SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha csíp, ha éget, ha fáj, ha viszket...

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon) [cikkei] - 2010-07-29
A nőtársadalom nagy része élete során találkozik valamilyen eredetű hüvelyi, vagy kismedencei gyulladással. Annak a bizonyos "nagy rész"-nek pedig egy része rendszeresen küzd ezzel a problémával.

Egy kis biológia...

A hüvely köti össze a méhet a külvilággal, és éppen ezért igen fontos védelmi szerepet tölt be egy nő életében. A hüvely - ugyanúgy, mint a bélrendszer - falát nyálkahártya borítja, aminek felszínét állati keményítőt - glikogént - tartalmazó vastag sejtréteg fedi. Női anatómiaEnnek a leváló sejtjei a hüvelyváladékba jutnak, és a mélyebben lévő réteg sejtjeinek osztódása pótolja őket. A levált sejteket a hüvelyben rendesen előforduló baktériumok - laktobacillusok - lebontják, és az ekkor képződő tejsav megakadályozza a kórokozó baktériumok és gombák megtelepedését a hüvely falán. Sajnos azonban ez a védelmi réteg igen könnyen megsérül, és a nők nagy többsége (talán mindenki, életében legalább egyszer) megtapasztalja a hüvelyi gyulladás kellemetlen tüneteit és következményeit. A nők egy - nem is csekély - része pedig folyamatosan szenved valamilyen hüvelyi problémával.

Gyulladásban...

A hüvelyi gyulladás a hüvelyi váladék elszíneződésével, hüvelyi ingerlődéssel (viszkető, csípő érzés) és kivörösödéssel jár. Vannak olyan tényezők, amik nagy mértékben emelik a fertőzésre való hajlamot/lehetőséget, ilyen pl., ha valaki antibiotikumot szed. Az antibiotikum nem csak a bélrendszerben öli meg a jótékony baktériumokat, hanem a hüvelyben is, ezáltal szabad utat teremt a gombák, leginkább a Candida fajok előtt. A gombák aztán megcsinálják az utat a többi kórokozónak is. A másik hajlamosító tényező a fogamzásgátló tabletta szedése, mert a hormonális változás megváltoztatja a hüvelyben uralkodó savas pH-t. Ugyanilyen hormonális változások miatt a változókorban lévő nők is "veszélyeztetett" korosztály.

Sokszor életmódunkkal, mindennapi szokásaink apró változtatásával is sokat tehetünk a fertőzések kikerülésére. Ilyenek pl.:

  • ha nem eszünk túl sok szénhidrátot, főleg édességeket, csokoládét, stb.
  • ha nem eszünk élesztős dolgokat sem (kenyér, sör, penészes sajtok)
  • ha pamut alsóneműt hordunk, és kerüljük a nejlonharisnyát (nagyanyáink is combfixben csábítottak... J )
  • ha nem használunk illatosított WC-papírt vagy betétet, és intim spray-t
  • ha nem végzünk túl gyakran, indokolatlanul hüvelyöblítést
  • ha nyáron nem hagyjuk magunkon sokáig a vizes fürdőruhát
  • ha fürdéskor alaposan szárazra töröljük az intim területeket is

És még sorolhatnám ezeket az apróságokat... Azonban íme még egy fontos dolog.
A hüvely gombás vagy egyéb eredetű fertőzéséhez nagyban hozzájárul a belek fertőzöttsége, mivel anatómiailag közel van egymáshoz a két nyílás. Ha a hüvely flórája felborul, biztos, hogy a belek flórája sincs rendben, tehát egyidejűleg kell foglalkozni a két területtel, ha 100%-os, tartós eredményt szeretnénk elérni, nem csak néhány napos, hetes tünetmentességet.

Sárkány ellen sárkányfű...

Az alábbiakban néhány "házi", gyógynövényes praktikát olvashatsz majd az intim területek gyulladásának kezelésére.


GyógynövényekAmennyiben folyamatosan hüvelyi fertőzéssel küzdesz, és a gyógyszertári hagyományos készítmények nem akarnak hatni már, vagy épp a "lórúgás" gyógyszerekből nem kérsz többet - amikből csak egyetlen kapszulát kell bevenni... - akkor az alábbi módszereket alkalmazhatod. Talán nem lesz olyan hirtelen, gyors hatása, de biztosan kíméletesebb a testedhez, mint a „hagyományos” módszerek.

Amikor jön az alhasi, hüvelyi diszkomfort érzet (viszketés, fájdalom, stb.), akkor biztos, hogy valamik elszaporodtak Benned, amiket grapefruitmag kivonattal, vagy ezüst cseppekkel ki tudsz irtani. Én a vendégeimnek az alábbiakat szoktam javasolni kipróbálásra:

Az irrigátort félig meg kell tölteni vízzel, majd 25 csepp grapefruitmag kivonatot beletenni, és ezzel öblögetni a hüvelyt. A grapefruitmag kivonat helyettesíthető ezüst cseppekkel, vagy teafaolajjal (megfelelő módon hígítva) más adagolásban, de minden esetben terapeuta határozza meg, hogy melyiket alkalmazd, „önhatalmúlag” sose kísérletezz!

Bármelyik is hozzon eredményt, egy dolgot nagyon fontos mellette betartani: amikor hüvelyöblítést végzünk, este egy probiotikus hüvelykúpot kell felhelyezni, hogy a jótékony baktériumokat visszapótoljuk. Tapasztalataim - és a vendégek visszajelzése - szerint erre egy gyártmány a legalkalmasabb...

A tünetek enyhítésére ki lehet próbálni a különböző aromaterápiás vagy gyógynövényes fürdőket. A gyógynövények közül hatásos lehet pl. a diólevél, apróbojtorján, levendula, cickafarkfű, kamilla. Az illóolajak közül a teafaolaj, levendulaolaj, fenyőolaj, citromfű olaj, szegfűszeg olaj.

Ha már a fürdőnél tartunk... azoknál, akik gyakran szenvednek nőgyógyászati betegségekben (akár vérzési rendellenességekben), hasznos lehet a törzsfürdő alkalmazása is. Ennek lényege röviden, hogy bele kell ülni egy kád/lavór hideg vízbe, ami kb. köldökig ellep minket. Mielőtt még bárki feljajdulna, elborzadna, gyorsan leírom, hogy a lábakat ezzel szemben egy lavór meleg/forró vízbe kell rakni, így a lábból érkező vér felmelegíti a veséket, tehát nem fog az illető felfázni. Ezt már sokan kipróbálták, és senki nem fázott fel közben. A módszer pontos leírását kérheted e-mailben.

A módszer lényege, hogy elindítja azokat a mérgeket, salakanyagokat, amik a kismedencében megrekedtek.

És egy másik... sokadik... fontos dolog: amint azt már fentebb említettem, ha a hüvely normál flórája sérült, akkor biztos, hogy a bélrendszeré sem O.K., tehát azzal is feltétlenül foglalkozni kell. Ez jelenthet egy egyszerű béltisztítást, probiotikus visszapótlással, vagy egy komolyabb diétát is. Azt, hogy mire van szükség, mindenképpen szakember döntse el!

 

Kép: Africa Studio / shutterstock

Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)


Farkas-Cseh Lívia (szabadságon)
Természetgyógyász - fitoterapeuta

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/416-76-62
Skype: putzlivi
Blog: www.holisztikusgyogyulas.blogspot.com
www.ortomolekularis-medicina.blogspot.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja