SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Védőoltási tanácsok - utazzunk télen is felkészülten!

Családinet [cikkei] - 2011-12-05
Sokan télen is szikrázó napsütésre és homokos tengerpartra vágyunk. Nincs is annál jobb érzés, mikor az itthoni zord időjárást hátrahagyva, bőröndünkből ismét a bikini, a fürdőnadrág, a naptej és a szalmakalap kerül elő. Fontos azonban, hogyha a télen közkedvelt egzotikus úti célokat választjuk, az előkészületeket ne a csomagok bepakolásával kezdjük, hanem az esetleges fertőzésekkel szembeni védekezéssel.

A különleges úti célok ugyanis különleges veszélyeket is rejtegethetnek, elkaphatunk akár olyan betegségeket is, mint a sárgaláz, a kolera vagy a hastífusz. A biztonságos utazáshoz Dr. Jelenik Zsuzsanna, a Budai Egészségközpont gyermekgyógyász, infektológus szakorvosa ad védőoltási tanácsokat.

„Csak akkor lesz igazán gondtalan a pihenésünk, ha előre tájékozódunk az idegen országok egészségügyi kockázatairól, és a szükséges oltásokat időben megkapjuk. Egyes fertőzések után ugyanis hosszú hónapok, akár évek is eltelhetnek a teljes gyógyulásig. Az úti cél meghatározását követően ezért mindenképpen javasolt részt venni egy konzultáción, ahol orvos segít kiválasztani a szükséges védőoltásokat, és tanácsokat ad az ott honos betegségek elkerülésére” - mondta a doktornő.

Hazánkban több mint harmincféle fertőző betegséggel szemben lehet védőoltást kérni. A választott úti céltól függően, utazás előtt általában a sárgaláz, a hepatitis A, a hepatitis B, a hastífusz, a járványos agyhártyagyulladás, a veszettség, a kolera, a tetanusz és a gyermekbénulás elleni védőoltások beadása javasolt. Hosszabb külföldi tartózkodás, tanulmányút esetén a kanyaró-rózsahimlő-mumpsz, bárányhimlő, pneumococcus baktérium és az influenza ellen is érdemes védekezni. A gyermekkorban kapott oltások frissítése felnőtt korban is fontos lehet.  A világ legelterjedtebb fertőzését, a maláriát, a szúnyogriasztáson túl, gyógyszerekkel tudjuk megelőzni. A kórokozó gyógyszerérzékenységétől függ, hogy melyiket javasolja az orvos.

Általánosságban igaz, hogy a világ bármelyik részére indulunk, a vírusos májgyulladás (hepatitis A, hepatitis B) ellen ajánlott védettséget szereznünk. Afrikában, valamint Közép- és Dél-Amerika legtöbb országában a sárgaláz elleni oltás szükséges lehet, amit a határokon való átlépéskor vagy repülőtereken ellenőrizhetnek. A hastífusz, a veszettség, a tetanusz, a gyermekbénulás Afrikában és Közép-Amerikában, az indiai szubkontinensen és Ázsiában is veszélyeztethetik az utazó egészségét.



Ha a védelemhez oltási sorozat szükséges, azt legalább hat héttel az indulás előtt el kell kezdeni. Az ismétlő oltásokat elegendő egy héttel az utazás előtt beadatni. Lázas betegség, várandósság és az adott oltóanyaggal vagy annak összetevőivel szembeni túlérzékenység esetén az oltást halasztani kell, vagy más oltóanyagot kell választani. Az oltások hatékonyságát különböző kóros állapotok befolyásolják, mint például a daganatos megbetegedések, a kemoterápia vagy a szteroidos kezelés, ezért az utazás előtti konzultáció során elengedhetetlen, hogy az orvos részletesen tájékozódjon a meglévő vagy a korábbi betegségekről! Az életkor, az egészségi állapot, az utazás időtartama és körülményei együttesen határozzák meg azt, hogy végül melyik fertőzéssel szemben szükséges a védelem.

„Bár néha viszket, fáj és kipirosodik az oltás helye, de a tünetek átmenetiek és enyhék. Az esetleges fertőződés azonban súlyos állapottal, évekig tartó következményekkel járhat. A körültekintő felkészülés előnye, hogy a „téli nyaralás” biztosan nem a félelmekről, hanem a felejthetetlen kalandokról fog szólni” - tette hozzá Dr. Jelenik Zsuzsanna.

Jó utat kíván a Budai Egészségközpont!

Forrás: www.morpho.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja