Ha ugat, akkor nem harap?
Ameddig ugat, addig nem harap. A kutyák többsége azonban legalább olyan „hamisnak” tűnhet mint egy macska, ha nem ismerjük jelzésüket. A farok csóválás nem egyértelműen barátkozási szándékra utal, s az ugatás sem mindig ellenséges szándékot jelez. Egyes kutyák csak játékosan mutatják ki fogait, mintha nevetnének, míg másoknál a farokcsóválás is lehet a támadás jele.
A baleset megelőzése
Főként a gyerekeknek fontos megtanítani, mit is jelent egy kutya viselkedése. Míg a felnőtteket inkább megtartják a tisztes távolságot, addig a gyermekek veszélyérzetük hiánya miatt könnyen eshetnek egy idegen –vagy ismerős- kutya áldozatául. Alapvetően már a kutya magatartása is árulkodó lehet, melyet egy felnőtt könnyebben felismer. A fül tartása, a nézés, a kutya minden egyes reakciója egyfajta kommunális jelzés fajtája körében, melyet ha ismerünk, könnyebben elkerülhetjük a kutyával való összeütközést.
Elővigyázatosság gyermekekkel
Kisgyermeket soha ne hagyjunk egyesül kutyával. Mindegy, hogy a mi kedvencünk, vagy idegen kutya, mindenképpen veszélyt jelenthet a gyermekre. Kisebbeknél könnyen előfordulhat, hogy megbotlanak a kutyában, vagy játék közben elesnek. Nagyobbaknál megeshet, hogy véletlenül bántják a kutyát (pl. meghúzzák a fülét), amire az eb hevesen reagálhat. Öt-hat éves korban már érdemes megtanítani gyermekeinknek, hogy idegen kutyákat ne simogassanak, sőt, az utcán kóborló ebeket is kerüljék el.
A kutya jelzései
A kutya egyértelműen az ember tudtára adja szándékát. Ez mindaddig nem jelent gondot, amíg fel tudjuk ismerni a helyzetet. Sokan azonban nem vagyunk tisztában vele, mit jelent a kutya viselkedése.
Farok csóválás: a kutya egyik jó szokása, hogy farkát csóválja. A gazdik ezt általában a szelídség, barátkozás jelének tartják, pedig ha egy idegen kutya reagál így, az nem feltétlenül szelíd jellemére utal. Általában az U-alakban görbített farok jelzi a játékosságot, kedvességet, a mereven tartott farok azonban már veszélyesebb lehet.
Vicsorgás, ugatás: egy kutya többféleképpen ugathat. Saját kedvencünk ugatását megismerjük, tudjuk mikor jelez idegent, mikor válaszol egy másik kutyának, vagy éppen hogyan jelzi ha egy ismerőst lát. Ugyanez idegen kutyák esetében is igaz, csupán nem igazodunk el rajta. Éppen ezért, ha egy kutya ugat, vagy vicsorog, jobb, ha elkerüljük.
Sokszor a fej félrebillentésével próbálják elkerülni a konfrontációt más kutyákkal, ez előfordulhat akár emberekkel is. Ha a kutya fél, akkor is alkalmazhatja ezt a jelzést.
Közösségi hozzászólások: