SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 +1 dolog, ami irritálja a bőrünket

Családinet [cikkei] - 2011-06-21
Bőrirritációt a hétköznapokban gyakran használt, a legtöbb háztartásban megtalálható készítmények is okozhatnak. Kiütések, bőrpír, bőrszárazság kialakulhat krémektől, szappantól, tisztítószerektől, sőt bizonyos ruhaneműktől is. Dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológus orvosának segítségével bemutatjuk a leggyakoribb, bőrirritációt okozó termékeket.

1.    Szappanok

A túl gyakori szappanos kézmosás hatására a bőr természetes védőrétege sérül, a lipidréteg elvékonyodik, bőrszárazság alakulhat ki. A kezdetben érdes felületű bőr egyre szárazabbá válik, majd a mélyebb repedések helyén kisebb sebek alakulhatnak ki. A mosogatószerek, habfürdők, és tusfürdők szintén hasonló tüneteket okozhatnak.

A bőrgyógyász tanácsa: A rendszeres kézmosás és tisztálkodás elengedhetetlen az alapvető higiéniás szabályok szempontjából. A bőr kiszáradását megelőzhetjük lipidpótló, hidratáló termékek használatával, ezt a kézmosó készítményeknél is vegyük figyelembe.  Hosszas fürdőzések helyett zuhanyozzunk, s utána ne feledkezzünk meg a testápoló használatáról sem. Télen a hideg, száraz levegő hatására, nyáron a gyakori fürdőzések, illetve a hámréteg megvasatgodása okozhat gondot, így a megelőzésre évszaktól függetlenül ügyelnünk kell!

2.    Tisztítószerek

A különböző fertőtlenítő hatású tisztítószerek, mosószerek, bútortisztítók alkalmazása irritációt,  az arra érzékenyeknél allergiás  bőrtüneteket okozhat. A készítmények használatát követően a kézfejeken hámlás, kiütés, bőrvörösség jelentkezhet.

A bőrgyógyász tanácsa: Házimunka végzése közben javasolt pamutbélésű gumikesztyű használata. Igyekezzünk minél kevesebb kémiai összetevőt tartalmazó terméket választani, túlzott használatuk ugyanis nem csak a bőrfelületet károsíthatja, de a légutakba jutva allergiás, asztmás tüneteket is okozhat.

3.    Mosószerek és öblítők

A mosószerek és öblítők is számos vegyi anyagot tartalmaznak, melyek a bőrfelülettel érintkezve kiütéseket, bőrvörösséget okozhatnak. Ha a tünetek rendszerint a ruhával fedett területen jelentkeznek, gondolnunk kell arra, hogy a panaszokat a mosáshoz használt termékek egyike okozza.

A bőrgyógyász tanácsa: Amennyiben a tünetek mosószer cserével  nem javulnak, forduljon szakemberhez, mert célszerű allergia vizsgálatokat végezni.  Az eredmények alapján a tüneteket okozó allergén azonosítható, így azután lehetőségünk van olyan terméket választani, mely a problémás hatóanyagot nem tartalmazza. A kiváltó okok pontos felderítése azonban nem minden esetben egyszerű, így panaszok esetén javasolt illat- és színezőanyagmentes  termékre váltanunk.


4.    Ruházat

A ruhaneműk által okozott irritáció rendszerint az érzékeny, vagy valamilyen bőrproblémával küzdők számára jelent problémát. Az ekcémás betegek gyulladt, viszkető bőrének különösen a műszálas és  gyapjúból készült textíliák  viselése lehet kellemetlen.
A bőrgyógyász tanácsa: A ruhák vásárlásakor érdemes az anyag minőségét is szem előtt tartanunk. A legideálisabb viselet a pamut, de az érzékeny bőrűek számára a selyem okozza a legkevesebb irritációt.

5.    Hőség és napvédő krémek

A hőség, a napfény és a nem megfelelő ruházat együttesen is kiütések, bőrvörösség megjelenéséhez vezethet. A leégés nem csak fájdalmas, de a bőrrák legnagyobb rizikófaktora is. Nem mindegy azonban, hogy milyen napvédő krémmel védekezünk a káros fénysugarak ellen, néhány vegyi összetevő ugyanis kiütést, vagy allergiás reakciót is okozhat.

A bőrgyógyász tanácsa: Nagy melegben fontos a lenge, természetes anyagokból készült ruházat viselése. A bőrfelületet eltakaró, vékony ruházat a leégés ellen is részleges védelmet nyújthat, de emellett ne feledkezzünk meg a fényvédő krémek használatáról sem. Itt is keressük a minél kevesebb illatanyagot és színezéket tartalmazó termékeket. A legtöbb allergiás reakciót a PABA (para-aminobenzoic acid) és származékai okozzák, érzékeny bőrűek számára tehát nem javasolt az ilyen összetevőket tartalmazó termékek használata.

 + 1. Kozmetikumok

Napjainkban számos, hypoallergén jelzővel ellátott termék kapható. Fontos azonban tudnunk, hogy ezek a kozmetikumok sem jelentenek teljes biztonságot az allergiás reakciók elkerülésére. A természetes alapanyagokból készült kozmetikumok sem mindenki számára jelentenek megoldást, nem ritka ugyanis, hogy épp bizonyos gyümölcs-, citrus-, vagy gyógynövényfélékkel szemben alakul ki érzékenység.

A bőrgyógyász tanácsa: Az allergiás reakciók elkerülésének érdekében azt javasoljuk, hogy az évek óta problémamentesen használt kozmetikumhoz ragaszkodjunk. A termékek folyamatos váltogatásával ugyanis könnyen bukkanhatunk egy olyan összetevőre, ami allergiás tüneteket okoz. Amennyiben eddig nem sikerült megfelelő terméket találnunk, forduljunk szakemberhez, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat és az eredmények tükrében javaslatot tesz, hogy milyen termékcsaládból érdemes válogatnunk.

Forrás: www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja