SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Női hormonok okozzák az ínygyulladást?

Családinet [cikkei] - 2012-08-13
A hölgyek jobban teszik, ha készenlétben tartják a fogkeféiket és a fogselymeiket, ugyanis a legújabb kutatások szerint komoly összefüggés mutatkozik a nők egészségi állapota és az ínygyulladás közt. A témáról dr. Strémen Zsófia, az Oxygen Medical esztétikai fogorvosa beszélt.

A női hormonháztartása állandóan változik

A Case Western Reserve University szervezte azt az átfogó kutatást, amely a fogíny és a nők általános egészségi állapota közti összefüggéseket vizsgálta. Közismert, hogy a nők hormonháztartása a korral folyamatosan átalakul, a pubertástól kezdve a menstruációs időszakig, a terhességen át a menopauzáig. Az Oral Health and Preventive Dentistry című lapban publikált tanulmány szerint a nők élete során állandóan változó női hormonok megváltoztatják a szájban uralkodó állapotokat is. Könnyebbé teszik a vérzést, szabadabb utat biztosítanak a baktériumoknak, és súlyosbítanak bizonyos problémákat, mint a csonttömeg vesztés, a koraszülés és vetélés.
A kutatásban 61 tudományos cikk közel 100 vizsgálatának eredményeit vetették össze azzal a céllal, hogy megállapítsák, van-e összefüggés az ínybetegség és olyan speciális női problémák közt, mint a koraszülés, az osteoporosis, vagy a hormonpótló terápiák mellékhatásai közt. Az eredmény határozott igen volt. Ebből következően nagyon fontos felhívni a nők figyelmét arra, hogy még gondosabban tartsák fenn a szájhigiéniájukat, és rendszeresen ellenőriztessék azt fogorvossal is.

Akár félévente is ajánlott a fogorvosi kontroll

-Bár a nők alaposabban foglalkoznak a fogaik, az ínyük egészségével és korábban is fordulnak orvoshoz, mint a férfiak, az ő esetükben érdemes a szokásosnál még sűrűbben beiktatni az ellenőrzést. Az évenkénti fogorvosi vizitet különösen akkor érdemes sűrűsíteni, ha fogínyproblémákat tapasztalnak, illetve, ha hormonális változás alatt állnak, például serdülnek, babát várnak vagy a menopauza korszakát élik. Különösen a terhesség alatt tapasztalhatnak sokan fog- és ínyproblémákat, amelyeket mindenképpen kezelni kell az állapotromlás elkerülése miatt. Korábban elterjedt tévhit volt, hogy a várandósság alatt ajánlatosabb elkerülni a fogászati beavatkozásokat, ma már közismert, hogy semmiképp sem szabad halogatni a szükséges kezeléseket. A komolyabb beavatkozásokat természetesen érdemesebb a szülés utánra időzíteni, de az idejében megkezdett kezelés megakadályozhatja a súlyosbodást, illetve megszüntetheti az esetleges gyulladást, fájdalmat. – hangsúlyozta dr. Strémen Zsófia, az Oxygen Medical esztétikai fogorvosa



Fogínygyulladás a fogvesztés hátterében

A már kialakult fogínygyulladásra figyelmeztethet a fogínyvérzés, amellyel feltétlenül orvoshoz kell fordulni, hiszen ez a fogvesztés egyik leggyakoribb oka. Ez a probléma, amely a népesség közel ötödét érinti, a szájban keletkező baktériumok túlzott elszaporodása miatt alakul ki. Ezek a baktériumok alapvetően gyulladásokat okoznak, így többek az ínyét is.   
Kevesen veszik tudomásul, hogy a tartós, visszatérő ínygyulladással nem csak a fogvesztést kockáztatják, de más következményekkel is számolhatnak, mint például a memória romlása. Holott míg az ínybetegségek következményei visszafordíthatatlanok, megfelelő fogápolással megelőzhető a további romlás. A szakember szerint a megoldás alapköve a szájhigiénia, amely minimálisan a napi kétszeri alapos, legalább két percig tartó fogmosásból, valamint a fogközök tisztításából áll – ez utóbbi kitűnően elvégezhető például fogselyemmel. A fogorvos pedig akár orvosi megoldásokkal is megfékezheti a már kialakult gyulladást.

www.oxygenmedical.hu
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja