SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az utcákon napi 80 tonna kutyagumi képződik

Családinet [cikkei] - 2008-03-08
Az állattartók az utcán WC-ztetik kedvenceiket

A kutya és macskatartók nem veszik kellő komolysággal az -általuk keletkező - a közterületre mért szennyezés súlyosságát. A felelős állattartás megkívánná, hogy aki városban, vagy nagyobb településen állatot tart, és aki közterületen végezteti el a kis-és nagydolgot, az kedvence után takarítsa össze a végterméket. A probléma azért is fontos, mert az állati ürülékek emberre és állatra veszélyes vírusokat és baktériumokat is tartalmazhatnak.

A város tömbházas betonrengetegében vagyunk. Lenézek a földre, a látvány átlagos: vizeletfolyások a házak, jelzőtáblák körül, a járda kutyaürülék aknáktól méterenként szennyezett. Jön velem szemben egy hölgy, Erzsike, aki szemlélődésemet látva megtöri a bennem uralkodó csendet:

"Ki kellene tiltani az összes kutyát". Erzsi néni szerint a város már az embereknek is kicsi. Mindent lebetonoztak, kevés a park, a zöldterület. Tovább baktatva egy pórázon sétáltató állattartóval találkozom. Kérdésemre, hogy van-e megoldás az állati ürülék problémára, névtelenül a következő választ adja: mindenkinek joga van az állattartáshoz, ez a kutya kóbor volt, befogadtam, az életét mentettem meg. Sétáltatáskor, hacsak tehetem, összeszedem a keletkezett piszkot. Ezt kellene tennie a többi állattartónak is.

A kutyák és macskák mellett komoly gondot jelent a városban a galambürülék által okozott szennyezés is. A madarak nem csak a járófelületet, hanem a házak homlokzatát, a szobrokat is beszennyezik. A lakóknak van, hogy emiatt ablaknyitásra sincs lehetőségük. A csúnya látvány mellett az állati ürülékekben fellelhető vírusok, baktériumok, paraziták akár emberre veszélyes fertőzéseket is okozhatnak. A galambok ellen nem, de az állatokat „rossz helyen” sétáltató lakosokkal szemben a közterület felügyelők szabálysértési eljárást indíthatnak.

Az országban közel egymillió kutyát tartanak, derül ki az Orpheus Állatvédő Egyesület szerény becsléséből. Ha kutyánként naponta nyolc deka ürülékkel számolunk, akkor ez tonnában számolva is súlyos napi probléma. Az emberek rohanó életvitelével magyarázható az, hogy a tartott állatokkal nincs idő eljutni a kijelölt sétáltató helyekre, az utcára leérve végeztetik el az állatokkal a dolgukat. Szükséges lenne a városokban még több zöldterület kialakítása, és emellett az állattartóknak is sétáltató területek kijelölésére. Sürgősen megoldandó lenne az állattartók részéről a felelős állattartás fokozására, az állatot nem tartó lakosság részéről pedig egy elfogadható kompromisszumra törekvés, hiszen a város mindenkié. A galambok elleni védelem sikeréhez egyébként léteznek házra szerelhető galambriasztó eszközök is.

Orpheus Állatvédő Egyesület
www.zug.hu - Állatbarát Web Kuckó
www.ebrendeszet.hu - Állatvédelmi adatbank

Adó 1%: 18464654-1-06
OTP. 11735005-20489094

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja