SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kásás Tamás és a genetika

Dr. Nagy Zsolt (PhD) [cikkei] - 2009-10-30
Vajon hogyan kerülhet kapcsolatba egy sportoló a genetika tudományával, és vajon milyen információkkal bírnak a sportolók legjobbjai közé sorolt játékosok?
Kásás Tamás és a genetika


Genetika és Sport

Sokan gondolhatják, hogy ez a két fogalom igen távol áll egymástól, azonban ha jobban az információk mögé látunk és gondolunk, megtudhatjuk, hogy nem is annyira függetleníthetőek egymástól. A genetika az a tudományág, ami az emberi örökítőanyag analizálásával (is) foglalkozik. Az emberi örökítőanyag, azaz a DNS már fogantatásunk pillanatától jelen van a szervezetünkben, és a benne kódolt gének egy sajátos, csak ránk jellemző tulajdonsággal ruháznak fel minket. A DNS-ben kódolt információk magukba foglalják a testalkatot, izomösszetételt, szem- és hajszínt, de ugyanígy meghatározzák a betegségekre való fogékonyságot, hajlamot is, mely életünk során – a környezeti hatásokra válaszul kialakulhat. Így tehát a DNS meghatározza, hogy mivé válhatunk, azonban azt, hogy a későbbiek folyamán valóban mivé válunk, azt már a környezet alakítja ki.

Miért fontos ez egy sportoló szemszögéből?

A genetika tudománya, a génvizsgálatok és a géntérképezés egy nagyon fontos és hasznos szűrővizsgálat a sportolók életében. A géntérképezés módszerével előre jelezhető a későbbi testalkat, kapacitás, betegségekre való fogékonyság, amely nagy segítséget nyújt a szülőknek és az edzőknek a megfelelő és gyermekre szabott sportágválasztásban.
A sporttudományi felméréseknek fontos része a géntérképezés. A géntérképezés egy alapot nyújt arra, hogy az egyéb sporttudományi módszereket felhasználva eredményes sportolók születhessenek. Itt nem csak profi, hanem amatőr sportolókra is gondolok, hiszen az egészséges magyar lakosság eléréséhez nélkülözhetetlen a rendszeres testmozgás.

Kásás Tamás háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázót kérdeztem a témáról:

• Mit gondol, mennyire tudná kamatoztatni a magyar sportvilág ezt a lehetőséget, akár utánpótlás szempontjából? Mennyire fontos Önnek, hogy a jövő sportolói is hasonló sikereket érjenek el, mint Önök?

- Természetesen nagyon jó lehetőségnek gondolom. Sok fontos információt hordoznak magukban a gének, melynek ismerete mindenképpen előnyünkre szolgál, sok mindenre enged következtetni. Azonban az is tény, hogy a komoly sikerek eléréséhez rengeteg munka, szorgalom, kitartás és lemondás kell. Ehhez azonban nem jó génekre, hanem hatalmas akaraterőre van szükség.

• Bár Ön a sportolók legsikeresebbjei közé tartozik, hiszen megnyert mindent, amit lehetett. Elvégeztetné a sportalkat géntérképezést, összehasonlításként, hogy vajon mennyiben járultak hozzá a génjei sikerei eléréséhez?

- Szívesen elvégeztetném a tesztet, mert érdekelne az eredmény, de úgy gondolom, lehet, hogy felesleges, mert édesapám, Kásás Zoltán és én a jó géneket igazoljuk.

• Közhely, de igaz: nincs két egyforma ember, mindenki más, mindenki különböző, ezért mindenkinek mások az igényei, szükséglete is. Ezt figyelembe véve dolgozták ki az egyénre szabott vitamint is, ami szintén rendkívül hasznos lehet a sportolók számára is. Milyen tapasztalatai vannak, mióta az Ön saját igényei szerint összeállított vitamint szedi?

- Meglepett, amikor először találkoztam az egyénre szabott vitaminnal és arra gondoltam, ez miért nem egy általánosan elterjedt dolog. Sportolók számára az egyik legalkalmasabb kiegészítőnek tartom, amivel hozzá tudunk járulni egészségi állapotunk javításához, megőrzéséhez.

• Mi fontos Önnél egy vitamin megválasztása során? És ennek miképpen felel meg az egyénre szabott vitamin?

- A jó minőségű vitamint tartom elfogadhatónak, mert csak ez épül be hatékonyan a szervezetbe. Az egyénre szabott vitaminban nagy lehetőséget látok, mert ha az én szervezetemben más arányban hiányoznak a sport révén a nyomelemek, mint egy atlétáéban, akkor olyat szeretnék fogyasztani, ami rám van szabva.

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja