Lehet, hogy te is rosszul tisztítod gyermeked fülét?
Szakemberek szerint nem szabad piszkálni, helyette törölgetni kell a kicsik fülét. Felejtsd el a fültisztító pálcikát!
Mikor végezzük a fültisztítást?
A gyermekek fülét minden nap meg kell tisztítani, de azért túlzásba sem kell esni – elég egy nap egyszer. A reggeli rohanásban, iskolába, óvodába indulás előtt nem kell erőltetni a fülmosást, válasszuk inkább az esti fürdetést. Ilyenkor több idő van a nyugodt és alapos fürdésre, és megszabadulhatunk a nap folyamán lerakódott szennyeződésektől.
Fültisztítás gyerekeknél – hogyan csináljuk?
Szakemberek nem ajánlják a fültisztító pálcikák használatát, mivel ez sérülést okozhat, ha esetleg túl mélyre csúszik. A pálcán található vattán pedig kórokozók telepedhetnek meg a gyártás és csomagolás során, melyek a hallójáratba kerülve fertőzést okozhatnak. A lehetséges tünetek: fülzúgás, fülviszketés, fájdalom, de akár láz is lehet. Az a legbiztonságosabb tehát, ha messziről elkerüljük ezek használatát.
Ilyen mélyen egyébként sem kell behatolni a fülbe, hiszen normális esetben a fül öntisztító mechanizmusa révén magától megtisztul a hallójárat. Nekünk csak a kézzel szabadon elérhető területet kell vízzel kimosnunk, majd egy törülköző végével töröljük szárazra a fület. Erre az egyszerű műveletre tanítsuk meg gyermekünket is, végezze el ő maga, és váljon a mindennapi tisztálkodás természetes részévé.
Mit tegyünk fülzsírosodás esetén?
Ha valamilyen oknál fogva a fül természetes öntisztító mechanizmusa nem működik megfelelően, akkor a fülzsír megtapad a hallójáratban, majd előbb-utóbb el is tömíti azt. Ebben az esetben gyógynövény-alapú fülcseppel és spray-vel oldhatjuk fel a fülzsírt. Ezeket a készítményeket a gyógyszertárakban szerezhetjük be, válasszunk olyat, amely kamillát, kövirózsát, aloe verát tartalmaz. A tisztításon kívül egyéb jótékony hatásai is vannak: megnyugtatja a hallójárat hámrétegét, ezzel pedig megelőzhető a fülgyulladás kialakulása.
Ha a fülzsír már teljesen beszáradt, akkor paraffin- vagy olívaolajos cseppeket használjunk. Az olaj védőréteget képez a hallójáratban, így a vízcseppek leperegnek rajta, a fülzsírt pedig feloldja, megakadályozza az újbóli lerakódást.
Strandolás előtt mindenképpen használjuk ezeket az olajokat. Segítségükkel kiküszöbölhetjük a medencék klóros, és a természetes tavak, folyók esetleg fertőzött vizének káros hatásait: az olajos védőrétegen a vízcseppek leperegnek majd, nem jutnak be a gyermek hallójáratába, így elkerülhetőek a fertőzések.
Közösségi hozzászólások: