikkei] - 2013-04-08
A legújabb kutatások szerint létezik egy olyan fehérje, amely raktározásról égetésre képes "hangolni" a zsírsejteket. Dr. Katona Evelin, az Oxygen Medical endokrinológusa az elhízás és a cukorbetegség, valamint a zsírraktározás és zsírégetés összefüggéseiről beszélt.

A barna zsírszövet zsírégető, a fehér zsírraktározó

A Cell Metabolism (Sejtanyagcsere) című szaklapban megjelent tanulmány szerint a nemrég felfedezett fehérje, a PPAR-gamma az a „kapcsoló”, amely eldönti, hogy egy zsírsejt fehér zsírsejtté válik-e, amely raktározza a kalóriákat vagy barna zsírsejt lesz belőle, amely égeti azokat. A tudósok szerint, ha pontosan sikerül feltérképezni ezt a mechanizmust, az jelentős előrelépés lesz az elhízás és a cukorbetegség elleni küzdelemben is. Hiszen így elképzelhető, hogy a jövőben csak át kell programozni a fehér zsírsejteket, hogy barna zsírsejtként működjenek, így segítve a fogyást.

A barna zsírsejtek ugyanis a test tökéletes hőtermelői, és éppen ezen tulajdonságuknál fogva hatékonyan vehetik fel a harcot az elhízás és a cukorbetegség ellen is. Ugyanis a hőtermeléshez a barna zsírsejtek kalóriát kell, hogy égessenek, míg a fehér zsírsejtek raktározó hajlama egyértelműen összefügg a túlsúly kialakulásával. 

-Különösen a has körül lerakódott zsír veszélyes, hiszen bizonyítottan összefügg az anyagcsere problémákkal, az inzulin rezisztenciával és a szívbetegségekkel is – hangsúlyozza dr. Katona Evelin, az Oxygen Medical endokrinológusa.

Egy fehérje a kulcs

Nem sokkal korábban a tudósok még úgy vélték, hogy csak a kisbabákban találhatóak barna zsírsejtek, az állandó hőmérséklet fenntartása miatt. Ám nemrégiben kiderült, hogy a felnőttek szervezetében is van csekély számú, de annál fontosabb funkciójú barna zsírsejt, ami a hideggel szembeni védekezés miatt maradhatott meg. Erre a tényre alapozván a kutatók úgy gondolják, hogy a barna zsírsejtek hőtermelő képességét az elhízás és a diabétesz ellen be lehetne vetni. Ehhez pedig azt a fehérjét, a PPAR-gammát kellene pontosan megismerni, amelynek „munkája” révén eldől, melyik zsírsejtből lesz fehér, illetve barna zsírsejt. Pillanatnyilag azt feltételezik, hogy ha a fehérjét egy bizonyos transzkripciós faktorral, az Ebf2-vel erősebben aktiválják, akkor a fehér zsírsejtek előalakjából barna zsírsejt válhat. Az már állatkísérletekből is kiderült, hogy ezen faktor hiányában a zsírsejtek csakis fehérré válhatnak.  

A hízás tünet is lehet

Az már korábbi kutatásokból is kiderült, hogy a barna zsírsejtek száma fordítottan arányos a korral és a testtömeg-index-szel. Vagyis minél idősebb valaki és minél nagyobb a testtömeg-index-e (BMI-je), annál kevesebb barna zsírsejt van. Ha pedig elhízik, ezzel óriási egészségügyi kockázatoknak teszi ki magát.

Dr. Katona Evelin, az Oxygen Medical endokrinológusa szerint bizonyított, hogy az elhízás számos betegség rizikófaktora, illetve ront a már kialakult állapotokon. A szakember szerintezért is kell feltétlenül orvoshoz fordulni, ha váratlan, indokolatlan hízással, illetve a próbálkozások ellenére sem fogyatkozó túlsúllyal küzdünk. Ennek hátterében ugyanis hormonális problémák is meghúzódhatnak, mint például a pajzsmirigy-alulműködés, vagy a mellékvesekéreg fokozott hormontermelése (Cushing-szindróma). Ugyanakkor például a policisztás ovárium szindróma esetében az elhízás önmagában rizikófaktor, viszont a kialakult betegség további súlygyarapodást okozhat, a reproduktív funkció károsodása mellett. A vese- és szívbetegségek ödémaképződés miatt okoznak hirtelen súlygyarapodást. Mivel az okok láthatóan szerteágazóak, az endokrinológiai kivizsgálás az első lépés lehet a megoldás felé vezető úton.

www.oxygenmedical.hu

Kép: Sativa, freedigitalphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja