SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Kapjanak-e influenza elleni oltást a pajzsmirigybetegek?

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2013-01-18
A fenti kérdést naponta többször is kapom, mert az influenzajárvány Európa nyugati részén tombol, és nagyon közelít felénk. Az influenzavírus biztosan őrzi vezető helyét a legtöbb megbetegedést okozó világméretű járványok (pandémiák) képzeletbeli ranglistáján.

Az influenzavírus egyedülálló képessége, hogy egy hónap alatt akár a világ népességének 30%-át képes megfertőzni. Ennek egyik oka, hogy cseppfertőzéssel emberről-emberre könnyen terjed. Másrészt az influenza A-vírus antigén szerkezete állandóan változik, és a változás mértékével arányosan nő a fertőzőképesség. Így rendszeres helyi-szezonális járványok, vagy kb. 20 - 40 évente akár minden kontinensre kiterjedő érintő pandémiák alakulhatnak ki. Bár az influenzafertőzés közvetlen mortalitása alacsony, 0,1 - 2% közötti, világméretű járvány kitörése esetén egy év alatt mintegy 135 millió ember halálát okozhatja.

A megelőzésnek több „nem specifikus” és specifikus módja van:

  • A nem specifikus védekezés a fontos higiénés rendszabályokat foglalja magában: a közösségekben, közlekedésben szájkendő viselését, a gyakori kézmosást, a nagyobb összejövetelektől, „buliktól” való tartózkodást jelenti. Ne együnk közlekedési járműveken! A megfelelő mennyiség vitaminpótlás, nyomelem pótlás (pl. Béres csepp extra) stimulálja specifikus módon az immunrendszerünket.
  • A specifikus védekezés alapja a védőoltás. Az oltás ma már nálunk is legyengített  vírussal történik és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) általában ezt javasolja mindenkinek megelőzés céljából.

Kik kapják elsősorban:

  • A 65 évnél idősebbek
  • A vesebetegek
  • A májbetegek
  • Asztmában szenvedők
  • Szívbetegek
  • Vérképző szervi betegségben szenvedők
  • Endokrin betegek közül a cukorbetegek
  • Mozgásszervi betegségben szenvedők
  • A daganatos betegek

A pajzsmirigybetegek kapják-e az oltást?

Ebben az esetben a kérdés további megfontolás tárgya:

  • Amennyiben a betegeknek korábban műtétük volt akár jó, akár rosszindulatú pajzsmirigy daganat miatt, akkor az oltás indokolt!
  • Amennyiben a betegségük autoimmun eredetű, akkor az oltás megfontolandó. Ennek oka, hogy az oltás után az alapbetegségük fellángolhat. Mivel az autoimmun betegségek gyakran társulhatnak (autoimmun bél-,  vese-, idegrendszeri-, bőr betegségekkel), ezért ezek kiújulásának is nagyobb a kockázata.   Ezért az oltásnak mindig egyéni megítélésen kell alapulnia. A terhes pajzsmirigybetegeknek az oltás további kockázatot jelenthet.
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja