SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A mellrák gyakrabban újul ki az elhízott nőknél

Családinet [cikkei] - 2012-09-27
Az elhízott - sőt már a túlsúlyos - nőknek is jelentősen megnő az esélyük a mellrák kiújulására, függetlenül a korábbi terápiák fajtájától - áll egy új amerikai kutatásban. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza az összefüggésekről és a rendszeres szűrés jelentőségéről beszélt
A mellrák gyakrabban újul ki az elhízott nőknél

A BMI előrejelző tényező

A túlsúlyos és az elhízott nők jóval nagyobb eséllyel számíthatnak a mellrák kiújulására, mint a normál súlyúak – derül ki a New York-i Albert Einstein College of Medicine's Montefiore Medical Center kutatásából. A szakértők úgy vélik, a felesleges testzsír olyan hormonális változásokat és gyulladást vált ki, amely elősegíti a daganat kiújulását és terjedését – függetlenül a kezelés fajtájától.

A tudósok amerikai nőkön végzett megfigyelései azt mutatták, hogy a magasabb BMI (testtömeg-index) jelentősen megemelte a mellrák kiújulásának és a halálozásnak az esélyét, mint a 20-25 közé eső BMI-érték. (A BMI 20-25 közé eső tartománya normál testalkatot jelöl, 25 és 29,9 közt beszélünk túlsúlyról, 30 fölött pedig elhízásról. Ezek az értékek nem vonatkoznak sportolókra, akiknek a jóval nagyobb izomtömege miatt magasabb lesz a BMI-jük is.)

A hormon-receptorok is számítanak

A kutatásokból az derült ki, hogy az elhízás 30 százalékkal növelte a kiújulás esélyét, és közel 50 százalékkal a halálozásét. Különösen igaz volt azokra az esetekre, amelyek úgynevezett hormon-receptor pozitívak voltak – és ez teszi ki az emlődaganatok 60 százalékát.

A mellrákos esetekben vizsgálják, hogy a rákos sejteknek vannak-e receptoraik bizonyos hormonokra, így az ösztrogénre és a progeszteronra. Ezek a receptorok fehérjék, amelyek az emlő sejtjeiben is megtalálhatók, és a hormonok jelzéseire reagálva növekedésre utasítják a sejteket. Megkülönböztetnek ER+ (ösztrogén-receptor pozitív) és PR+ (progeszteron-receptor pozitív) daganatfajtákat. Ez a megkülönböztetés azért fontos, mert az orvosok ennek alapján tudják eldönteni, milyen kezelésre lesz szükség. A hormonterápia például kifejezetten csak hormon-receptor pozitív esetekben válhat be.

Kettős védelem: szűrés és életmód

  • Az emlődaganatok korai felismerése életet menthet. Szerencsés esetben a hölgyek havonta legalább egyszer áttapintják és megtekintik az emlőjüket. Amennyiben ilyenkor olyasmit találnak, amit eddig nem érzékeltek, vagy egy korábban is meglévő göb megváltozik, minden esetben érdemes szakemberhez fordulni. Ma már nagyon korszerű diagnosztikus módszerek állnak rendelkezésre, így a korai felismerés lehetővé teszi a teljes gyógyulást. A biztonság érdekében az évenkénti szűrésnek is része kell, hogy legyen az emlő szűrése. – hangsúlyozza dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza.
  • Másrészt pedig a túlsúllyal rendelkező nők is sokat tehetnek az egészségükért, hiszen egy személyre szabott életmódprogrammal tartósan megszabadulhatnak a felesleges kilóktól és az általuk okozott egészség-kockázatoktól. A programnak semmiképpen sem szabad kampányszerű fogyókúrára épülnie, hiszen a hosszú távú, egészséges súly megtartásához szükséges a kiegyensúlyozott étrend és mozgásprogram is.

www.oxygenmedical.hu

Kép forrása: piqs.de

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja