SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A megemésztett bánat - a képzelet is segíthet

Családinet [cikkei] - 2011-06-30
Eszünk, ha éhesek vagyunk, ha ünnepelünk - de akkor is ételhez nyúlunk, amikor szomorúak vagyunk...
A megemésztett bánat - a képzelet is segíthet

A buffalo-i egyetem kutatói szerint, amikor éppen kedvenc ételünket fogyasztjuk, könnyebben idézzük fel múltunk pozitív pillanatait. „sokak számára az evés negatív érzelmek, leküzdésére szolgál, ilyen lehet pl. a magány”, számol be tapasztalatairól a kutatás vezetője Jordan Troisi.

Menekülés a magányból

A kísérleti személyek azt a feladatot kapták, hogy írjanak le egy múltban megtörtént konfliktust a hozzájuk közelálló személyekkel, mely után magukra maradtak. A második szakaszban meg kellett jeleníteniük egy olyan étkezést, amely a vigasztalás élményéhez kapcsolódott. Szeretteik társaságában elfogyasztott étkezésekre emlékeztek vissza. Azok a személyek, akik stabil kapcsolatokat tartottak fenn környezetükkel, az étkezés folyamán gyorsan megszabadultak negatív érzelmeiktől.

Ilona Bürgel drezdai táplálkozáspszichológus így magyarázza a jelenséget: „Sok ember képes megvigasztalódni evés által, azonban vannak, akik pótcselekvésként vesznek magukhoz táplálékot. A felgyorsult hétköznapi életben sok ember nem képes érzékelni saját érzelmeit, nem marad más számára, mint az éhség érzet és az étvágy.”
 
A függőség kialakulása


Az édes, sós, vagy zsíros ételek megemelik a szervezet dopamin szintjét, ami egy kellemes „itt és most” jellegű testérzetet eredményez. „Sokkal kényelmesebb nekünk, ha kielégítjük testünk kívánságait, minthogy a múlt és jövő között átívelő szellemünkkel törődjünk”, vélekedik a pszichológusnő. Az evéssel csak elfedezzük a negatív szituációkat, a stresszt, bánatot, unalmat, megspóroljuk magunknak a konfrontálódást negatív érzelmeinkkel.

Nem is lenne ezzel semmi baj, csakhogy: „a dopamin szint idővel eltompít, ennek következtében arra kényszeríti a szervezetet, hogy egy másik fajta ételt kívánjon, vagy egy pár szem gumicukor helyett az egész zacskót felfaljuk.” Ilona Bürgel szerint idővel kialakulhat az evésfüggőség, és akkor már egyenes út vezet az evészavarokhoz is.

A dopamint vagy a nyugalmat keressük

A szakember szerint két lehetőségünk van, hogy kiszabaduljunk ebből az ördögi körből. Kereshetünk egyéb dopamin forrásokat, ezek „a zene, a nevetés, viccek, humor" pl. vígjátékok. Az esztétikum és jótékony hatást gyakorol agyunkra, ez lehet a képzőművészet, úti felvételeink nézegetése vagy éppen nevető gyermekeket mutató háttérkép a képernyőn. Sokat segíthet, ha boldog emberekkel vesszük körül magunkat, hagyjuk, hogy „megfertőzzenek minket. Az is jó érzést okoz, ha ellenszolgáltatás nélkül jót teszünk valakivel.”

A hosszú távú változás kulcsa mindenképpen az lesz, ha feltárjuk negatív érzelmeink okait. „Meditálhatunk, sportolhatunk, relaxálhatunk, így kellemes testi közérzetet érünk el, amely szellemünket is meg fogja nyugtatni. Mindamellett sok esetben ajánlatos igénybe vennünk külső szakember pl. egy coach segítségét” javasolja a pszichológus.  

Fotó: Paul-Gerhardt Koch: Freche Spatzen 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja