SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fülbetegségek vízen, szárazföldön

Családinet [cikkei] - 2012-06-21
A nyári időszakban főként a vízi sportok, a pancsolás miatt alakulhatnak ki a fülbetegségek, de - ahogyan egész évben - ilyenkor is érdemes betartani a fültisztítás szabályait. A problémák elkerüléséhez dr. Augusztinovicz Monika, az Oxygen Medical fül-orr-gégész szakorvosa ad hasznos tanácsokat.

A panaszok mögött több probléma állhat  

Sokan tapasztalják a fül akut vagy tartós fájdalmát és a halláscsökkenést, amelyeket viszont kevesen vesznek komolyan. Holott minden ilyen tünet figyelmeztető jel, amely valamiféle rendellenségre hívhatja fel a figyelmet. Megtévesztő lehet az is, hogy a különböző fülbetegségek sokszor hasonló tüneteket produkálnak. Halláscsökkenést okozhat az egyszerű fülzsír, de a középfülgyulladás vagy hallójárat-gyulladás is. Fájdalommal jár a fülkürt hurut, a középfül gyulladása valamint a hallójárat-gyulladás. A panasz mértéke alapján nehéz eldönteni, mennyire súlyos a baj, ezért fülfájdalom vagy halláscsökkenés esetén mindig forduljunk fül-orr-gégész szakorvoshoz.  

Úszáshoz füldugó

Ha a klóros uszodai víz rendszeresen bejut a hallójáratba, fellazíthatja a hallójárat bőrét, leoldhatja a védő faggyúréteget, a fülzsírt. Ennek eredményeként meggyengül a hám felszíni védelme, könnyebbé válik a kórokozók bejutása, így végső soron hallójárat-gyulladást alakulhat ki. Éppen ezért, azoknak, akik tapasztaltak már fülproblémákat, érdemes beszerezniük egy kifejezetten úszásra kialakított füldugót, ami útját állja ennek a folyamatnak. Fontos, hogy az úszás befejezése után oldalra fordítva a fejünket, rázzuk ki a hallójáratban esetleg bent maradt vizet. Akinek rendszeres panaszai vannak, a szabályos tempózástól eltérően lehetőség szerint tartsa a fejét a víz fölött úszás közben. Így természetesen sokkal kevesebb víz juthat a fülbe. Védelmet nyújt még az úszósapka, és egy hallójáratba helyezett olajos vatta. Amennyiben újra és újra kialakulnak a gyulladások, célszerű szárazföldi sportot választani.


A fültisztítás szabályai

A fülzsír minden ember fülében jelen van, hiszen élettani jelentőséggel bír. A hallójárat bőrében levő faggyúmirigyek termelik a hámot bevonó védőréteget, vagyis a fülzsírt, amelyet tulajdonképpen felesleges eltávolítani.  
Különösen a kisgyermekek szűk hallójáratába nem ajánlott semmilyen eszközzel benyúlni, tehát fültisztító pálcikával sem. Kicsiknél mindössze a fülkagyló redőit érdemes megtisztítani babaolajba mártott pálcikával. Amennyiben valakinél túl sok fülzsír termelődik és dugóként elzárja a hallójáratot, fájdalmat, halláscsökkenést okozhat. Ilyen esetben különösen nem érdemes otthoni eltávolítással próbálkozni, mert ha a fülzsírdugót mélyebbre tuszkoljuk, a hallójárat sérülése és fájdalmas gyulladása lehet a következmény. A megoldás a szakszerű orvosi beavatkozás. Ha a gyermek hajlamos a fokozott fülzsírtermelésre vagy gyakran alakul ki nála fülzsírdugó, segíthet a hallójáratba becseppentett paraffinolaj, ami recept nélkül, cseppentős üvegben kapható.
- Spray-t és fülgyertyát csakis fülészeti vizsgálat után érdemes használni, az orvos javaslati alapján. Mindkettő oldhatja a fülzsírt, ahogyan a fülgyertya is, amely alkalmas a hallójárat és a dobhártya vérellátásának fokozására. Ugyanakkor elhúzódó vagy visszatérő panaszok, fülfolyás esetén mindenképpen indokolt az alapos fül-orr-gégészeti vizsgálat – figyelmeztet dr. Augusztinovicz Monika, az Oxygen Medical fül-orr-gégész szakorvosa.

www.oxygenmedical.hu
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja