SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Összefüggés az elhízás és a pajzsmirigy betegségei közt

Családinet [cikkei] - 2012-09-18
Hogy az elhízás növeli-e a pajzsmirigy betegségek rizikóját, vagy a pajzsmirigy betegségeinek egyik tünete lehet a gyarapodó súly, vitatott téma a szakértők közt. Dr. Görömbey Zoltán, az Oxygen Medical endokrinológusa a gyanú esetén szükséges kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

A BMI-vel egyenes arányban nő a rizikó

Nemrégiben jelent meg az Archives of Surgery című szaklapban az a tanulmány, miszerint az orvosok nagy számban fedeztek fel az elhízott páciensek közt előrehaladott stádiumú és agresszív formájú papilláris pajzsmirigyrákban (PTC) szenvedő betegeket. Az Egyesült Államokban egyébként is emelkedik a pajzsmirigyrákos megbetegedések száma, különös tekintettel a PTC-re. Az már eddig is közismert volt, hogy az elhízás számos daganatos megbetegedés rizikófaktora, ám az mindezidáig tisztázatlan maradt, hogy ez a magasabb rizikó felelős-e a felderített esetek számának növekedéséért. Az amerikai kutatók azonban most kijelentették: ahogyan nő a páciensek BMI-je (testtömeg-indexe), egyre emelkedik a PTC-s betegek aránya is.

Avital Harari és csapata az UCLA David Geffen School of Medicine-ből 443 páciens egészségi adatait vizsgálták meg, akiknek átlagéletkora 48,2 év volt. Ők valamennyien teljes pajzsmirigy-eltávolításon estek át, amely a PTC és más pajzsmirigy-daganatfajták kezelésének egyik bevett módszere. A szakemberek 4 kategóriába osztották a betegeket a BMI-jük szerint: normál (18.5-24.9), túlsúlyos (25-29.9), elhízott (30-39.9) és kórosan elhízott (>40).

Megállapításaik szerint minél magasabb volt a BMI, annál előrehaladottabb stádiumú pajzsmirigyrákban szenvedett a vizsgált páciens. Különösen az elhízott és a kórosan elhízott betegeknél mutatkozott III. vagy IV. stádiumú rák, jelezvén hogy náluk jóval nagyobb a magas sejtes PTC előfordulási aránya. Vagyis minél nagyobb a súlyfelesleg, annál agresszívebb tumorfajtákkal kell szembenézniük a betegeknek.

Éppen ezért a kutatók arra figyelmeztettek, hogy az elhízott betegek kivizsgálásnál jóval körültekintőbben kell eljárni, és gyakran nem elégséges csupán a fizikális vizsgálat.

Nem egyértelmű az összefüggés

A University of California orvos szakértője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy kollégái kutatásából nem vonható le egyértelműen az a következtetés, hogy az elhízás okozza a pajzsmirigy rákot. Ugyanakkor elismerte, hogy a rizikót mindenképpen növeli. Ő maga azt hangsúlyozta, hogy az elhízott és egyben PTC-ben szenvedő betegeknek a rossz hír, hogy a daganat valószínűleg előrehaladottabb stádiumban lehet. A jó hír viszont, hogy a műtét még ilyen körülmények közt is biztonságosan elvégezhető.

Figyelmeztető tünetek esetén fontos a kivizsgálás

Dr. Görömbey Zoltán, az Oxygen Medical endokrinológusa szerint bizonyított, hogy az elhízás számos betegség rizikófaktora, illetve ront a már kialakult állapotokon. A szakember szerint testsúlytól függetlenül mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha a pajzsmirigy betegségére utaló tüneteket észlelünk. Ilyenek lehetnek:

  • nyakduzzanat, feszülés
  • családban halmozódó cukorilletve pajzsmirigybetegség
  • fáradékonyság, feledékenység, lelassult gondolkozás
  • hajlam a depresszióra
  • csökkent étkezés melletti hízás
  • rekedtség
  • zsibbadás a végtagokban
  • száraz, viszkető, megvastagodott bőr
  • székrekedés
  • halláscsökkenés
  • szemhéj körüli duzzanat
  • menstruációs zavarok, terméketlenség
  • csökkent libidó
  • lassúbb szívműködés
  • emelkedett koleszterinszint
  • fogyás, izzadékonyság, szapora szívverés, hasmenés, csökkent terhelhetőség

www.oxygenmedical.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja