Tedd meg az első lépést... Élj a lehetősséggel!
Magyarországon a szív-, és érrendszeri megbetegedések vezetik a halálozási statisztikát, ugyanakkor az uniós átlaghoz képest 2,5 szeres a koszorúér halálozás. Szintén elkeserítő, hogy mintegy 2,5 millió ember szenved magas vérnyomásban, 1 millióan cukorbetegek, a lakosság fele pedig túlsúlyos. Európa többi országához képest hazánkban jóval többen dohányoznak és fogyasztanak alkoholt, ugyanakkor sokkal kevesebb zöldséget és gyümölcsöt esznek, nem beszélve a mozgásszegény életmódról. Ezek az okok felelősek a szív- és érrendszeri halálozások csaknem 80 százalékáért.
A Magyar Kardiológusok Társasága a sikeresen zárult Szívriadó, majd a RizikoRiadó program tapasztalatait felhasználva ismét útjára indítja a RizikoRiadó elnevezésű, felvilágosító kampányát. A szervezők a társadalmi célú kommunikáció révén fel szeretnék hívni a figyelmet a szív- és érrendszeri megbetegedések kiemelkedő gyakoriságára, a megelőzés lehetőségeire, a felvilágosítás fontosságára, az eredményes gondozás érdekében az orvos-beteg, a nővér-beteg kapcsolat elmélyítésére.
A lakosság ismeretei hiányosak, felszínesek, a megelőzés annak ellenére, hogy a szív,- és érrendszeri megbetegedések tekintetében hazánk dobogós helyet foglal el, még gyermekcipőben jár. Ha figyelünk önmagunkra, élünk a szűrés adta lehetősséggel, magas vérnyomásunkat karban tartjuk, egészséges éveket, nyerhetünk, akár 5-6 évvel is meghosszabbíthatjuk életünket. A folyamatosan megújuló programot a csütörtöki sajtótájékoztatón mutatta be a Magyar Kardiológusok Társasága.
Két és félszer több magyar hal meg koszorúér betegségekben, mint európai, a francia átlaghoz képest pedig hétszer több olyan 65 év alatti magyar férfi veszíti életét ebben a betegségben - mondta dr. Kiss Róbert Gábor az MKT főtitkára.
Infarktushullám söpört végig Finnországon a '70-es években, amely kimutathatóan összefüggésbe hozható a zsíros ételek túlzott fogyasztásával, a mozgásszegény életmóddal, a sok alkoholfogyasztással, a dohányzással - tette hozzá. Most hasonló helyzet alakult ki a volt szocialista országokban, nem kivétel ezalól hazánk sem. A finneknek 20 év alatt sikerült ötödére csökkenteni a szív-, és érrendszeri halálozás számát , ez példaként szolgálhatna Magyarországnak is.
A Főtitkár hangsúlyozta, a rizikófaktorok jelentőségét, mint mondotta vannak közöttük nem befolyásolhatóak, mint az életkorunk, vagy a genetikai hajlamunk. Szerencsére azonban a rizikófaktorok többsége karbantartható. Ide soroltatók a túlsúly, dohányzás, mozgásszegény életmód, egészséges táplálkozás, stressz, magas vérzsírszint, magas vércukorszint, magas vérnyomás.
Az első négy esetben azonban mi magunk is sokat tehetünk rizikónk mérséklése érdekében. A dohányzás elhagyásával, rendszeres testmozgással és egészséges táplálkozással több, mint felére csökkenthetjük a szívinfarktus vagy agyvérzés esélyét. A stressz manapság sokakat érintő - „alig befolyásolható” rizikótényező, mely megbélyegzi mindennapjaink. A RizikóRiadó mindezen faktorokra kínál egyszerű, beteg centrikus megoldásokat.
A RizikóRiadó program célja éppen ezért egy komplex gondozási háló kialakítása, melyet az orvos és az ápoló szaktudása sző a beteg köré és mely a szakemberek segítségén túl mindenki számára hozzáférhető információkkal támogatja a beteg és egészséges populációt egyaránt
Forster Tamás, a társaság elnöke elmondta: a fő céljuk, hogy felhívják a magas vérnyomásban szenvedő betegek figyelmét, nem elég az orvosi kezelés, a tabletta, saját maguknak is törődniük kell az egészségükkel.
Dr. Forster Tamás a Magyar Kardiológus Társaságának elnöke elmondta, hogy a Társaság ebben az évben az azonnali szívhalál valamint a rizikófaktorok megelőzésére fókuszál, e mellett fontosnak tartja, hogy a nők is kellő figyelmet fordítsanak a szívük egészségére. Az elnök felhívta a figyelmet arra, hogy változtatni kell a szűrővizsgálatok eddigi stratégiáján, rá kell ébreszteni az embereket arra, hogy a rizikófaktorok megismerését követően tegyenek annak elhárítása érdekében. A Társaság fő célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét. Az elnök hangsúlyozta a Rizikóriadó elnevezésű program nem egyszerűen a magas vérnyomás helyes kezelését célozza meg, szerepe több mint egyszerűen a célérték kommunikációja, vagy a helyes életmód ismertetése. A kampány a magas vérnyomást, mint „néma gyilkos” rizikófaktort helyezi a középpontba. Ez a betegség már csak akkor fáj, amikor már késő, azaz bekövetkezik a szívinfarktus vagy az agyvérzés. Köztudott, hogy a Magyar Kardiológusok Társaságának fő feladata, hogy segítséget nyújtson mindazoknak, akik a Társaságon belül vagy kívül a szív- és érrendszeri betegségek elleni harcban illetve a hazai kardiológia fejlesztésében részt kíván venni - tette hozzá.
A RizikóRiadó program szeretné elérni, hogy a magas vérnyomásos betegek ismerjék meg saját kockázati szintjüket és a vérnyomáscsökkentésen túl további rizikójuk mérséklésének kihatását az életükre. A program lényege, hogy a betegek rájöjjenek, hogy egészségükért-jövőjükért ők is felelősek, annak aktív részesei, alakítói, legfontosabb döntéshozói.
A RizikoRiadó program iránt elkötelezett orvosok és nővérek Budapesten, Pécset, Debrecenben és Szegeden vehetnek részt továbbképzésen. A rendezvényen a csapatépítő tréning keretében neves szakemberek hívják fel az orvosok és asszisztensek figyelmét a gondozás jelentőségére, és azokra a tényezőkre, amelyekre feltétlenül a mindennapi életükben oda kell figyelniük, amikor többszörösen érintett páciensről van szó. A szív, és érrendszeri megbetegedésekkel kapcsolatosan nem csak előadásokat hallhatnak, hanem moderátor segítségével szituációs játékokban is részt vehetnek, betegekkel találkozhatnak, ezzel is elsajátítva a helyes kezelési irányelveket.
A RizikoRiadó Program a főváros határait túllépve az ország nagyobb városaiban - Budapest, Szeged, Miskolc, Debrecen, Pécs, Veszprém - a lakosság számára programsorozatot szervez, ahol a helyi színházak dolgozóinak szűrését vállalja fel, ugyanakkor ezeken, a helyszíneken a nagy bevásárló központban az Egyszervolt.hu mesefigurái segítségével nővérek vérnyomást mérnek, kardiológusok pedig szaktanácsot adnak.
A Magyar Kardiológusok Társasága ebben az évben is meghirdeti az Év Esélynövelő Díjat. A betegek szavazata alapján jelöltek azok a nővérek, asszisztensek lehetnek, akik a program keretén belül kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a betegeket gondozásában.
A díj átadására a szeptember utolsó vasárnapján megrendezésre kerülő Szívünk napján kerül sor, amelynek a budapesti Városliget ad otthont. Ünnepélyes keretek között Barabás Éva és István Dániel az RTL Klub műsorvezetői adják át az elismerést annak a nővérnek, aki a legtöbb szavazatot kapta.
Március elején a Magyar Kardiológusok Társasága útjára indítja a program weblapját is www.rizikoriado.hu címen, ahol számos információ mellett, a látogató nyereményjátékokon vehet részt és felteheti kérdéseit a témával kapcsolatosan, amelyekre neves szakemberek válaszolnak.
A kampányhoz a budapesti Madách Színház, a debreceni Csokonai Színház, a szegedi Nemzeti Színház, a veszprémi Petőfi Színház, valamint a pécsi Nemzeti Színház színészei is csatlakoztak. A többlépcsős kampányban az üzenetek egymásra épülnek, az aktivitások erősítik a kampány üzenetét. Maga RizikoRiadó elnevezés egy bizonyos figyelmeztetés, miszerint eljött az idő a változtatásra. Az MKT intenzív és átfogó kommunikációs kampány segítségével próbálja meg aktivizálni a lakosságot, bízik abban, hogy a kampány végén a lakosság nagy százaléka elmondhatja, hogy idősek és fiatalok egyaránt majdnem mindent vagy sokat megtettek és a jövőben megtesznek egészségük érdekében.
forrás: diamondagency.hu
Közösségi hozzászólások: