SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Lehet, hogy te is rosszul tisztítod gyermeked fülét?

Németh Noémi [cikkei] - 2015-07-28
A kicsik számára a fürdés még a pancsolásról, játékról szól. Még ha meg is vannak tanítva arra, hogyan mosakodjanak ők maguk, néhány mozzanatot szeretnek elsumákolni - mint például a fültisztítást is, így ez a feladat általában anyára, apára marad. De hogy is kell helyesen csinálni?
Szakemberek szerint nem szabad piszkálni, helyette törölgetni kell a kicsik fülét. Felejtsd el a fültisztító pálcikát!
Lehet, hogy te is rosszul tisztítod gyermeked fülét?

Mikor végezzük a fültisztítást?

A gyermekek fülét minden nap meg kell tisztítani, de azért túlzásba sem kell esni – elég egy nap egyszer. A reggeli rohanásban, iskolába, óvodába indulás előtt nem kell erőltetni a fülmosást, válasszuk inkább az esti fürdetést. Ilyenkor több idő van a nyugodt és alapos fürdésre, és megszabadulhatunk a nap folyamán lerakódott szennyeződésektől.


Fültisztítás gyerekeknél – hogyan csináljuk?

Szakemberek nem ajánlják a fültisztító pálcikák használatát, mivel ez sérülést okozhat, ha esetleg túl mélyre csúszik. A pálcán található vattán pedig kórokozók telepedhetnek meg a gyártás és csomagolás során, melyek a hallójáratba kerülve fertőzést okozhatnak. A lehetséges tünetek: fülzúgás, fülviszketés, fájdalom, de akár láz is lehet. Az a legbiztonságosabb tehát, ha messziről elkerüljük ezek használatát.
Ilyen mélyen egyébként sem kell behatolni a fülbe, hiszen normális esetben a fül öntisztító mechanizmusa révén magától megtisztul a hallójárat. Nekünk csak a kézzel szabadon elérhető területet kell vízzel kimosnunk, majd egy törülköző végével töröljük szárazra a fület. Erre az egyszerű műveletre tanítsuk meg gyermekünket is, végezze el ő maga, és váljon a mindennapi tisztálkodás természetes részévé.


Mit tegyünk fülzsírosodás esetén?

Ha valamilyen oknál fogva a fül természetes öntisztító mechanizmusa nem működik megfelelően, akkor a fülzsír megtapad a hallójáratban, majd előbb-utóbb el is tömíti azt. Ebben az esetben gyógynövény-alapú fülcseppel és spray-vel oldhatjuk fel a fülzsírt. Ezeket a készítményeket a gyógyszertárakban szerezhetjük be, válasszunk olyat, amely kamillát, kövirózsát, aloe verát tartalmaz. A tisztításon kívül egyéb jótékony hatásai is vannak: megnyugtatja a hallójárat hámrétegét, ezzel pedig megelőzhető a fülgyulladás kialakulása.

Ha a fülzsír már teljesen beszáradt, akkor paraffin- vagy olívaolajos cseppeket használjunk. Az olaj védőréteget képez a hallójáratban, így a vízcseppek leperegnek rajta, a fülzsírt pedig feloldja, megakadályozza az újbóli lerakódást.

Strandolás előtt mindenképpen használjuk ezeket az olajokat. Segítségükkel kiküszöbölhetjük a medencék klóros, és a természetes tavak, folyók esetleg fertőzött vizének káros hatásait: az olajos védőrétegen a vízcseppek leperegnek majd, nem jutnak be a gyermek hallójáratába, így elkerülhetőek a fertőzések.

Kép: tung256 / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja