SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ötvenedik születésnapján keresse fel nőgyógyászát!

Családinet [cikkei] - 2011-06-09
Az ötvenedik életév különösen fontos egy nő életében: ekkor valószínűleg már találkozik a klimax tüneteivel. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, a Magyar Menopauza Társaság vizsgájával rendelkező szakorvos a korszak jelentőségéről és azokról a betegségekről beszélt, amelyeknek ekkortájt megnőhet a kockázata.

Tanácsadás 50 évesen

A The British Menopause Society azt javasolta a háziorvosoknak, hogy minden női páciensüket hívják meg az ötvenedik születésnapjukon egy menopauzáról szóló elbeszélgetésre. Ilyenkor fel lehetne állítani egy személyre szabott tervet a klimax éveire és az utána követő időszakra. Az elképzelés mögött az a kutatási eredmény húzódik meg, mely szerint a nők többsége nincs tisztában ennek a korszaknak a velejáróival, így azzal sem, mit tehet azért, hogy enyhítse, megszüntesse a kellemetlen tüneteket.  

Már azzal is jelentős eredményeket érhetnek el az érintettek, ha mozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással egészséges határok közt tartják a súlyukat, korlátozzák az alkoholfogyasztást, és rendben tartják a vérnyomásukat. Ezek az életmódbeli tényezők mind komoly szerepet játszanak a komolyabb problémák megelőzésében, így  hatnak a szívbetegségek, a mellrák, a méhnyakrák, a csontritkulás vagy a demencia kialakulása ellen.

Megéri egészségesnek maradni

Az ötvenes éveikben járó nők igazán kitűnő munkaerők: a gyermekeik már felnőttek, nincs szükségük folytonos anyai jelenlétre, ráadásul ekkorra komoly munkatapasztalatot is maguk mögött tudhatnak. Viszont amennyiben nem veszik komolyan a menopauza kezelését, akár komoly betegségekkel is szembe kell nézniük, amelyek kezelése ráadásul igen költséges. A lelki hatásokon túl az okozza a legnagyobb károkat, ha a következményes betegségek miatt a munkát is fel kell adni.


Éppen ezért az egyéneknek és a közösségnek is nagyon fontos, hogy a nőket felkészítsék a menopauzára, csökkentsék a kellemetlen velejárókat és a rizikófaktorokat, javítsák az életminőséget. Ez a fajta felkészítés és kezelés ma Magyarországon kizárólag a menopauza kezelésében jártas nőgyógyászokra hárul.

Csak a hormonpótlás lehet a megoldás?

Sok esetben valóban szükség van a hiányzó hormonok pótlására, de ebben a kérdésben a fő szabály: a szakembernek a lehető legkisebb, de még hatékony mennyiséget kell tudni beállítania. - hangsúlyozza dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, menopauza-szakértő.   

Ugyanakkor a szakember elmondása szerint minden esetben fel kell világosítani a nőket saját felelősségükről is. Ilyen például a testsúly jelentősége, hiszen akinek a BMI-je 35 fölött van, annak jelentősen megnő az esélye a kardiovaszkuláris betegségekre, a stroke-ra, a magas vérnyomásra, a cukorbetegségre, sőt, a mellrákra, és más daganatfajtákra is. Vagyis bármennyire is nehéz, be kell látni, hogy a testsúly normalizálása, és más, egészséges életmódot eredményező szabályok betartása jelentősen kellemesebbé és kockázatmentesebbé teheti a menopauza éveit.

Forrás: www.oxygenmedical.hu

Fotó: Paul-Gerhardt Koch: "Spieglein Spieglein..." 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja