SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kutyák az autisták segítőtársai

Családinet [cikkei] - 2011-04-12
A terápiás kutyák nyitottabbá teszik az autista embereket, valamint javítják kommunikációs képességüket. Lipcsei kutatók megállapításai szerint a kutyák javíthatják a gyermekek szociális interakcióját.
A kutyák az autisták segítőtársai

A kommunikáció elsajátítása

Wiebke Schwartze, a lipcsei fejlesztőpedagógiai központ munkatársa így magyarázza az állatok terápiás hatását: „a kutya a gyermek kifejezésmódjának közvetítő eszköze lesz. A verbális kompetenciáknak itt csak másodlagos szerep jut.” A terápiás kutyák alkalmazása azért célravezető, mert az autizmus korai szakaszát a gyermek külvilágtól való elszigetelődése jellemzi. Hibásan beszél, félelemmel ragaszkodik bizonyos magatartási formákhoz, a beszédet inkább csak öncélúan, mechanikusan alkalmazza, és nem kíván általa kommunikálni.

A kutya bevált médium

„Azért mondhatjuk azt, hogy a kutya nyitottá tesz, mert a „tégy velem valamit” szituáció aktivitásra kényszeríti az embert.” – magyarázza Jens Berndt kutyakiképző. „Egyes kutyák képesek arra, hogy bárkihez csatlakozzanak, minden parancsát teljesítsék az adott személynek. Ezáltal azt az érzést fogják kelteni benne, hogy ő irányítja az állatot és általa képes elérni valamit”.

Egy másik terápiás lehetőségként említi a szakember a közösségi sportolást, a taktilis élmények (érintés, tapintás, simogatás) jótékony hatását.

A szakember arra is figyelmeztet, hogy előre nem lehet megjósolni, milyen hatással lesz egy kutya az emberre. Ez a személy és az állat tulajdonságainak, valamint a kettőjük kölcsönhatásának függvénye. Azt ne várjuk, hogy pl. egy korai autizmusban szenvedő kisfiú, azonnal elkezd majd beszélni, hiszen ennél a betegségnél a terápiás sikerek csak bizonyos idő elteltével jelentkeznek. A legtöbb esetben egyáltalán a kommunikáció képességének kialakítása a cél.



Ne bízzunk a szerencsében!

A terápiában kizárólag iskolázott kutyák vehetnek részt: „a kutyának mentálisan erősnek, terhelhetőnek, testileg állóképesnek kell lennie, különösen akkor, ha a páciens agresszívvé válik. Kiváló genetikai adottságú, alaposan felkészített állatokra van szükség”, tájékoztat Jens Berndt. Csak kiképzett kutyák mellett van biztonságban a páciens. Oktatásban nem részesült kutyával nem tanácsos próbálkozni, mert akkor csak a szerencsében reménykedhetünk.  

Wiebke Schwartze fejlesztő pedagógus mindenek előtt az ember-állat kontaktus szabadságának jelentőségét emeli ki. A kutya szociális lény, keresi a kapcsolatot az emberekkel. Ezt az autizmus ténye jelentősen megnehezíti, azonban ha az állat kellően türelmes, együtt érző és óvatos, el tudja érni a szemkontaktust, és képes magára irányítani az ember figyelmét anélkül, hogy ő kényszert érezne: „a legvisszahúzódóbb autistát is képes előbb vagy utóbb megnyitni a kutya, hiszen mindannyiukban él az állatok iránti érdeklődés, különösen, ha ez egy élő, szociális lény.”

Autizmus-hírek a tudomány világából
A testvérek közötti kis korkülönbség növelheti az autizmus kockázatát

Fotó: Angie525A: Wendy

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja