Kétszer annyi függő megy orvoshoz, mint tavaly
Tavaly összesen 13121 szenvedélybeteget kezeltek addiktológiai szakrendeléseken és drogbetegellátáson. Idén már az év első felében, azaz júliusig szinte ugyanennyien, 12958-an fordultak ilyen problémával orvoshoz - derül ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adataiból. Ez az egyetlen egészségügyi terület, ahol ilyen mértékű változás történt a múlt évhez képest.
Az OEP 2003-ban új, úgynevezett szakmaikompetencia-vizsgálatokat vezetett be, és egységes kódolási rendszert hozott létre. Éppen ezért a tavalyi és az idei adatok nem vethetők össze a 2002-esekkel, egymással viszont igen - mondta lapunknak Nagy Lóránt, az OEP elemzési osztályának vezetője.
Addiktológusok "üdvözlik" a betegszám emelkedését. A szakemberek szerint a hivatalos adatok azt mutatják, hányan fordulnak orvoshoz, nem pedig azt, mennyien betegek valójában. "Nem lett több szenvedélybeteg egy év alatt, viszont egyre többen kérnek orvosi segítséget" - mondta Takách Gáspár, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet addiktológiai osztályának vezetője. Takách közölte: statisztikák szerint a szenvedélybetegeknek mindössze tíz százaléka próbál addiktológus pszichiáter segítségével meggyógyulni. "Remélem, ezzel megindul egy tartós folyamat, és évről évre többen fordulnak szakemberhez" - tette hozzá.
A megduplázódó betegszámhoz hozzájárul az úgynevezett "elterelés", azaz a kábítószer-fogyasztáson ért fiatalok megelőző-felvilágosító kezelése is. Ez azonban önmagában nem magyarázza a robbanásszerű növekedést. Eddig ugyanis összesen mintegy két-háromezren éltek ezzel a lehetőséggel.
Noha a betegszám jelentősen emelkedett a tavalyihoz képest, az orvosi beavatkozások száma korántsem mutat ilyen nagy változást. Tavaly 288715 alkalommal kaptak a betegek gyógyszert, vagy vettek részt pszichoterápiás kezelésen, kivizsgálásokon, laborszűrésen. 2004 első felében ez a szám 156 ezernél valamennyivel kevesebb volt, itt tehát csupán enyhe növekedés várható.
Takách Gáspár szerint ez azzal magyarázható, hogy ugyanannyi orvosnak kellene ugyanannyi idő alatt egyre több beteget ellátnia. "Hiába van kétszer annyi beteg, nem tudunk dupla annyi beavatkozást végezni, mint eddig. Félő, hogy mindez a minőségi munka rovására megy" - mondta a főorvos.
Funk Sándor addiktológus úgy vélte: az emelkedés hátterében az is állhat, hogy egyre többen használják a lágy drogokhoz tartozó cannabisszármazékokat, nekik azonban nem szükségesek a hosszú kezelések, vagy a mindenre kiterjedő labor- és kontrollvizsgálatok. "Többen jönnek, de jobb állapotban, mint az elmúlt években. Ritkább a durva keménydrog-függő" - mondta a Nyírő Gyula Kórház addiktológus főorvosa. Funk egyetértett Takáchcsal abban, hogy mivel a szakemberek kapacitása véges, az addiktológiai szakellátás egyelőre nincs felkészülve a betegek számának robbanásszerű növekedésére.
Noha a beavatkozások száma csupán enyhén nőtt, az ezekre kifizetett pénz idén akár a tavalyi összeg nyolcszorosára is emelkedhet: tavaly egész évben 113 millió forintot költött az egészségbiztosító drogbetegellátásra és addiktológiára, 2004 első felében ez az összeg már 445 millió forint volt.
Funk szerint nem tudható pontosan, mi áll ennek hátterében. "Egyrészt egyre drágábbak a beavatkozások, másrészt előfordulhat, hogy néhány intézmény bevezetett egy új eljárást, például a kötelező AIDS-szűrést, vagy különleges laborvizsgálatokat, és emiatt emelkedtek a költségek" - mondta.
forrás: Magyar Hírlap
Közösségi hozzászólások: