SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megszűnik a hagyományos tüdőszűrés

Családinet [cikkei] - 2013-03-19
Modern alternatívája, az alacsony sugárdózisú mellkasi CT-vizsgálat, amely részletes képet ad a tüdő állapotáról.

Szervezetünk harmonikus működését természetesnek vesszük, azonban elég egyetlen apró tünet vagy működési zavar és máris kibillenhetünk az egyensúlyunkból.  Nagyszüleinktől sokszor hallhattuk, hogy „jobb félni, mint megijedni!”, azonban nem hogy az ijedtség, de a félelem is elkerülhető a megelőzés révén. A TBC világnapja közeledtével a prevenció fontosságára hívja fel a figyelmet az Euromedic Diagnosztika, annak érdekében, hogy minél többen fellélegezhessenek, nem csupán a tavasz közeledtével, hanem a szó szorosabb értelmében is. 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 24-ét jelölte ki a tuberkolózis (TBC) világnapjává, azzal a céllal, hogy a népbetegség terjedését megállítsa. A több mint egy évtizedes munkának és a rendszeres tüdőszűréseknek köszönhetően mára jelentős mértékben visszaszorult a megbetegedések száma, méghozzá olyannyira, hogy mára már nem kötelező a procedúra, csak abban az esetben, ha a hatóságok rendelik el azt egy hirtelen megugró diagnosztizálási számot követően. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyi Államtitkárságának tervei szerint rövidesen megszűnik a területi alapon elrendelt kötelező tüdőszűrés, csak a rizikócsoportokban (hajléktalanok, HIV-betegek, stb.) marad meg. Nemzetközi adatok is alátámasztják a döntés helyességét, hiszen bár a TBC továbbterjedésének sikerrel szabott gátat a vizsgálat, az egyre növekvő daganatos megbetegedések korai felismerésében azonban nem elég hatékony.

Éppen ezért javasolják a szakemberek a CT-alapú vizsgálatokat, hiszen a célzott, mellkasi vizsgálat hatékony és biztonságos alternatívát nyújt, mivel az eljárás révén a legelrejtettebb részekről is rendkívül pontos és átfogó kép nyerhető.

Napjainkban egyre növekszik azok száma, akik odafigyelnek a szervezetük jelzéseire és próbálnak egészségtudatosan élni, amibe a mozgás és étkezés mellett beletartozik a test állapotának rendszeres felmérése is.

„Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt a tényt, hogy egy kis odafigyeléssel rengeteg bajtól óvhatjuk meg magunkat, hiszen a legapróbb elváltozás minél korábban történő felfedezésével életkilátásaink jelentősen nőhetnek, nem beszélve a diagnózist követő pszichikai egyensúlyról, ami szintén fontos tényező az egészségünk megőrzésében. A szűrések fajtája kor, nem és egyéb tényezők függvényében (családi anamnézis, rizikócsoport) egyénenként eltérhet. Abban az esetben viszont, ha mindent megteszünk egészségünk védelmében, nyugodt szívvel, fellélegezve élhetjük a mindennapjainkat, még akkor is, ha szűrési eredményeink esetleg eltérést mutatnak, hiszen, ahogy a mondás is tartja

„jobb az ismerttel megmérkőzni, mint az ismeretlennel”!* – mondta el Dr. Tóth Judit, radiológus szakorvos, az Euromedic Diagnosztikai Központ - Debrecen orvosigazgatója.

„A megelőzés mellett a másik legfontosabb érv a szűrővizsgálatokat illetően az a tény, hogy nem fáj” – fűzi hozzá Jakupcsek Gabriella, aki immáron harmadik éve áll az intézmény szűrővizsgálatokat népszerűsítő kampánya élére azzal a céllal, hogy személyes példáján keresztül minél több embert tudjon megszólítani.

„Felgyorsult életmódunk jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy az immunrendszerünk legyengüljön, ily módon utat engedve kisebb-nagyobb megbetegedéseknek. Ráadásul a stresszes életmóddal együtt járó rossz szokások, mint például a dohányzás, valamint a környezeti ártalmak (a levegő minősége, szállópor-koncentrátum), mind-mind befolyásolják a védekező rendszerünk helyes működését. Ezért az a legkevesebb, amit megtehetünk önmagunkért, hogy odafigyelünk a legnagyobb kincsünkre, az egészségünkre!” – hangsúlyozta Jakupcsek Gabriella.

Amit a mellkasi CT-vizsgálatról tudni kell
CT-vizsgálatkor a képalkotás röntgensugárral történik, ami bár csökkentett dózisban, de sugárterhelést jelent a beteg számára. A vizsgálat időtartama 5-20 perc, a vizsgált terület nagysága és a tünet függvényében. Az eljárás már néhány milliméteres góc kimutatására is képes. Ez a módszer természetesen nemcsak a daganatos betegségek felfedezésében nyújthat segítséget, hanem a tüdőállományt érintő gyulladásos betegségekdiagnosztizálásában is.

A páciens egészsége szempontjából CT-vizsgálat elvégzése akkor javallott, ha a képalkotó diagnosztikai eljárással nyert információ hasznosabb számára, mint a sugárterhelés kockázata, hiszen ritkán ugyan, de a vizsgálat során adott kontrasztanyag allergiás reakciót válthat ki. Kérjük, hogy minden esetben konzultáljon kezelőorvosával!

További információért kérjük, látogasson el a www.euromedic.hu weboldalra.

* Colleen McCullough: Tövismadarak c. könyvéből

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja