SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha ugat, akkor nem harap?

Kókai Kata [cikkei] - 2006-09-14
A gazdik már jól ismerik kedvencüket, az idegen azonban nem. A mondás úgy tartja, amelyik kutya ugat, az nem harap, s ez részben igaz is.

Ameddig ugat, addig nem harap. A kutyák többsége azonban legalább olyan „hamisnak” tűnhet mint egy macska, ha nem ismerjük jelzésüket. A farok csóválás nem egyértelműen barátkozási szándékra utal, s az ugatás sem mindig ellenséges szándékot jelez. Egyes kutyák csak játékosan mutatják ki fogait, mintha nevetnének, míg másoknál a farokcsóválás is lehet a támadás jele.

A baleset megelőzése

Főként a gyerekeknek fontos megtanítani, mit is jelent egy kutya viselkedése. Míg a felnőtteket inkább megtartják a tisztes távolságot, addig a gyermekek veszélyérzetük hiánya miatt könnyen eshetnek egy idegen –vagy ismerős- kutya áldozatául. Alapvetően már a kutya magatartása is árulkodó lehet, melyet egy felnőtt könnyebben felismer. A fül tartása, a nézés, a kutya minden egyes reakciója egyfajta kommunális jelzés fajtája körében, melyet ha ismerünk, könnyebben elkerülhetjük a kutyával való összeütközést.

Elővigyázatosság gyermekekkel

Kisgyermeket soha ne hagyjunk egyesül kutyával. Mindegy, hogy a mi kedvencünk, vagy idegen kutya, mindenképpen veszélyt jelenthet a gyermekre. Kisebbeknél könnyen előfordulhat, hogy megbotlanak a kutyában, vagy játék közben elesnek. Nagyobbaknál megeshet, hogy véletlenül bántják a kutyát (pl. meghúzzák a fülét), amire az eb hevesen reagálhat. Öt-hat éves korban már érdemes megtanítani gyermekeinknek, hogy idegen kutyákat ne simogassanak, sőt, az utcán kóborló ebeket is kerüljék el.

A kutya jelzései

A kutya egyértelműen az ember tudtára adja szándékát. Ez mindaddig nem jelent gondot, amíg fel tudjuk ismerni a helyzetet. Sokan azonban nem vagyunk tisztában vele, mit jelent a kutya viselkedése.

Farok csóválás: a kutya egyik jó szokása, hogy farkát csóválja. A gazdik ezt általában a szelídség, barátkozás jelének tartják, pedig ha egy idegen kutya reagál így, az nem feltétlenül szelíd jellemére utal. Általában az U-alakban görbített farok jelzi a játékosságot, kedvességet, a mereven tartott farok azonban már veszélyesebb lehet.

Vicsorgás, ugatás: egy kutya többféleképpen ugathat. Saját kedvencünk ugatását megismerjük, tudjuk mikor jelez idegent, mikor válaszol egy másik kutyának, vagy éppen hogyan jelzi ha egy ismerőst lát. Ugyanez idegen kutyák esetében is igaz, csupán nem igazodunk el rajta. Éppen ezért, ha egy kutya ugat, vagy vicsorog, jobb, ha elkerüljük.

Sokszor a fej félrebillentésével próbálják elkerülni a konfrontációt más kutyákkal, ez előfordulhat akár emberekkel is. Ha a kutya fél, akkor is alkalmazhatja ezt a jelzést.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja