Nyugdíjas férfiakat jobban fenyegeti az időskori magány
A magyar férfiak időskori elszigeteltséggel nézhetnek szembe.
Egy nemrégiben közzétett kutatás szerint a nők körében többen vannak azok, akik még aktív éveikben számolnak nyugdíjas koruk egészségügyi és szabadidős vonzatával. Velük szemben a férfiak inkább az anyagi helyzetük biztosítására koncentrálnak, de társadalmi kapcsolataik építésével nem foglalkoznak. A kutatók megállapításai szerint éppen ezért a férfiakat inkább fenyegeti az időskori magányosság és az elszigeteltség, mint a nőket.
Az 50 és 66 év közöttiek megkérdezésével készült kutatás további megállapításai szerint az idősebb dolgozók inkább terveznek anyagilag a nyugdíjas éveikre, mint a fiatalabbak. A magasabb jövedelmű dolgozókkal szemben az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők inkább hajlanak arra, hogy időskori elfoglaltságaikra is gondoljanak. A nők, a magasabban iskolázottak és a nagyobb jövedelműek pedig nagyobb arányban figyelnek az egészségük megőrzésére, mint a férfiak, az alacsonyan képzettek és a szerényebb fizetéssel rendelkezők.
A kutatás szerzője, szerint minél idősebb valaki, annál kisebb a valószínűsége annak, hogy valamilyen új, kikapcsolódásra alkalmas szabadidős vagy társadalmi elfoglaltságba kezd bele. Mindeközben a társadalom részéről erős a nyomás, hogy az emberek aktív éveik során megtakarítást halmozzanak fel, amelyből majd nyugdíjas éveik megélhetési költségeit fedezik. ugyanakkor hiábavaló a takarékoskodás, ha azt nincs kivel megosztani, és az érintettek nem tudnak mit kezdeni magukkal, amikor már nem kell dolgozni járniuk.
Boldog, aki előre tervez!
Kutatók megállapításait megerősíti egy, a közelmúltban megjelent szingapúri kutatás eredménye. A 2000 szingapúri állampolgár megkérdezésével készült felmérés szerint ugyanis, boldogabbak azok a nyugdíjasok, akik még aktív éveikben elkezdték tervezni időskori elfoglaltságaikat, és akik családi, baráti és társadalmi kötelékeiket folyamatosan ápolják.
Közösségi hozzászólások: